Jak wybrać dobrego korepetytora?
Korepetycje to bardzo popularna forma nadrobienia szkolnych zaległości albo poszerzenia wiedzy na dany temat. Można przebierać w ofertach, których mnóstwo zarówno w Internecie jak i w prasie.
Aby wybrać naprawdę dobrego korepetytora, należy wziąć pod uwagę poniższe wskazówki.
Nauczyciel kontra student
Dobry korepetytor powinien być kompetentny merytorycznie, dydaktycznie i wychowawczo. Powinien współpracować z rodzicami, informując ich na bieżąco o postępach i trudnościach ucznia. Panuje powszechna opinia, iż odpowiednią osobą na tym miejscu jest posiadający niezbędne doświadczenie oraz predyspozycje - nauczyciel. Trzeba jednak pamiętać, że owe lata praktyki mogą zbliżyć korepetycje do zwykłej, nudnej lekcji szkolnej. O wiele ciekawsza może okazać się praca ze studentem. Mający zapał do nauczania i dużo lepszy kontakt z dziećmi/młodzieżą student, potrafi uczynić z korepetycji interesujące zajęcia. To, na kogo padnie wybór, zależy od indywidualnych potrzeb ucznia oraz poziomu nauczania.
Jakość warta swojej ceny
Cena lekcji jest bardzo ważnym aspektem przy wyborze korepetytora. Stawka godzinowa (zegarowa bądź lekcyjna) uzależniona jest głównie od:
- rodzaju nauczanego przedmiotu (najdroższe są lekcje z mało popularnych języków obcych oraz mocno wyspecjalizowanych dziedzin - stawka może sięgać nawet 100 zł/1 h),
- miejscowości (im większe miasto, tym droższe usługi).
Nie warto decydować się na korepetytora, który proponuje podejrzanie niską cenę. Lepiej trochę dopłacić i mieć pewność, że wybrana osoba właściwie pokieruje nauką (zwłaszcza w przypadku sporych zaległości).
Korepetytor godny polecenia
Czasem zdarza się, że osoba posiadająca liczne kursy, certyfikaty oraz lata praktyki, nie potrafi przekazać nabytej wiedzy w umiejętny sposób. Warto więc na początek popytać wśród znajomych - być może ktoś poleci dobrego korepetytora. Jeśli nie, można przejrzeć fora internetowe i poczytać opinie wypowiadających się tam uczniów lub ich rodziców.
Pierwsza Lekcja Za Darmo!
Coraz częściej pojawiają się ogłoszenia o takiej treści. Wielu korepetytorów oferuje bowiem pierwszą lekcję zupełnie gratis. Dzięki temu mogą oni zorientować się w materiale przerabianym w szkole oraz w poziomie wiedzy ucznia, a w razie przygotowania do egzaminu - wstępnie ustalić konieczną ilość godzin korepetycji. Sam uczeń może natomiast zapoznać się z metodami nauczania oraz charakterem nauczyciela.
Dodatkowe wskazówki:
- Wybierając korepetytora, warto zapoznać się z jak najszerszą ofertą i wybrać osoby, które odpowiadają wymaganiom ucznia jak i rodziców. W przypadku wyjazdów zagranicznych, dobrym pomysłem jest "zatrudnienie" native speaker'a, czyli "użytkownika ojczystego języka";
- Po dokonaniu wyboru, warto (tak na wszelki wypadek) zachować kontakty do osób, które wywarły pozytywne wrażenie i zrobić sobie tzw. "listę rezerwową". Niektórzy nauczyciele rezygnują po pewnym czasie z dalszych lekcji (z różnych powodów) i wówczas uczeń zostaje na lodzie. Można wtedy szybko umówić się na zajęcia z innym korepetytorem;
- Na dziecięcego korepetytora warto wybrać młodą, pogodną i cierpliwą osobę, która potrafi zamienić naukę w zabawę i nie podda się szybko po lekcjach spędzonych z często wyjątkowo niespokojnym dzieckiem,
- Dobry korepetytor nie spóźnia się na lekcje i nie kończy ich co do sekundy, a w razie potrzeby zostaje nawet trochę dłużej.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam