Jak wybrać buty dla dziecka?
Pomimo ogromnego wyboru obuwia dziecięcego, rodzice często mają problem z zakupem odpowiednich bucików. Na co zwrócić szczególną uwagę, by zakupiony model odznaczał się nieprzeciętną estetyką, wygodą i właściwościami zdrowotnymi jednocześnie?
Oto kilka zasad dobierania obuwia dziecięcego:
Przeznaczenie obuwia:
- do nauki chodzenia najlepsze będą buciki skórzane z cholewką sięgającą powyżej kostki. Powinny być także wyposażone w zapiętek i antypoślizgową podeszwę. Takie obuwie zapewni dziecku prawidłowe ułożenie stópki, dzięki czemu każdy krok będzie łatwiejszy do pokonania.
- obuwie domowe przede wszystkim powinno być stabilne, oparte na elastycznej podeszwie i zapinane na mocne rzepy. Dziecko nie powinno biegać boso po mieszkaniu, ponieważ twarda podłoga nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi małych stóp.
- do biegania najlepiej kupić buciki z antypoślizgową podeszwą i mocnym napiętkiem. Najodpowiedniejsze są lekkie adidaski lub trampki, w których stopa jest stabilnie osadzona.
- lato sprzyja noszeniu lekkich i przewiewnych butów, sandały muszą być więc dobrze dopasowane do stóp i posiadać bezpieczne zapinania.
- na deszcz i śnieg nadają się buty grube i ciepłe, chroniące stopę przed zamoczeniem i marznięciem. Powinny być wykonane z materiałów oddychających, które zapewniają nieprzemakalność i zapobiegają nadmiernej potliwości stóp
- na plażę i basen odpowiednie będą wsuwane klapki, chyba że dziecko dopiero uczy się chodzić – wówczas warto kupić pełne, gumowe buciki przeznaczone głównie do pływania.
Funkcje i właściwości obuwia:
Dopasowane czyli takie które:
- nie jest za małe i ani za duże; najlepiej takie którego wkładka wewnętrzna jest dłuższa o 1 cm od długości stopy (ważne aby but nie uciskał stóp)
- wyposażone jest w cholewkę, która zapewni stabilne ułożenie stopy i ułatwi poruszanie się
- posiada mocne zapiętki zapobiegające przekoślawianiu się stóp (mocne sznurowadła lub rzepy)
Wygodne i bezpieczne czyli takie które:
- wyposażone jest w elastyczną i antypoślizgową podeszwę, pozwalającą swobodnie zginać i poruszać palcami stóp.
- jest lekkie i dlatego nie obciąża stopy przy każdym kroku dziecka.
- osadzone jest na szerokim obcasie nie przekraczającym wysokości 1,5 cm (wyższe mogą wpłynąć na zły rozwój i deformację małych stóp).
Zdrowe czyli takie które:
- wykonane jest z naturalnych materiałów wierzchnich i obowiązkowo skórzanej wkładki wewnętrznej.
Przymierzając buciki maluszkowi najlepiej sprawdzać palcem położenie stópki. Jeśli chcemy zapewnić wygodę małym nóżkom, buty powinny posiadać delikatny luz w palcach.
Starszemu dziecku (w wieku szkolnym) możemy pozwolić na dokonanie samodzielnego wyboru modelu i koloru obuwia. Wówczas noszenie butów będzie dla dziecka o wiele przyjemniejsze. Ponadto podczas przymierzania obuwia dziecko powinno przejść kilka kroków po sklepie, będzie mogło samo ocenić czy buty są dobrze dopasowane do jego stóp i wygodne w chodzeniu.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam