Mostki termiczne – jak ich uniknąć?

flyprpr  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Odpowiednia izolacja rur jest bardzo istotna zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia. Jednak należy pamiętać, że dobór izolacji to nie jedyna rzecz, na jaką musimy zwrócić uwagę chcąc prawidłowo zabezpieczyć instalację. Bardzo istotnym, choć niestety często zaniedbywanym zagadnieniem, jest również odpowiednie zamocowanie samych rur, a tym samym wyeliminowanie miejsc, w których mogłyby powstać mostki termiczne.

Specjalista od mocowania

System mocowań AF/Armafix  Fot. Armacell  Do tego, jak istotną rolę w prawidłowym działaniu instalacji pełni odpowiednia izolacja, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zapewnienie prawidłowej ochrony rurom zapobiega bowiem swobodnej ucieczce energii, dzięki czemu nasz system działa wydajniej. Zapewnia nam w ten sposób komfort, którego oczekujemy oraz redukuje koszty związane z eksploatacją. Niestety, bardzo często zapominamy lub wręcz nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak istotną rolę pełni odpowiednie mocowanie rur do ściany czy sufitu. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ nieprawidłowe mocowanie może obniżyć sprawność izolacji (np. poprzez jej ściśnięcie, co w konsekwencji zmniejsza jej grubość) lub  doprowadzić do powstawania tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, gdzie uchwyt dotyka bezpośrednio rury, tworząc swoisty przewodnik dla energii. W takim wypadku energia jest transferowana wzdłuż mocowania do ściany, co ma bardzo negatywny wpływ na działanie całego systemu. Jak zatem zapobiec takim sytuacjom? Podstawą prawidłowego zamocowania rury jest brak bezpośredniego połączenia między jej powierzchnią, a ścianą bądź sufitem, do których to jest ona mocowana. Transfer energii cieplnej wzdłuż uchwytu prowadzi bowiem do oziębienia czynnika, a tym samym obniżenia sprawności sytemu. Niestety, bardzo często można się spotkać z sytuacją, gdzie metalowa obejma założona jest bezpośrednio na rurę, co nie tylko powoduje powstawanie mostka cieplnego, ale również uniemożliwia prawidłowe nałożenie izolacji – mówi Maria Witkowska, Dyrektor Obsługi Technicznej Rynku firmy Armacell. Rozwiązaniem mogą być systemy mocowań, jak np. Armafix AF firmy Armacell, które stworzono specjalnie z myślą o zabezpieczeniu rur przed utratą energii, przy jednoczesnym zachowaniu pewnego i stabilnego uchwytu. Podstawę tego rozwiązania stanowi materiał na bazie syntetycznego kauczuku AF/Armaflex o bardzo niskim współczynniku przenikalności cieplnej, w którym umieszczono dwie wkładki wykonane z twardego poliuretanu PUR/PIR. Wkładki te gwarantują, że rura znajduje się zawsze w centrum obejmy, a izolacja ją otaczająca, nie ulega spłaszczeniu i ma taką samą grubość na całym obwodzie. Całość otoczona jest płaszczem wykonanym z aluminium, co umożliwia mocne i pewne zamknięcie obejmy mocującej. Warto również zauważyć, że system jest wyjątkowo łatwy w montażu, nawet w miejscach, gdzie dostęp do rur jest bardzo utrudniony.

 Jak więc widać, zapewnienie odpowiedniego mocowania rurom, choć bardzo istotne, wcale nie musi być wyjątkowo skomplikowane. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań w prosty sposób da nam pewność, że zrobiliśmy wszystko, by nasza instalacja działała w optymalny sposób, zapewniając nam ciepło i komfort przez długie lata użytkowania.

Firma Armacell przygotowała szereg filmów instruktażowych, obrazujących, jak krok po kroku prawidłowo wykonać izolację różnorodnych systemów. Zachęcamy do oglądania:

https://www.youtube.com/user/ArmacellMultiMedia/videos

Dystrybutor: Armacell Poland Sp. z o.o.

55-300 Środa Śląska 

ul. Targowa 2

tel. 71 3175025

fax 71 3175115

www.armacell.com

Firma „Armacell” swoje początki datuje na rok 1860, kiedy to powstała spółka – matka „Armstrong Cork”, późniejsza „Armstrong World Industries”. W 1959 firma podbija rynek chłodniczy i klimatyzacyjny, innowacyjnym produktem o nazwie Armaflex – elastyczną, profesjonalną izolacją o rewolucyjnych właściwościach na bazie elastomerów. Rok później Armstrong zakłada oddział w Niemczech, gdzie w 1965 roku rozpoczyna się produkcja Armaflexu. Następne dekady upływają pod znakiem kolejnych sukcesów w branży izolacyjnej. Powstaje Tubolit – elastyczna pianka o zamkniętej strukturze komórkowej na bazie polietylenu oraz Okabell – system metalowych osłon zabezpieczających izolację. W 2000 roku efektem wykupu działu „Armstrong World Industries” zajmującego się izolacjami, powstaje „Armacell”. W 2006 roku „Armacell” przystąpił do inicjatywy ONZ o nazwie „UN Global Compact” dotyczącej odpowiedzialnego biznesu kierującego się 10 zasadami z zakresu praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji. Obecnie „Armacell” specjalizuje się w produkcji izolacji, oferując najbardziej kompletną i kompleksową gamę elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do instalacji grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, sanitarnych i przemysłowych, stając się jednocześnie światowym liderem w tej dziedzinie. „Armacell' posiada sprawdzone rozwiązania służące do wydajnego ograniczania strat energii, ochrony instalacji układanych w budynkach oraz poprawy komfortu akustycznego. Priorytetem firmy jest solidność, niezawodność i najwyższa jakość oferowanych wyrobów, poparta prawie 150–letnim doświadczeniem na rynku izolacji. Ponad 20 fabryk na całym świecie wraz z trzecią co do wielkości w Środzie Śląskiej, ekipa wysoko wykwalifikowanych przedstawicieli handlowych oraz doskonały serwis, świadczą nie tylko o znakomitym profesjonalizmie, ale również o szczególnej dbałości o zadowolenie użytkowników i reputację firmy na rynku izolacji technicznych.

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady