Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad wiekiem drzewa albo stanąłeś przed taką potrzebą, to z pewnością zainteresują Ciebie łatwe sposoby na samodzielne wykonanie takich obliczeń. czytaj »
Wycięto drzewo- kasztanowiec pospolity, którego obwód pnia na wysokości 130 cm, wynosi 320 cm. Z podanej wyżej tabeli wynika ,że drzewo liczyło prawie 400 lat. Wydział Ochrony Środowiska w UM w Policach, bez jakichkolwiek badań, na podstawie pobieżnych oględzin wydał pozwolenie na wycięcie takiego drzewa.
W ponad 90% podane średnice drzew i ich wiek rażąco odbiegają od rzeczywistości bo nawet ponad dwukrotnie zaniżają wiek przy danej średnicy pni drzew. Dla przykładu proszę zapoznać się z artykułem zamieszczonym w SYLWAN Organ Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego we Lwowie autorstwa Witold Prus Szczepanowski „ Leśnicze znaczenie akacyi do wypełniania halizn w podrośniętych uprawach” – na str. 19 jest tabela http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/plain-content?id=125334 oraz Określenie obwodów pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm, dla których nie będzie wymagane zezwolenie na usunięcie drzewa. PDF http://www.gdos.gov.pl.files>artykuły>Okreslenie_obwodow_... oraz porozmawiać z leśnikami.
Podane informacje są sprzeczne. Z tabeli wynika, że np. buk pospolity o średnicy pnia równej 120 cm ma 60 lat. Z metody uproszczonej zaś wychodzi, że przy obwodzie 377 cm (czyli nadal średnicy 120 cm) powinien on mieć 377x0,4= 150,8 lat.
z tej wspaniałej tabelki wynika, ze jeśli mamy topolę o średnicy 100 cm i identyczny dąb o średnicy 100 cm, to topola ma 125 lat, a dąb - 47 lat. Czyli, ze topola rośnie wielokrotnie wolniej niż dąb :)
Jest oczywiście odwrotnie!!!
W tabeli zamieniono lata ze średnicą!!!! (a w dodatku pomnożono lata razy pi :)))
Tabela Majdeckiego, z której wszyscy bezmyślnie kopiują jest po prostu dość niejasno opisana.
Poważne błędy: 1) zamieniona średnica z wiekiem 2) razem z wierzbą powinien znaleźć się klon jesionolistny (Acer negundo) a nie klon polny. Są to błędy powielane w wielu miejscach w Internecie.
20,40,70,100,120 - to wiek drzewa, wartości przy określonych gatunkach to typowa średnica. Proponuję usunąć tą poradę, narażacie ludzi na niemałe koszty.
Jeśli ktoś mi powie (na podstawie tej tabeli), że 9 - letni dąb ma taką samą średnicę ( 20 cm) jak 35- letnia topola, to tak jakby powiedział, że jamnik jest wyższy od owczarka...