Autor: mniam | 12 July 2019 16:39
Tagi: hoya, oczy, okulary, soczewki, Zdrowie, porada, pomoc, instrukcja, Zbliżają, się, wakacje, –, uważaj, na, drodze!
Latem ponad 60 procent Polaków wyrusza na wakacje własnymi samochodami. Wzmożony ruch i paradoksalnie świetne warunki atmosferyczne przyczyniają się do zwiększonej liczby wypadków drogowych.
W wakacje kierowcy czują się na drodze bezpiecznie. Dobra widoczność i sucha jezdnia to czynniki które mobilizują kierowców do szybszej i bardziej ryzykownej jazdy niż zwykle. Jak pokazują dane Komendy Głównej Policji za 2018 rok, w miesiącach letnich, czyli maju, czerwcu, lipcu i sierpniu dochodzi aż do 38 proc. wszystkich wypadków! W ubiegłym roku podczas tych czterech miesięcy ich liczba wyniosła 12 tysięcy. Co ciekawe, większość z nich miała miejsce na prostym odcinku drogi. Najczęstszą przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych, nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu lub przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami oraz nieprawidłowe wyprzedzanie. Na bezpieczeństwo na drodze wpływają również inne czynniki.
Trudne noce i dnie…
Latem częstą przyczyną wypadków i kolizji jest zaburzona percepcja sytuacji drogowej. Wynika ona z długości przebytej trasy, ogólnego zmęczenia organizmu, a przede wszystkim oczu, a co za tym idzie - osłabionej koncentracji. Latem wzrok kierowcy narażony jest na intensywne, czasem wręcz oślepiające światło słoneczne, w szczególności podczas wschodu i zachodu słońca. To wszystko stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy, zwłaszcza, że jak podają badania - czas reakcji kierowcy w 90 proc. jest zależny od prawidłowego widzenia. Gdy jest ono zaburzone, możliwość niepoprawnej oceny sytuacji drogowej rośnie. Dobrym rozwiązaniem jest w tej sytuacji wybór odpowiednich soczewek z filtrem UV, kategorii 3 wraz z filtrem polaryzacyjnym, które eliminują efekt olśnienia oraz neutralizują nadmierną intensywność światła słonecznego.
Większość Polaków podczas wakacyjnych podróży pokonuje znaczne odległości. Oznacza to konieczność prowadzenia pojazdu również nocą. Nowsze modele samochodów zazwyczaj posiadają reflektory LED lub ksenonowe o dużym natężeniu światła, które mogą powodować efekt olśnienia dla innych kierowców jadących z naprzeciwka. Do tego dochodzi również niebieskie światło emitowane przez znajdujące się wewnątrz pojazdu elektronikę i wyświetlacze. Takie warunki potrafią zmęczyć wzrok i obniżyć naszą percepcję oraz szybkość reakcji.
Z pomocą przychodzą specjalistyczne soczewki okularowe, dostępne w ofertach czołowych producentów. - Soczewki okularowe produkowane z myślą o kierowcach posiada większość znaczących firmy z branży optycznej. Mają one na celu poprawienie komfortu jazdy w szczególności w trudnych warunkach oświetleniowych czy atmosferycznych - mówi ekspert firmy Hoya Lens Poland, producenta najwyższej jakości soczewek okularowych. Oprócz standardowej powłoki antyrefleksyjnej nowoczesne soczewki przeznaczone dla kierowców posiadają także specjalne filtry. - W naszych rozwiązaniach używamy filtrów przeciwdziałających efektowi olśnienia. Jest on ograniczony, dzięki redukcji wysokoenergetycznego światła widzialnego emitowanego przez reflektory samochodów, oświetlenie uliczne i drogowe oraz urządzenia wewnątrz pojazdu. Dodatkowo poprawiają kontrast i jakość widzenia przy słabym świetle - dodaje. W bardziej zaawansowanych rozwiązaniach stosuje się dodatkową powłokę podwyższającą kontrast. Polepsza ona percepcję kolorów i jakość widzenia. Jest to technologia przeznaczona dla zawodowych kierowców, którzy wykonując swoją pracę muszą być przygotowani do trudnych i zmiennych warunków drogowych, na przykład podczas gwałtownych opadów deszczu śniegu czy burz.
Sokoli wzrok za kierownicą
Oślepiające słońce, światło odbite od różnych powierzchni oraz gorsza jakość widzenia w nocy, to nie wszystkie problemy kierowców. Dla osób prowadzących samochód ważna jest przede wszystkim ostrość widzenia, zwłaszcza że duża część kierowców musi stosować soczewki korekcyjne. Prowadzenie samochodu wymaga pełnej koncentracji i najwyższej jakości widzenia bez przerwy, na różnych odległościach, zarówno w bliży, jak i w dali, dlatego „okulary” muszą być odpowiednio dobrane do wady wzroku. Soczewki okularowe dla kierowców dostępne są w dwóch wersjach: jednoogniskowej i progresywnej. O wyborze soczewek powinien zadecydować podczas badania specjalista ochrony wzroku: okulista lub optometrysta. Osoby nie posiadające wady wzroku również mogą używać okularów przeznaczonych dla kierowców, ale o zerowej wartości korekcyjnej.
Soczewki progresywne stanowią doskonałe rozwiązanie do prowadzenia samochodu dla osób w wieku prezbiopijnym. Prezbiopia czyli starczowzroczność to fizjologiczny i w pełni naturalny proces, który dotyczy wszystkich ludzi po czterdziestym roku życia. Z biegiem lat soczewki wewnątrz naszych oczu tracą swą elastyczność, co objawia się pogorszeniem jakości widzenia, zwłaszcza z bliska oraz ograniczeniem dostosowania ostrości widzenia do różnych odległości.
Zalecane jest, żeby podczas prowadzeniu pojazdów używać jak najlepszych soczewek progresywnych, dzięki którym nasza reakcja na to, co dzieje się na drodze, będzie właściwa. Wie o tym każdy kierowca, który choć raz był zmuszony do wykonania szybkiego manewru w trakcie niebezpiecznej sytuacji na drodze. - Jazda samochodem zmusza prowadzącego do szybkiego przenoszenia wzroku na różne dystanse: lusterka, deskę rozdzielczą oraz drogę. Nowoczesne technologie zastosowane w soczewkach progresywnych umożliwiają uzyskanie szerokich pól widzenia oraz obrazu o doskonałej jakości. Wpływa to zdecydowanie na poprawę komfortu i bezpieczeństwa jazdy, zwłaszcza w przypadku starszych kierowców - mówi ekspert Hoya Lens Poland.
Pamiętajmy, że wyjeżdżając na wakacje powinniśmy nie tylko zadbać o sprawność naszego samochodu, ale również o odpowiednie okulary, które będą najlepszym wsparciem dla naszych oczu, zapewniając dobrą jakość widzenia podczas jazdy.
www.hoyavision.com/pl
www.facebook.com/HoyaLensPoland/
https://www.instagram.com/hoya_lens_poland/