Jak pozbyć się ciemieniuchy?
![+](/i/comments.png)
![](/i/r0.gif)
Ciemieniucha to częsta, ale niegroźna przypadłość występująca u niemowląt, wkrótce po urodzeniu. Objawia się nadmiernym łuszczeniem owłosionej skóry głowy - mogą tworzyć się grube, żółte łuski. Przyczyną ciemieniuchy są zaburzenia w pracy gruczołów łojowych, które ustępują zwykle ok. 3 miesiąca życia dziecka.
Sposoby na ciemieniuchę
Oliwka
Przed kąpielą warto posmarować główkę dziecka sporą ilością oliwki dla dzieci, a następnie przykryć gazikiem nasączonym oliwką i nałożyć przewiewną czapeczkę. Po 15 minutach należy ostrożnie wyczesać zmiękczone łuski za pomocą miękkiej szczotki, a później umyć główkę szamponem dla niemowląt. Łusek nie wolno szorować ani zdrapywać.
Śmietana
Sprawdzoną metodą jest okład ze śmietany. Należy posmarować główkę dziecka lekko podgrzaną śmietaną, a następnie przykryć folią i trzymać ok. 2 godzin. Po upływie tego czasu, należy delikatnie zmyć śmietanę myjką i wyczesać łuski.
Płatki owsiane
Pomocnym zabiegiem w walce z ciemieniuchą jest peeling z płatków owsianych lub otrąb pszennych. Produkty te doskonale zmiękczają i złuszczają naskórek. Należy namoczyć je w ciepłej wodzie i delikatnie masować nimi główkę maluszka, najlepiej kilka razy w tygodniu. W międzyczasie należy używać szamponu dla niemowląt.
"Olejuszka"
W przypadku wyjątkowo opornej ciemieniuchy pomoże preparat o nazwie Olejuszka (cena ok. 25 zł), który przyspiesza odwarstwianie łusek i ułatwia ich usuwanie. Preparat jest bezpieczny w użyciu - nie zawiera szkodliwych dla dzieci salicylanów, nie powoduje podrażnień.
Usuwanie ciemieniuchy często jest procesem długotrwałym - może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni, przy codziennych zabiegach. Jeśli problem nawraca, może być oznaką alergii. Należy wówczas skonsultować się z pediatrą - w przypadku dzieci karmionych butelką, lekarz zaleci zmianę mieszanki na hydrolizat. Wizyta u specjalisty jest uzasadniona wtedy, gdy objawy ciemieniuchy nie znikają lub jeszcze bardziej się nasilają.
Dodatkowe wskazówki:
- dziecka z ciemieniuchą nie należy przegrzewać - pot nasila objawy i wydłuża czas gojenia się skóry;
- sprzymierzeńcem w walce z ciemieniuchą jest tlen - prawidłową cyrkulację powietrza zapewni bawełniana czapeczka (w zamkniętych pomieszczeniach należy ją zdejmować, by główka się nie spociła);
- po wyleczeniu ciemieniuchy, należy obserwować główkę maluszka - problem może nawracać.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam