Co zrobić gdy dziecko nas nie słucha?
Mówisz, prosisz, a dziecko i tak Cię nie słucha? Pamiętaj, w takiej sytuacji nie pomogą krzyki ani groźby. Zacznij zmiany od siebie - naucz się rozmawiać z dzieckiem i bądź dla niego wzorem do naśladowania. Pomogą Ci w tym poniższe wskazówki.
Nawiązanie kontaktu
Żeby dziecko Cię słuchało, musisz nawiązać z nim kontakt wzrokowy. Podejdź do dziecka, uklęknij na tej samej wysokości co ono i mów, patrząc mu prosto w oczy. A jeśli to nie pomoże, spróbuj nawiązać kontakt fizyczny - weź dziecko na ręce, przytul i zajmij czymś ciekawym. Gdy zadziała i dziecko zacznie Cię słuchać, pochwal je.
Częste rozmowy
Znajdź codziennie czas na rozmowę z dzieckiem - bądź z nim, rozmawiaj i słuchaj tego, co ma do powiedzenia. Nie oglądaj w tym czasie telewizji, nie słuchaj muzyki, itp. Obiecaj sobie, że od dzisiaj będziesz poświęcała dziecku więcej uwagi.
Za dużo "Nie"!
Pewnie zauważyłaś, jak często używasz tego słowa mówiąc do dziecka, np.: "Nie hałasuj!", "Nie krzycz!", Nie możesz i koniec!", itd. Zamiast stanowczego "Nie, bo nie!", tłumacz dziecku prostymi słowami o co Ci chodzi: "Skarbie, baw się/mów troszkę ciszej", "Możesz zjechać jeszcze pięć razy ze zjeżdżalni i pójdziemy do domu".
Konsekwentne działanie
W wydawaniu swych poleceń, bądź stanowcza - nie używaj przy tym tonu pytającego ani rozkazującego. Zamiast mówić: "Umyjesz ząbki?" czy "Myj zęby, natychmiast!", powiedz: "Czas myć zęby". Jeśli mimo Twojej "zachęty" dziecko nie posłucha, weź je za rękę i zaprowadź do łazienki. Malec musi wiedzieć, że nieposłuszeństwo wiąże się z pewnymi konsekwencjami, np.: nie zdąży na dobranockę, jeśli w porę nie umyje zębów.
Bez złośliwych porównań
Na pewno zdarzyło Ci się porównywać zachowanie Twojego dziecka z zachowaniem innych dzieci. Będąc z malcem na placu zabaw, nie mów: " Zobacz jak tamten chłopczyk ładnie się bawi, a Ty jak zwykle jesteś niegrzeczny!", tylko postaraj się zmobilizować dziecko do działania. Jeśli usłyszy od Ciebie: "Kochanie, zobacz jakie dzieci są grzeczne, chciałabym żebyś też się tak zachowywał", z pewnością będzie chciało Ci udowodnić, że też tak potrafi i nie jest gorsze od innych.
Nerwy na wodzy
Kilkulatek potrafi wyprowadzić z równowagi najspokojniejszego człowieka. Czujesz, że nerwy Ci puszczają? Najgorsze co możesz zrobić w takiej sytuacji, to zacząć krzyczeć na dziecko albo (to niedopuszczalne!) uderzyć je. Pamiętaj, dziecko wyciąga proste wnioski z każdego zdarzenia: "Skoro mama może krzyczeć, używać wulgaryzmów, bić - to ja też mogę". Panuj nad sobą i unikaj spięć; nie kłóć się z dzieckiem o byle co - pomyśl, kiedy musisz faktycznie postawić na swoim, a kiedy możesz ustąpić dziecku.
Z przymrużeniem oka
Nie możesz wszystkiego traktować tak poważnie. Zapędzając dziecko do kąpieli, spraw mu odrobinę przyjemności; niech weźmie swoje zabawki wodne, wykąpie lalki, itp. Przed kolacją, zamiast prosić: "Poukładaj, proszę zabawki", powiedz: "Ciekawa jestem, czy klocki same wejdą do pudełka".
To, czy dziecko będzie Ci posłuszne, zależy od wielu czynników ale przede wszystkim od Twojego zaangażowania - czasu włożonego w wychowanie dziecka, siły a także pomysłowości i twórczości.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam