Jak sprawdzić twardość wody
Twardość wody powodują rozpuszczone w niej składniki mineralne, przede wszystkim węglany, wodorowęglany, chlorki i krzemiany wapnia oraz magnezu. W większości polskich gospodarstw płynie dość twarda woda, a to ma swoje konsekwencje zdrowotne, ekonomiczne i estetyczne.
Jakie problemy wywołuje twarda woda?
Twarda woda stopniowo niszczy armaturę, instalację grzewczą oraz urządzenia AGD (pralki, zmywarki i żelazka).
Twardość wody wpływa na jej napięcie powierzchniowe - im jest ono większe, tym trudniej umyć zabrudzone miejsca, gdyż taka woda wymaga stosowania większych ilości detergentów.
Problem ten dotyczy także Twojej kieszeni - jeśli masz twardą wodę, musisz używać więcej środków myjących i piorących.
Twarda woda wreszcie niekorzystnie działa na Twoje zdrowie - ma bowiem wpływ na powstawanie kamieni nerkowych.
Oznaki twardej wody:
- nieprzyjemny smak wody;
- tworzenie się "kożucha" na kawie lub herbacie;
- utrata zapachu dań lub napojów, wynikająca z połączenia chemicznego z węglanem wapnia;
- zakamieniony czajnik;
- słabo pieniące się mydło i detergenty;
- białe osady na garnkach i naczyniach;
- obecność białych lub brązowych przebarwień w zlewie, wannie, muszli toaletowej oraz wokół kranów;
- zatkana główka prysznica;
- powstawanie kamienia w przewodach ciepłej wody oraz grzałkach i innych urządzeniach.
Jak sprawdzić twardość wody?
Informacji na ten temat szukaj na stronie internetowej wodociągów, które zaopatrują Twoją miejscowość w wodę (możesz także zadzwonić). Innym sposobem jest zlecenie badania wyspecjalizowanemu laboratorium lub specjalnej jednostce badawczej, w której otrzymasz najdokładniejszy pomiar. Jeśli nie masz akurat takiej możliwości lub chciałbyś przeprowadzić badania w warunkach domowych, masz do wyboru dwa rozwiązania, w które zaopatrzysz się w sklepie:
- Specjalne krople - to dość dokładny pomiar twardości wody, wykorzystujący metodę miareczkowania. Dostępne testery mogą różnić się m.in.: ilością pobieranej wody do badania czy zabarwieniem wody podczas sprawdzania jej twardości, dlatego zawsze musisz przeprowadzać pomiar zgodnie z instrukcją testera.
- Wskaźniki papierowe - zabarwienie się na określony kolor części testowej paska, pozwala na wyznaczenie (w sposób dość przybliżony) twardości badanej wody.
Jak poradzić sobie z twardą wodą?
Możesz zrobić to na kilka sposobów. Na rynku znajdziesz specjalne środki, które dodane do proszku podczas prania, zmiękczą i wodę i przedłużą żywotność pralki. Z kolei smak twardej wody poprawisz, dodając do niej kilka kropel soku cytrynowego.
Jeśli chcesz znacznie poprawić jakość używanej wody do picia, możesz także pomyśleć nad zastosowaniem filtrów z wkładem zmiękczającym - jego działanie polega na wymianie jonów magnezu i wapnia na jony sodu. Taki wkład możesz stosować w filtrach podzlewozmywakowych.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam