Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży
Ciąża to prawdziwa rewolucja dla ciała - zmiany będziesz obserwować w lustrze i odczujesz je na własnej skórze. Nie chodzi tylko o przyrost wagi czy powiększenie brzucha. Ciążą będzie miała wpływ niemal na całe Twoje ciało. A co dokładnie zmieni i co możesz zrobić, aby wrócić do dawnej sylwetki?
Skóra
Ciąża różnie na nią wpływa - niektóre kobiety obserwują u siebie spłycenie się zmarszczek na twarzy, co jest zasługą zwiększonej objętości krwi w organizmie (przybywa jej aż 1,5 litra) oraz sprawniejszego krążenia. Cera jest z reguły lekko zarumieniona - sprawia wrażenie zdrowej i świeżej. U wielu ciężarnych trądzik czy inne wykwity znikają i już nigdy nie powracają. Niestety nie jest to regułą - czasami stan cery pogarsza się, a odpowiedzialne za to są zmiany hormonalne. W razie jakichkolwiek wątpliwości, powinnaś odwiedzić dermatologa.
Nie wszystkie zabiegi i kosmetyki są odpowiednie dla kobiet ciężarnych, ale nie musisz sobie odmawiać wszystkiego - delikatnie oczyszczanie skóry przy użyciu preparatów ziołowych, maseczek owocowych czy farbowanie brwi i rzęs za pomocą henny to zabiegi, z których możesz nadal korzystać. A dzięki relaksacyjnym masażom twarzy, dekoltu i szyi będziesz nie tylko świetnie wyglądać, ale tak samo się czuć. Z solarium niestety będziesz musiała zrezygnować.
Brzuch, uda, biodra i pośladki
Brzuch rośnie i rośnie, ale przecież skóra nie może rozciągać się w nieskończoność bez efektów ubocznych. Wiele kobiet w ciąży nabawia się cellulitu i rozstępów. Te drugie pojawiają się na brzuchu, biodrach i piersiach oraz w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Najbardziej narażone na nie są kobiety o jasnej cerze, które zazwyczaj mają delikatniejszą skórę. Już teraz dowiedz się, jak przywrócić brzuch do dawnej formy.
Piersi
Niemal z dnia na dzień powiększają się. W pierwszym okresie ciąży stają się wrażliwsze, a skóra na nich jest napięta; wielu kobietom ciemnieje też otoczka sutkowa - to całkiem naturalne przemiany i nie musisz się nimi martwić. Po kilku tygodniach nadwrażliwość mija, ale piersi stają się większe i coraz lepiej przystosowane do karmienia dziecka. Aby nie utraciły dawnej jędrności, smaruj je odpowiednimi balsamami, stosuj delikatne wodne masaże i noś odpowiedni biustonosz - unikaj sztywnych lub podtrzymujących piersi tylko od dołu.
Nogi
Kobietom w ciąży często dokucza opuchlizna nóg, na których dodatkowo mogą utworzyć się nieestetyczne żylaki (najczęściej jest to uwarunkowane genetycznie). Nogi mają coraz większy ciężar do dźwigania, ale też są słabiej ukrwione i gromadzi się w nich woda. Aby uniknąć obrzęków, unoś nogi lekko do góry podczas odpoczynku, pij dużo niegazowanej wody, ogranicz spożywanie soli w potrawach, stosuj chłodzące żele, maści i okłady. Przyrost wagi, rozluźnienie stawów i zatrzymanie wody w organizmie mogą sprawić, że buty które nosiłaś do tej pory, staną się za małe - kup sobie nieco większe, aby było Ci wygodnie.
Włosy
Z nimi raczej nie będziesz miała problemu. Włosy podczas ciąży gęstnieją, stają się mocniejsze, lśniące i szybciej rosną. To dzięki podwyższonemu poziomowi estrogenu, który pobudza do pracy mieszki włosowe. Dbaj o nie tak, jak dotychczas. Nie odmawiaj sobie wizyt u fryzjera i podcinaj włosy, aby zachowały dobrą kondycję.
Zęby
Zmiany ciążowe dotyczą też jamy ustnej. Jeśli cierpiałaś wcześniej z powodu próchnicy, problemy te mogą się jeszcze pogłębić. Aby zminimalizować ryzyko powstawania jakichkolwiek schorzeń, już w pierwszych tygodniach ciąży wybierz się do dentysty na kontrolę (nie zapomnij powiedzieć, że jesteś w ciąży).
Ogólnie, przy prawidłowym BMI, nie powinnaś przytyć więcej niż ok. 20%. Jest jednak sprawa indywidualna - to, ile kilogramów Ci przybędzie, tak naprawdę zależy tylko od Ciebie samej i Twoich nawyków żywieniowych.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam