Wanna, prysznic? A może 2w1?
Projektując łazienkę stajemy przed dylematem - wanna czy prysznic? Obydwa warianty mają wiele zalet, dlatego idealnym rozwiązaniem byłoby mieć i jedno, i drugie. Czy jest to możliwe?
Stając przed wyborem odpowiedniego urządzenia sanitarnego musimy zastanowić się przede wszystkim nad tym, w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Przeanalizujmy więc tryb swojego życia oraz potrzeby. To od nich będzie zależeć, co sprawdzi się u nas najlepiej.
Jeśli prysznic...
Prysznic jest idealnym rozwiązaniem dla osób aktywnych i zabieganych. To również świetna propozycja dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych, którym korzystanie z wanny może sprawiać trudności. Dzięki kabinie, którą zamontujemy bezpośrednio na podłodze, nie napotkają żadnych barier i z łatwością skorzystają z prysznica. To szczególnie ważne, gdy osoby starsze lub niepełnosprawne pragną być w miarę możliwości samodzielne.
Wybierając odpowiednią kabinę należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim powinna być komfortowa w użytkowaniu. Bezpieczne, hartowane szkło to już standard w produkcji, brodziki z antypoślizgową powierzchnią również, dlatego warto zastanowić się nad innymi walorami produktów dostępnych na rynku. Podczas wyboru odpowiedniej kabiny zwracajmy uwagę na szczegóły. W przypadku osób z trudnościami w poruszaniu się najlepiej sprawdzą się modele typu walk-in zamontowane bezpośrednio na posadzce i pozbawione ściany lub ścian bocznych. Innym polecanym rozwiązaniem są kabiny z drzwiami składanymi, które zagwarantują bezproblemowe otwieranie i zamykanie. Dodatkowym udogodnieniem, które warto wziąć pod uwagę jest hydrofobowa powłoka EasyClean. Ułatwi ona czyszczenie kabiny i zniweluje osadzanie się zanieczyszczeń i kamienia, co spowoduje, że utrzymanie produktu w czystości będzie łatwe i szybkie.
- Dużym atutem kabin prysznicowych jest możliwość dopasowania ich do niemal każdej sytuacji aranżacyjnej. Program „Na miarę” umożliwia m.in. docięcie szkła do wymiarów przestrzeni prysznicowej, nawet tej nietypowej, w której występują skosy, ścianki działowe czy belki konstrukcyjne. Dzięki temu otrzymamy produkt stworzony wedle indywidualnych potrzeb – mówi Hanna Błaszak, ekspert Radaway.
Nie bez znaczenia jest także wygląd kabiny. Mnogość dostępnych na rynku modeli sprawia, że jesteśmy w stanie dostać produkt nie tylko codziennego użytku, ale spełniający rolę ciekawej ozdoby łazienki. Do wyboru mamy m.in. szkło w różnych odcieniach, eleganckie chromowane detale, modne, czarne profile, a nawet możliwość wygrawerowania ulubionego wzoru na szybie.
- Dzięki usłudze laserowego grawerowania na szkle, każdy może spersonalizować kabinę i mieć w domu produkt unikatowy. Wzór nanosi się zawsze po zewnętrznej stronie tafli, co ułatwia czyszczenie oraz podtrzymuje właściwości bezpiecznego szkła hartowanego – dodaje Hanna Błaszak.
Jednak wanna?
Wannę wybierają przede wszystkim osoby lubiące relaksować się w długiej, gorącej kąpieli. Zalety jej posiadania doceniają również rodziny z dziećmi, dla których jest znacznym ułatwieniem przy codziennej pielęgnacji swoich pociech.
Na rynku dostępny jest pełen wachlarz produktów – wanny emaliowane, akrylowe, drewniane czy z hydromasażem, które mogą mieć różne formy i kształty. Nie sprawdzą się jednak we wszystkich wnętrzach. Wanna jest zazwyczaj największym elementem wyposażenia łazienki, dlatego trudno będzie ją dobrać, gdy dysponujemy małą przestrzenią. Jeśli jednak nasze wnętrze jest duże i przestronne warto pokusić się o wannę wolnostojącą, która wpisuje się w najnowsze trendy projektowania salonów kąpielowych. Taki model prezentuje się świetnie, podkreślając wyjątkowy charakter pomieszczenia.
Wybierając model warto zwrócić uwagę na szczegóły podnoszące walory jego użytkowania. Jednym z nich jest odpowiednio wyprofilowany zagłówek, który zapewni wygodę podczas korzystania z wanny. Dodatkowo pamiętajmy o elementach wchodzących w skład kompletu. Podczas montażu wanny trzeba np. użyć specjalnego stelaża. W przypadku modelu o nieregularnych kształtach warto skorzystać z obudowy dedykowanej do konkretnego produktu.
A może tak 2w1?
Idealnym połączeniem dla osób, które żyją w pośpiechu i szybki prysznic jest dla nich ratunkiem każdego ranka, ale wieczorem lubią się zrelaksować w ciepłej kąpieli będzie parawan nawannowy. Montuje się go na krawędzi wanny tak, by spełniał rolę ochrony podczas kąpieli. Świetnie sprawdzi się także w niewielkich wnętrzach, w których zamontowano małą wannę. Dostępna na rynku oferta pozwala na wybór modelu jedno- lub dwuczęściowego, a także pełnej zabudowy. Parawany nawannowe to bardzo popularne rozwiązanie, które może pełnić także funkcję dekoracji łazienki. Mnogość dostępnych wzorów sprawia, że może stać się ważnym elementem spajającym aranżację całego wnętrza.
- Parawany nawannowe, podobnie jak kabiny prysznicowe, można ozdobić wygrawerowanym motywem. Podkreśli to wystrój łazienki i doda jej oryginalności – mówi Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway.
Idealną sytuacją byłoby mieć w łazience zarówno prysznic jak i wannę. To przede wszystkim swoboda i komfort. Jednak gdy nie możemy sobie na nie pozwolić, przepisem na udaną aranżację będzie parawan nawannowy, spełniający obie ich funkcje. Niezależnie od tego jakie rozwiązanie wybierzemy, pamiętajmy, żeby produkt był dobrej jakości dzięki czemu posłuży nam przez wiele lat. Ważne jest również to, by nam się podobał. W końcu to w łazience zaczynamy i kończymy każdy dzień.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam