Jak usunąć pleśń z ubrań i ręczników?
Małe, ciemne kropeczki pleśni pojawiają się często na niedosuszonych, zbyt wcześnie schowanych lub przechowywanych w wilgotnej szafie ubraniach i ręcznikach, ale też na rzeczach pozostawionych w pralce po wypraniu czy na stroju kąpielowym noszonym przez kilka dni w plecaku.
Zapach stęchlizny jest krępujący i bardzo nieprzyjemny - na szczęście możliwy do usunięcia. Poniżej przedstawiamy domowe sposoby pozbywania się pleśni z ubrań i ręczników oraz wybrane, profesjonalne środki chemiczne.
Soda oczyszczona
Do prania dodaj sodę oczyszczoną, która pochłania niechciane zapachy (wsyp 3 łyżki do proszku). Jeszcze lepszy efekt uzyskasz, jeśli zatęchłe ubrania przed praniem wypłuczesz w wodzie z sodą lub posypiesz nią tkaniny i potrzymasz je w zamkniętym woreczku. Następnie wypierz i wysusz pranie (najlepiej na słońcu), a nieprzyjemny zapach stęchlizny powinien zniknąć. Jeśli za pierwszym razem się nie uda, powtórz czynność.
Ocet
Produkt ten zmienia odczyn środowiska na mocno kwaśny i dzięki temu likwiduje grzyby pleśniowe. Zmieszaj ocet z wodą w proporcji 1:4 i użyj tej mieszanki, aby pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań i ręczników. Przed zastosowaniem tej metody, sprawdź jednak czy dana tkanina nie odbarwia się - wykonaj próbę w mało widocznym miejscu.
Olejek sosnowy
Ma podobne właściwości jak soda - jest bezpieczny dla tkanin i doskonale absorbuje zapach stęchlizny. Możesz go dodać do prania w pralce lub rozcieńczonym spryskać ubrania, a następnie wyprać. Po wysuszeniu, schowaj je do szafy z woreczkami zapachowymi lub kostkami perfumowanego mydła, aby uchronić odzież przed stęchlizną.
Boraks
Skutecznie zwalcza pleśń domową. Musisz jednak pamiętać, że jest to środek silnie żrący i jego przedostanie się do wnętrza organizmu może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Aby usunąć zapach stęchlizny z ubrań i ręczników, przygotuj roztwór z 1 czubatej łyżki boraksu oraz 4 litrów wody - mocz tkaniny przez ok. 30 minut, a później wypierz.
Profesjonalne wybielacze i odplamiacze
- dr Reiner Mydełko odplamiające - szybko i skutecznie usuniesz uporczywe plamy. Dzięki wyjątkowej formule opartej na naturalnych składnikach, mydełko jest bezpieczne dla skóry;
- FF Płyn do prania tkanin delikatnych - możesz używać go do prania ręcznego, jak i w pralce. Charakteryzuje się doskonałymi właściwościami piorącymi, a po wypraniu pozostawia na ubraniach świeży zapach;
- Bio-Biel Odplamiacz enzymatyczny do tkanin - odplamia, wybiela i dezynfekuje. Usuwa zabrudzenia różnego pochodzenia. Dodawaj go do prania w przypadku bardziej zaplamionych ubrań.
Dodatkowe wskazówki:
- Aby pozbyć się zapachu stęchlizny z szafy, opróżnij ją i umyj wodą zmieszaną ze środkiem do mycia drewna lub zwykłym mydłem, a następnie dobrze wywietrz.
- Dobrym sposobem jest wstawienie do szafy kubka z wrzącym mlekiem, spodka z rozsypanymi goździkami, owocami pigwy lub prażonymi ziarnami kawy. Możesz również zawiesić specjalne perfumowane saszetki.
- Pierz ubrania w gorącej wodzie, ponieważ usuwa ona zarodniki pleśni i alergenów. Uważaj, by nie uszkodzić tkanin (stosuj się do zaleceń producenta).
- Nie wrzucaj przepoconych ubrań do pralki - najpierw porządnie je wywietrz. To samo zrób z mokrymi rzeczami po basenie. Ręczniki wieszaj do wyschnięcia, po każdym ich użyciu.
- Pamiętaj też, by nigdy nie wkładać do szafy nawet lekko wilgotnych ubrań i ręczników.
Pleśń może być przyczyną reakcji alergicznych (częste kichanie, kaszel, trudności w oddychaniu, ból i łzawienie oczu, swędzenie nosa, wysypka skórna), dlatego powinieneś jak najszybciej ją usunąć. Jeśli nie zrobisz tego odpowiednio wcześnie, pleśń zniszczy Twoje ubrania - plamy zaczną się rozrastać i nie będzie już czego ratować.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam