Jak zmniejszyć apetyt?
Poradopedia.pl | | 0 | Ocena: (głosy: 0)
Nadmierny apetyt jest przyczyną niepohamowanego jedzenia dużych porcji oraz częstego sięgania po nadprogramowe przekąski. Co zrobić, nie jeść więcej niż potrzeba?
Produkty zaspokajające głód i hamujące apetyt
- Chude mięsa, jaja, naturalne jogurty (źródło białka);
- Większość warzyw i owoców oraz zboża (bogactwo błonnika);
- Orzechy;
- Zielona herbata;
- Ocet jabłkowy (jako przyprawa).
Warto unikać cukrów prostych, czyli: cukru, słodyczy i słodzonych napojów. Dostarczają one tzw. "szybkiej energii" - chwilę po ich zjedzeniu znów odczuwa się wzmożony głód.
Sposoby na zmniejszenie nieposkromionego apetytu
- Należy jeść pięć posiłków dziennie (najważniejsze jest śniadanie) i unikać długich przerw pomiędzy nimi - najczęściej kończy się to wielkim obżarstwem pod koniec dnia.
- Warto gotować takie ilości jedzenia, jakie jest się w stanie skonsumować podczas jednego posiłku. Lepiej nie przechowywać resztek z obiadu, bo będą kusić.
- Aby uniknąć przejadania się, warto nakładać na nieduże talerze małe porcje jedzenia. Każdy kęs należy dokładnie przeżuwać - sygnał sytości dociera z żołądka do mózgu dopiero po ok. 20 minutach.
- Pół godziny przed posiłkiem warto wypić szklankę wody mineralnej - nie zawiera ona żadnych kalorii, a wypełnia żołądek i dzięki temu zjada się mniejszą porcję.
- Warto kontrolować swoje otoczenie - przekąski lub słodycze trzymane w zasięgu wzroku zwiększają głód i zachęcają do jedzenia.
- Brak ruchu sprawia, że organizm z czasem się zakwasza i pojawia się duża ochota na słodycze. A wystarczy odrobina ruchu, aby zmniejszyć apetyt na pewien czas. Ćwiczenia fizyczne poprawiają samopoczucie i obniżają poziom stresu, który często jest główną przyczyną obżarstwa.
- Udowodniono, że mała ilość snu zwiększa uczucie głodu - osoby przesypiające 5 godzin w ciągu doby, wolniej spalają tkankę tłuszczową niż te, które śpią 7,5 godziny. Niedobór snu zmniejsza stężenie leptyny (hormonu hamującego apetyt), a zwiększa greliny (hormonu, który pobudza apetyt).
- Dobrym sposobem na zmniejszenie łaknienia jest mycie zębów po każdym posiłku - z jednej strony odciąga myśli od sięgania po dokładkę czy inne przekąski, a z drugiej - mięta zmienia smak jedzenia.
- Na ilość zjadanego pokarmu wpływ mają również kolory - niebieski zmniejsza apetyt (warto jeść z talerza w takim kolorze). Odwrotnie działają: żółty, złoty i czerwony.
- Nie należy robić zakupów na zapas - łatwiej odmówić sobie kupienia czegoś w sklepie, niż powstrzymać się później od zjedzenia tego.
Nie trzeba przesadnie się męczyć, aby jeść mniej. Wystarczy kilka drobnych zmian w codziennym trybie życia i problem nadmiernego apetytu zniknie.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam