Jak wieszać zdjęcia
Zdjęcia na ścianach dodają wiele uroku, a mogą wręcz kompletnie zmienić wygląd pokoju. W ten sposób możemy nadać pomieszczeniom więcej ciepła i indywidualnego charakteru. Domy bez zdjęć na ścianach wyglądają jakby nikt w nich nie mieszkał!
Jak jednak zabrać się za wieszanie zdjęć, żeby nie skończyć z podziurawioną ścianą, albo ramkami wiszącymi jak na zdjęciu poniżej? Poniższe wskazówki powinny znacznie ułatwić Tobie zadanie.
Tak nie wieszamy zdjęć! |
Na jakiej wysokości wieszać zdjęcia
Dobierając wysokość na jakiej chcesz powiesić swoje zdjęcia powinieneś przede wszystkim zastanowić się nad sposobem korzystania z danego pomieszczenia uwzględniając:
- czy osoby w nim przebywające spędzają większość czasu siedząc czy stojąc
- czy zdjęcie będzie oglądane na stojąco czy na siedząco
- czy wieszamy zdjęcia w pokoju dziecka
Wysokość powinna być dostosowana do poziomu patrzenia osób oglądających zdjęcia. Przykładowo wieszając zdjęcie w pokoju dziecka nie powinieneś umieszczać ich zbyt wysoko (jak dla dorosłej osoby), ale na takiej wysokości, aby dzieci mogły patrzeć na nie w miarę wygodnie.
Podobnie wieszając zdjęcia w miejscach, przy których głównie się siedzi lub też wręcz niemożliwe jest podejście bliżej, np. tuż za stołem lub biurkiem, powinieneś wybrać odpowiednio mniejszą wysokość.
Zazwyczaj zdjęcia będą oglądane na stojąco i w takim wypadku najlepiej jest zastosować wysokość stosowaną w większości galerii i muzeów: zdjęcia wiesza się przy założeniu, że ich środek powinien znajdować się na wysokości ok. 145cm. Po zastosowaniu odrobiny matematyki uzyskasz wysokość na jakiej powinieneś wbić gwoździa:
- Podziel wysokość ramki przez 2, do otrzymanego wyniku dodaj 145cm
- Otrzymany wynik skoryguj o pozycję haczyka (na którym wisi ramka) względem krawędzi ramki: jeżeli haczyk znajduje się poniżej krawędzi ramki, to odejmij od otrzymanego wyniku odległość od krawędzi ramki do górnej krawędzi haczyka; w przeciwnym wypadku (haczyk nad krawędzią ramki) odległość od krawędzi ramki do górnej krawędzi haczyka dodaj do otrzymanego wyniku
- Wbij gwoździa w miejscu znajdującym się na wysokości zgodnej z otrzymanym wynikiem
Wiele zdjęć obok siebie
Zazwyczaj na ścianie wieszamy więcej niż jedno zdjęcie. Wieszając większą ilość zdjęć dobrze jest zastanowić się czy nie należałoby ich pogrupować, np. uwzględniając ich tematykę, osoby na zdjęciach czy też rodzaj zdjęć.
Jak już będziesz wiedział w jakich grupach chcesz powiesić swoje zdjęcia czas zastanowić się nad ich ułożeniem względem siebie. Zanim wbijesz pierwszy gwóźdź warto spróbować ułożyć je obok siebie na podłodze i w ten sposób spróbować różnych aranżacji, szukając takiej, która najbardziej nam będzie odpowiadać.
Najważniejszą zasadą jest zachowanie równowagi pomiędzy zdjęciami oraz zachowanie równych odstępów pomiędzy krawędziami ramek poszczególnych zdjęć. Kwestia równowagi odnosi się do rozmiarów, ilości i miejsca ich umieszczenia, np. nie powinieneś z jednej strony wieszać samych dużych zdjęć, a z drugiej tylko małe. Przykładowo przy trzech różnych rozmiarach zdjęć równowagę można osiągnąć wieszając np. największe na środku, trzy małe z jednej strony, a dwa średnie z drugiej strony dużego zdjęcia.
Wysokość na jakiej powiesisz zdjęcia powinieneś odnieść do zasad ujętych w poprzedniej części porady, przy czym jako środek potraktuj środek wszystkich zdjęć.
Wielkość zdjęć
Weź pod uwagę wielkość poszczególnych zdjęć - te mniejsze dobrze jest powiesić jak najbliższej wysokości wzroku, niżej w stosunku do większych zdjęć. W ten sposób łatwiej będzie je obejrzeć.
