Jak zdrowo przytyć?
Zarówno odchudzanie jak i przybieranie na wadze, wymaga poświęcenia odpowiedniego czasu i powinno być przeprowadzone z rozsądkiem.
Co więc robić, żeby przytyć i to zdrowo?
Najważniejsze to postępować zgodnie z zasadami prawidłowego odżywiania, czyli zrezygnować z produktów, które tylko zaśmiecają organizm, np.: słodycze czy fast-foody.
Dieta powinna być wysokokaloryczna, ale z zachowanymi następującymi proporcjami: 20% - białko; 30% - tłuszcze i 50% - węglowodany. Należy też pamiętać o witaminach i solach mineralnych, które usprawniają przyswajanie składników odżywczych.
Trzeba wybierać produkty pełnowartościowe. Jeść jak najwięcej wysokiej jakości białka:
- chudego mięsa (np.: indyka i kurczaka);
- wędlin;
- żółtych serów;
- mleka i jego przetworów;
- jaj;
- oraz ryb.
W posiłkach powinny występować produkty zbożowe (dużo jasnego pieczywa) a także nienasycone kwasy tłuszczowe (np.: olej słonecznikowy, olej sojowy i oliwa z oliwek).
Dziennie należy zjadać 4-5 posiłków o regularnych porach (jeśli to możliwe); oczywiście najważniejsze jest śniadanie. Wszystkie dania powinny być urozmaicone i bogate w składniki o najwyższej wartości odżywczej. Ponadto przed każdym posiłkiem należy wypijać szklankę soku owocowego lub warzywnego a przed snem szklankę melisy, któa spowalnia przemianę materii. Należy jeść w spokoju; powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs.
Ze słodyczy najlepszym wyborem jest gorzka czekolada. Zawiera magnez i lecytynę - jest o wiele zdrowsza niż czekolada mleczna.
Z diety należy całkowicie wyeliminować napoje gazowane, które dają poczucie sytości i zmniejszają łaknienie. Niewskazane jest również spożywanie kawy i innych produktów zawierających kofeinę - to pobudza metabolizm.
Po obfitym posiłku zawsze należy odpocząć (można uciąć sobie krótką drzemkę).
Ostatni posiłek w ciągu dnia należy jeść na ok. 2 godziny przed snem.
Ćwiczenia fizyczne
Przybieranie na wadze przyniesie o wiele lepsze i szybsze rezultaty, jeśli dietę połączy się z odpowiednim treningiem. Ma on za zadanie rozwinąć tkankę mięśniową i zwiększyć apetyt.
Nie należy jeść tuż przed ćwiczeniami. Posiłek powinien być jedzony na ok. 1,5-2 godziny przed rozpoczęciem treningu i powinien dostarczać odpowiednią ilość węglowodanów. Nie należy jeść tłustych potraw a także produktów, które mają działanie wzdymające, np.: kapusta, brukselka, papryka, cebula czy groch.
Podczas ćwiczeń trzeba pić soki owocowe lub warzywne, aby zwiększyć łaknienie.
Natomiast po zakończeniu treningu (najlepiej w ciągu pierwszej godziny) należy uzupełnić przede wszystkim węglowodany. Makaron lub ryż z dodatkiem mięsa; jasne pieczywo z przetworami mlecznymi, to najlepszy wybór.
Proces przybierania na wadze może być o wiele trudniejszy i dłuższy niż odchudzanie - trzeba o tym pamiętać.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam