Październik w ogrodzie - czyli co sadzić i jakie prace w ogrodzie wykonywać w październiku?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

O ład i porządek w ogrodzie należy dbać przez cały rok. Jesień jest jednak szczególnym okresem dla roślin - z drzew opadają owoce i liście, które pozostawione dłużej na glebie mogą powodować rozwój bakterii.

Październik to najlepszy moment na sadzenie drzew i krzewów liściastych - owocowych jak i ozdobnych, szczególnie tych które zostały zakupione z odkrytymi korzeniami. Rośliny najlepiej wybierać w szkółkach bądź w sklepach ogrodniczych. W miejscu przeznaczonym na posadzenie rośliny, należy wykopać dołek i wsypać do niego niewielką ilość ziemi ogrodniczej lub kompostu. Po posadzeniu, roślinę należy intensywnie podlewać przez kilka dni - pomoże jej to w rozwinięciu systemu korzeniowego i przyspieszy aklimatyzację.

W październiku można zaplanować sadzenie roślin cebulowych, m.in.: tulipanów, szafirków, przebiśniegów i krokusów. Niektóre rośliny powinny być właśnie teraz rozmnażane. Należą do nich chociażby lilie i konwalie. Rośliny można sadzić do momentu, aż ziemia nie zamarznie. Po posadzeniu, należy je obficie podlać i obsypać kopczykami, które ochronią szyjkę korzeniową przed spadkiem temperatury. Posadzonych drzewek nie należy przycinać - z tą czynnością warto zaczekać do wiosny.

Październik to także idealny okres na sadzenie róż. Do tego celu należy wybrać dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsce. Najlepsza do sadzenia róż jest gleba piaszczysto-gliniasta, z dużą zawartością próchnicy. Na około dwa tygodnie przed posadzeniem kwiatów, należy przekopać ziemię w zaplanowanym miejscu sadzenia; warto też zastosować kompost lub specjalny nawóz. Róże, a także inne krzewy, należy przed zimą kopczykować korą lub trocinami, do wysokości ok. 20 cm.

Czynność, jaka koniecznie musi zostać wykonana w tym czasie w ogrodzie to nawożenie. Do październikowego nawożenia najlepiej wykorzystać nawozy fosforowe i potasowe, a także kompost. Nie powinno się natomiast stosować nawozów azotowych, które przedłużają okres wegetacji drzew i krzewów - pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą i podczas mrozów przemarzną. Nawozy należy rozkładać wokół roślin koliście, a następnie płytko zmieszać z ziemią.

Jest to również czas na ostatnie zbiory warzyw: późnych odmian marchwi i kapusty, które nadają się do przechowywania, a także pomidorów (nawet, gdy są jeszcze zielone), ogórków, dyni, brokułów, cukinii. Należy zebrać warzywa i pozostawić w ciepłym miejscu, aby spokojnie dojrzały. Do połowy października można zbierać szpinak z siewu letniego. Zwiędnięte części roślin należy przenieść na kompostownik lub zakopać na grządkach - użyźnią glebę.

Październik to także najlepszy moment na ostatnie zbiory owoców: przede wszystkim późnych odmian jabłek oraz gruszek. W tym okresie również owocują: pigwa, jarzębina, głóg i tarnina; z drzew opadają kasztany i żołędzie. Pomiędzy drzewami i krzewami należy rozrzucić i płytko zakopać obornik lub kompost, a następnie przykryć cienką warstwą ziemi. Warto też po raz w tym sezonie zająć się usuwaniem chwastów - dzięki temu opóźni się ich wzrost na wiosnę. Zebrane latem pestki: wiśni, śliwy, czereśni, brzoskwini ( tylko z odmian późnych) i moreli, można teraz umieścić w doniczkach z lekko wilgotnym piaskiem. W grudniu należy je zakopać płytko w ogrodzie i zabezpieczyć przed mrozem, przykrywając liśćmi lub igliwiem. W marcu natomiast trzeba będzie je wysadzić do gruntu - otrzymane w ten sposób siewki mogą posłużyć jako podkładki lub owocujące drzewka (na te ostatnie trzeba będzie jednak trochę poczekać).

W październiku można rozpocząć przygotowywanie roślin do mrozów. Najpopularniejszymi metodami ochrony roślin przed niskimi temperaturami są: okrywanie pędów ziemią i kompostem (kopczykowanie), tworzenie chochołów, owijanie roślin folią, matami słomianymi lub agrowłókniną. Grządki opustoszałe po sezonie wegetacyjnym należy sukcesywnie przekopywać, dodając przy tym nawozy lub obornik. Dzięki temu wiosenne przygotowania zagonków będą znacznie mniej czasochłonne.

Bardzo ważne są teraz prace porządkowe w ogrodzie. Należy do nich systematyczne sprzątanie trawnika, zasypywanego przez opadające z drzew liście. W październiku należy kosić trawę jeszcze przynajmniej dwa razy. Częstotliwość koszenia zależy głównie od pogody - jeśli październik jest miesiącem słonecznym, wówczas trawa rośnie szybciej i w związku z tym koszenie trawnika musi odbywać się częściej. Jeśli jest sucho, trawę należy również podlewać. Po skoszeniu można rozłożyć na trawniku cieniutką warstwę dojrzałego kompostu, przesianego przez siatkę (najlepiej o średnicy oczek ok. 1 cm). Na większych powierzchniach sprzątanie opadłych liści ułatwi i zdecydowanie przyspieszy odkurzacz ogrodowy - warto wyposażyć się w taki sprzęt. W październiku należy również zając się oczkiem wodnym lub stawem, jeśli takowy się posiada w swym ogrodzie. Trzeba go przykryć siatką lub systematycznie usuwać nagromadzone na powierzchni wody liście, aby nie opadły na dno. Rośliny wodne należy oczyścić z martwych części, ponieważ obumierająca materia organiczna przyczynia się do powstawania gazów toksycznych. Ryby, a także rośliny z małych i średniej wielkości zbiorników wodnych, należy przenieść do akwarium - zapewnić im odpowiednią temperaturę i oświetlenie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~romanovv | 2018-10-30 14:49
jak się robi porządki w ogrodzie to zawsze zostają jakieś małe gałęzie, czy resztki po obcinaniu krzewów. Przynajmniej u mnie tak zawsze było. Zacząłem używać rozdrabniarki, kumpel mi polecił jedną którą sam ma z rebaki24. Fajnie robi za podpałkę do grilla albo pod krzewy do ściółkowania

Najnowsze porady