Wielkość zdjęcia powinna odpowiadać miejscu na ścianie: najważniejsze jest aby dało się je wygodnie obejrzeć, np. nie wieszać wielkiego zdjęcia w miejscu w który można stanąć tylko bardzo blisko, albo małego zdjęcia na ścianie, do której nie da się podejść dostatecznie blisko.
Inny błąd jaki możemy popełnić to nie zachowanie proporcji poprzez umieszczanie małego zdjęcia na wielkiej pustej ścianie lub też dużego zdjęcia na małej ścianie wśród wielu małych elementów.
Na których ścianach, jakie oświetlenie
Nie wszystkie ściany stanowią dobre miejsce do powieszenia zdjęć. Przede wszystkim miejsce było na tyle dostępne, aby pozwalało na objerzenie zdjęć. Powinieneś także uwzględnić pozostałe elementy znajdujące się w tym miejscu, tak, aby całość była dopasowana. Nie koncetruj się tylko na ścianie, na której wieszasz zdjęcia - pomyśl o pomieszczeniu jako całości i nie aranżuj go w ten sposób, że wszystkie elementy zostaną stłoczone w jednym miejscu, np. jedna ściana będzie w calości zasłonięta zdjęciami, a druga będzie świecić pustką.
Ważne jest wizualne wycentrowanie zdjęć - możemy starać się powiesić zdjęcia na środku ściany lub też względem innych elementów dominujących w pokoju, np. względem sofy lub stołu. Odpowiednie dopasowanie wymaga spojrzenia na ścianę z pewnego dystansu i z paru miejsc. Dla lepszego dopasowania przed wbiciem gwoździ możesz posłużyć się przyczepianymi szablonami lub pomocą drugiej osoby.
Wśród miejsc których należy unikać można wymienić ściany, na które otwierają się drzwi (przysłaniając je), zbyt głębokie wnęki, wąskie odcinki pomiędzy meblami oraz trudno dostępne (zastawione meblami) kąty.
Zapewnij właściwe oświetlenie zdjęć, a przede wszystkim nie wieszaj ich w zbyt ciemnych miejscach, do których nie dociera nawet sztuczne światło. Stosując dedykowane oświetlenie zdjęć należy zadbać o jego odpowiednią moc, barwę i sposób jego padania. W białym świetle generowanym przez typowe żarówki energooszczędne zdjęcia nie będą wyglądały zbyt atrakcyjnie. Zbyt mocne i źle skierowane światło znacznie utrudni oglądanie zdjęć po prostu oślepiając oglądającego. Trzeba także pamiętać o odbiciach światła jakie mogą się tworzyć na zdjęciu, tym bardziej jeżeli znajdzie się ono za szkłem.
Jakie ramki
Rodzaj i kolor ramek powinien być dopasowany do pomieszczenia. W jednych pomieszczeniach lepiej będą wyglądać antyramy, w innych tradycyjne brązowe ramki, a w jeszcze innych ciężkie, grube i pełne ozdobień ramy.
Co powinieneś wziąć pod uwagę:
- na grubych ramach będzie zbierać się więcej kurzu, dodatkowo lepiej nie stosować ich w ciasnych pomieszczeniach, ponieważ mogą zosać łatwo strącone,a także wizualnie zmniejszą pokój
- antyramy pasują głównie do nowoczesnych i młodzieżowych pomieszczeń
- kolor powinien być dostosowany do kolorystyki pomieszczenia
- nie jest problemem stosowanie różnych ramek (w różnych kolorach) w tym samym pomieszczeniu, ale muszą być w jakimś stopniu do siebie dopasowane lub też dobrane wg pewnego systemu.
Do dzieła!
Kiedy będziesz wiedział co, gdzie i jak chcesz powiesić czas zabrać się za wbijanie gwoździ:
- przyda Ci się centymetr, poziomica i ołówek
- wieszając kolejne zdjęcia wieszaj je względem wiszących już zdjęć starając się zachować jednakowe odstępy pomiędzy ramkami
- weź pod uwagę sposób mocowania ramki, bo w zależności od tego zdjęcie może znaleźć się zbyt wysoko lub zbyt nisko - niektóre ramki mają na górze haczyki, inne wiesza się drucie itp.; wykonując pomiary i dopasowując miejsce powieszenia do zdjęcia obok, zastosuj odpowiednie korekty uwzględniając sposób wieszania
- weź pod uwagę rodzaj ściany - często próbując wbić gwoździa możesz tylko zepsuć kawałek ściany; w wielu wypadkach nie obędziesz się bez wiertarki i odpowiednich wkrętów
- dopasuj rodzaj i liczbę gwoździ / wkrętów do rozmiaru i wagi ramki - jeżeli całość okaże się zbyt ciężka możesz zniszczyć kawałek ściany, ramkę i podłogę.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam