Dom w kamiennej oprawie - ogrodzenie z gabionami
Prostota w architekturze nie wychodzi z mody. Dobrym przykładem, jak tradycyjnej bryle nadać rys nowoczesności, może być nowo wybudowany dom zlokalizowany w malowniczym powiecie bocheńskim. Właściciele postawili na spójną, stonowaną kolorystykę i prostą formę. Efekt zwieńczyło oryginalne ogrodzenie ze zgeometryzowanym wzorem i naturalnym kamieniem. Warto się zainspirować!
Mariaż tradycji i nowoczesności
Tradycyjny dom o prostej bryle i skośnym, dwuspadowym dachu to wciąż w naszym kraju popularny wśród inwestorów wzorzec. Świetnie wpisuje się w polski krajobraz, zwłaszcza jeśli działka zlokalizowana jest poza miastem. Klasyczne rozwiązania mogą być jednak zgodne z duchem czasu. Świetnie zrozumieli to właściciele domu, który powstał w pięknym otoczeniu łagodnych stoków Pogórza Karpackiego.
Jednorodzinny dom z wbudowanym garażem przykryty został dwuspadowym dachem. Ułożona na nim dachówka ma wprawdzie tradycyjną formę, ale nabrała nowoczesnego charakteru dzięki swojej barwie. Ciemny dach kontrastuje z jasnymi ścianami elewacji. Budynek nie został przeładowany detalami. Ciemna, metalowa balustrada na balkonie nie tylko idealnie wpisuje się w kolorystykę obiektu, ale też stworzyła niejako motyw przewodni dla całej posesji. Rytmiczny układ wąskich, poziomych poprzeczek, został powtórzony na ogrodzeniu, które stanowi kropkę nad „i” w spójnej aranżacji.
Nowoczesne ogrodzenie wpisane w naturę
Właściciele zadbali o każdy szczegół, nie tylko wznosząc dom, ale też zagospodarowując jego otoczenie. Nic tu nie było dziełem przypadku. Dużą wagę przyłożyli m.in. do ogrodzenia, wiedząc, że jest ono swoistą wizytówką całej posesji.
-Inwestorzy zdecydowali się na Nowoczesne Ogrodzenie Frontowe od przodu działki, pozostałe granice wytyczono przy użyciu subtelnych w wyglądzie, ale solidnych paneli 2D - opowiada Iwona Nowak, właścicielka firmy Inbud, dystrybutora produktów Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. - Do koncepcji właścicieli świetnie pasował model Trawertyn MX, który łączy w sobie szerokie i wąskie poprzeczki.
Furtka, brama wjazdowa i przęsła dzięki wysokim na 200 mm, gęsto rozmieszczonym poziomym poprzeczkom nie tylko wyglądają nowocześnie, ale też zapewniają mieszkańcom poczucie intymności. Lekkości ogrodzeniu nadaje jednak wstawka z wąskich kształtowników, które idealnie powtarzają wzór balustrady na budynku. Wszystkie stalowe elementy pokryte zostały antykorozyjną powłoką Duplex w kolorze czarnym (RAL 9005).
Właściciele nie stronią od nowoczesnej stylistyki, ale chcieli też, aby ich działka wpisywała się w piękno otaczającej przestrzeni. Spodobała się więc im propozycja specjalistów od ogrodzeń, aby metalowe przęsła zamocować na gabionach wypełnionych naturalnym kamieniem.
Lokalny wykonawca i kamień sprowadzany z Włoch
-Podstawą udanej realizacji jest wykonanie na początku dokładnych pomiarów na działce - podkreśla Tomasz Nowak, wykonawca ogrodzenia. - W naszym regionie nierówności terenu to normalna sprawa, umiemy sobie z nimi radzić. Po wykonaniu fundamentu, budujemy na specjalnych wspornikach stalowe kosze według wcześniej rozrysowanego projektu. Przed zasypaniem kamieniem należy w odpowiednich miejscach wyprowadzić elementy, na których będą zamontowane przęsła. Wypełnianie gabionów jest pracochłonne, ponieważ kamienie trzeba starannie ułożyć. Dopiero kiedy gabionowe słupy są gotowe, określamy dokładny wymiar poszczególnych przęseł. Nowoczesne Ogrodzenia Frontowe Plast-Met produkowane są według indywidualnego zamówienia, dlatego mamy pewność, że wszystko będzie do siebie idealnie pasowało.
Właściciele tej posesji zdecydowali się na zastosowanie kamienia nero ebano, który sprowadzono z Włoch. Materiał ten nie należał do najtańszych, jednak zachwyca swoim wyglądem. Na jego ciemnej powierzchni wyraźnie widać nieregularną sieć żył. Do wypełnienia gabionów potrzeba było ok. 20 ton tego surowca. Kosze gabionowe buduje się z panela gabionowego ceownikowego lub ogrodzeń panelowych (np. panel 2D). Przy wyborze materiału na konstrukcję, trzeba pamiętać, że kosz musi utrzymać ciężkie wypełnienie, powinien więc być wykonany z grubych, solidnych drutów, odpowiednio zabezpieczonych antykorozyjnie.
Niepowtarzalne ogrodzenie stało się prawdziwą ozdobą całej posesji, a jego spójny z architekturą budynku wygląd, cieszy oko mieszkańców każdego dnia.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam