Karta warszawiaka - co powinieneś wiedzieć
Jeżeli mieszkasz w Warszawie to powinieneś wiedzieć o wprowadzanej właśnie karcie warszawiaka - przeczytaj dlaczego warto ją posiadać, jakie warunki należy spełnić i w jaki sposób ją wyrobić.
Karta Warszawiaka powstała z myślą o osobach, które mieszkają i płacą podatki w Warszawie, jako forma zachęty i premiowania za fakt dokładania się do kosztów związanych z utrzymaniem miasta. Jeżeli płacisz podatki w Warszawie, to możesz w ten sposób uzyskać dostęp do zniżek i innych przywilejów.
Karta Warszawiaka - korzyści
Karta Warszawiaka pozwala na skorzystanie z ulg w miejskim transporcie, kulturze i sporcie.
Większość osób doceni przede wszystkim zniżkę na bilety okresowe, która będzie wynosić ok. 10% ceny. Przykładowo bilet miesięczny na strefę I będzie można nabyć za 98zł zamiast 110zł, bilet trzymiesięczny za 250zł zamiast 280zł. Bilety ulgowe odpowiednio za połowę podanych cen.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie ZTM w Warszawie.
Od nowego roku na stronie Urzędu Miasta st. Warszawy będzie dostępna stale aktualizowana lista dodatkowych zniżek w miejskich ośrodkach sportu, instytucjach kulturalnych i innych miejscach.
Jakie warunki trzeba spełnić
Kartę Warszawiaka może otrzymać każda osoba, która mieszka oraz płaci podatki w Warszawie, a także osoby pozostające pod opieką takich osób. Aby otrzymać kartę Warszawiaka nie musisz udowadniać miejsca zamieszkania ani miejsca płacenia podatków - wystarczy, że prawidłowo wypełnisz wniosek, a stosowne informacje zostaną sprawdzone w Urzędie Skarbowym.
Jak otrzymać kartę Warszawiaka
Otrzymanie karty Warszawiaka jest bardzo proste: wystarczy że wypełnisz i wyślesz wniosek, a następnie odbierzesz kartę w wybranym przez Ciebie punkcie.
Przed wysłaniem wniosku musisz podjąć następujące decyzje:
- Jak chcesz wypełnić wniosek - możesz wypełnić go przez Internet lub wypełnić w formie papierowej i wysłać pocztą albo dostarczyć do najbliższego punktu obsługi ZTM lub Wydziału Obsługi Mieszkańców Twojego Urzędu. Polecamy przez Internet, bo jest to najprostsze i najszybsze - formularz znajduje się na stronie: https://personalizacja.ztm.waw.pl/index.php?page=start
- Hologram czy karta - jeżeli masz już kartę WKM lub każdą inną, która może być nośnikiem biletów ZTM (np. niektóre karty Citi, legitymacja studencka itp.), to potrzebujesz hologramu. Jeżeli nie masz karty WKM - musisz wystąpić o kartę.
- Jakiego rodzaju kartę Warszawiaka chcesz wyrobić - do wyboru są trzy: indywidualny (podstawowy wybór), rodzinny (jeżeli chcesz od razu wyrobić dla swoich dzieci/żony, jeżeli nie mają swoich kart WKM), dla rodzin z 3 i więcej dziećmi (dodatkowe zniżki) oraz dla obcokrajowców.
- Gdzie chcesz odebrać kartę - do wyboru jeden z punktów obsługi klientów ZTM oraz Wydziały Obsługi Mieszkańców.
Pamiętaj, aby po odbiór hologramu stawić się z kartą WKM, ponieważ hologram może zostać umieszczony na karcie WKM tylko przez osobę z obsługi / urzędnika.