Wegetarianizm - zalety i wady
Dieta wegetariańska, choć uważana przez wielu za nowoczesny i prawidłowy model żywienia, ma zarówno zalety jak i wady.
Wegetarianizm polega głównie na ograniczeniu się do pokarmów pochodzenia roślinnego, a zaliczyć do nich można:
- rośliny zbożowe,
- rośliny strączkowe,
- rośliny oleiste,
- warzywa,
- owoce,
- grzyby,
- orzechy.
Wegetarianizm - zalety
- niska kaloryczność potraw;
- wysoka wartość odżywcza;
- ograniczona zawartość tłuszczu i nasyconych kwasów tłuszczowych;
- wyższy udział jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych;
- brak lub niska zawartość cholesterolu;
- wysoka podaż błonnika pokarmowego;
- wysoka zawartość węglowodanów złożonych;
- zwiększona ilość witaminy C.
Prawidłowo stosowana dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko wystąpienia: otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, chorób serca oraz nowotworu jelita grubego. Dieta wegetariańska zawiera mniej cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych, jest bogata w korzystne dla zdrowia chemiczne związki roślinne, m.in.: luteinę (występującą w brokułach) i likopen (występujący w pomidorach) - są to cenne przeciwutleniacze, chroniące organizm przed rozwojem choroby nowotworowej.
Wegetarianizm - wady
- problemy z pokryciem zapotrzebowania energetycznego;
- niska przyswajalność m.in.: wapnia, żelaza i cynku - wiąże się to ze zwiększonym zagrożeniem niedokrwistością z niedoboru żelaza u wegetarianek i zwiększonym ryzykiem osteoporozy u weganek;
- problemy z pokryciem zapotrzebowania na witaminę B12 oraz witaminę D - może się to wiązać z występowaniem niedokrwistości (w przypadku braku witaminy B12) oraz z krzywicą (przy braku witaminy D).
Niewłaściwe stosowanie diety wegetariańskiej zwiększa ryzyko wystąpienia: niedożywienia, niedokrwistości, krzywicy, osteoporozy, zaburzeń miesiączkowania, zaburzeń neurologicznych, dlatego też osoby które przeszły na wegetarianizm, powinny być opieką lekarza i dietetyka. Nieprawidłowo skomponowana dieta wegetariańska może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów - szczególnie narażeni na te niedobory są weganie.
Dietę wegetariańską mogą stosować nawet dzieci. Aby jednak dieta była w pełni dla nich bezpieczna, musi być prawidłowo skomponowana. Owszem, są osoby które przez całe życie nie jedzą mięsa i cieszą się świetnym zdrowiem, ale trzeba pamiętać że dzieci (zwłaszcza w okresie rozwoju) potrzebują szczególnie dobrze dobranej diety. Źle zbilansowana może prowadzić do niedoborów odżywczych, a w konsekwencji do nieodwracalnych skutków zdrowotnych.
Jak widać, z jednej strony dieta wegetariańska może wiązać się z niepełnym pokryciem zapotrzebowania energetycznego, niedoborami białka i witamin; z drugiej natomiast - posiada korzystne ograniczenia tłuszczów nasyconych, zwiększoną podaż węglowodanów złożonych, zwiększoną ilość błonnika pokarmowego, co sprzyja zmniejszeniu ryzyka różnych chorób.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam