Jak wybierać firany?
Pomysłów na aranżację okna jest całe mnóstwo. Być może dlatego wielu z nas ma nie lada problem z wyborem odpowiednich firan. Jak je wymienić, aby idealnie komponowały się z całym wnętrzem. Oto wskazówki.
Jeszcze kilka lat temu, w oknach domów można było zobaczyć tylko białe, wzorzyste firany. Dziś moda ta odchodzi do lamusa - na topie są kolorowe, fantazyjnie upięte firanki (nieregularnie marszczone, owijane wokół karnisza czy wiązane w efektowne węzły w połowie długości). Modne jest również łączenie różnych odcieni - w tej samej gamie kolorystycznej, np.: róż z fioletem, żółty z zielenią albo zestawienia kontrastowe jak chociażby czerń z bielą. Zastosowanie tego drugiego sposobu, pozwala odwrócić uwagę np.: od niezbyt atrakcyjnego widoku za oknem.
Firany powinny być ozdobą, a nie przysłoną. W wielu domach półprzeźroczysta dekoracja stanowi główny akcent estetyczny wnętrza. Jeśli do tego jest w jasnych kolorach, światło słoneczne wpadające do mieszkania, będzie łagodnie się rozpraszać.
Wymieniając firany, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- wielkość i kształt okien;
- sposób otwierania okien;
- stylistykę wnętrza (kolory, wzory, kształty);
- pożądany, końcowy efekt wizualny.
Oprócz powyższych, nie mniej ważne są cechy użytkowe firan. Tego typu dekoracje okienne należy dopasować do indywidualnych potrzeb. Jeśli w domu jest duża liczba okien i większość z nich wymaga (okresowo) szczelnego bądź częściowego przysłaniania, warto pomyśleć o co prawda dość kosztownym, ale za to praktycznym rozwiązaniem, a mianowicie - systemie elektronicznego sterowania. Ręczna regulacja w tym przypadku może okazać sie bardzo męcząca i czasochłonna.
Przy wymianie firan należy pamiętać o doborze ich szerokości do szerokości karnisza. Proporcja powinna wynosić 1:2 lub 1:2,5 (na 1 cm karnisza powinno przypadać 2 lub 2,5 cm firanki). Natomiast wysokość firan należy mierzyć od końca żabki do podłogi albo do miejsca, w którym ma się ona kończyć.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam