Autor: Gastrosfera | 10 May 2017 15:23
Tagi: blachotrapez, budowa, budynek, dach, zadaszenia, Dom i ogród, porada, pomoc, instrukcja, Dach, jak, ulał, –, poznaj, atuty, blachodachówki
Budowa i remont domu to czynności bez wątpienia bardzo czasochłonne. Szczególnie dużych nakładów pracy wymagają prace dekarskie - zarówno przegląd, renowacja, jak i układanie zupełnie nowego pokrycia. Czy w przypadku dachu solidny i estetyczny efekt może iść w parze z prostym wykonaniem? Okazuje się, że tak, jeśli postawimy na wybór odpowiedniego materiału, który jest lekki, wytrzymały, ekonomiczny, a to tego prosty w montażu.
Wiosną, szczególnie wtedy, gdy pogoda już się ustabilizuje, bez większych obaw można rozpocząć wszelkie zewnętrzne prace remontowo-naprawcze. Kres intensywnych opadów atmosferycznych to doskonała pora na renowację pokrycia dachowego, które przez cały rok powinno nienagannie chronić wnętrze domu przed wilgocią, chłodem, a także przegrzaniem.
Lekko a solidnie
Przed podjęciem decyzji o naprawach na dachu najistotniejsze jest to, by ustalić, w jakim stanie znajduje się aktualne pokrycie oraz więźba dachowa, która stanowi pewnego rodzaju fundament dla dachu. - Przyglądając się temu, jak prezentuje się nasz dach zarówno od zewnątrz, jak i od środka znacznie łatwiejsze będzie podjęcie decyzji odnośnie koniecznych do wykonania prac. Niejednokrotnie okazuje się bowiem, że wystarczy jedynie wymienić materiał pokryciowy na nowy. Zwłaszcza w momencie wyboru blachodachówki konieczność wymiany więźby jest bardzo mało prawdopodobna. Wszystko dlatego, że arkusze blaszane są wyjątkowo lekkie, w porównaniu do innych materiałów dachowych, przez co nie nadwyrężają więźby, nawet jeśli liczy sobie ona już kilkanaście lat. Ponadto im lżejszy materiał tym mniej problematyczny jest jego montaż - mówi Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez. Zaawansowane technologie produkcji powodują z kolei, że niewielka masa arkuszy w żaden sposób nie wiąże się z niższą jakością. Powłoki z innowacyjnych lakierów sprawiają, że powierzchnia blachodachówki jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także na negatywne działanie promieni UV i wielu innych czynników zewnętrznych.
Bezcenne pokrycie
Za blachodachówką przemawia znacznie więcej argumentów. Kolejnym z nich jest chociażby atrakcyjna cena. W porównaniu do innych materiałów dachowych zdecydowanie znajduje się ona w ścisłej czołówce. Nie tylko cena samego materiału ma tutaj znaczenie. Istotna jest także wspomniana wyżej więźba, która nie wymaga tak solidnej konstrukcji, jak chociażby w przypadku tradycyjnych dachówek ceramicznych, łupka czy strzechy, a zatem jest i tańsza w wykonaniu. Warto zauważyć również, że dużych oszczędności przysporzyć może sam proces pielęgnacji i konserwacji pokrycia dachowego z blachy. Aby odzyskało ono swój nieskazitelny wygląd wystarczy umyć powierzchnię dachu myjką ciśnieniową lub odpowiednią szczotką. W przypadku mniej odpornych materiałów niejednokrotnie okazuje się, że aby połać odzyskała estetyczny wygląd konieczna jest wymiana poszczególnych elementów.
Dach na wymiar
Wśród atutów blachodachówki istotne miejsce zajmuje również design. Bogactwo dostępnych barw oraz kształtów, które możliwe są do osiągnięcia dzięki unikatowym właściwościom stali, powala na dopasowanie dachu zarówno do stylu i kolorystyki domu, jak również otoczenia. Dzięki prostym w obróbce arkuszom możliwe jest także precyzyjne docięcie ich do kształtu połaci, co pozwala zarówno zminimalizować ilość odpadów, jak i stworzyć pokrycie dachowe praktycznie na wymiar.
To, że montaż blachodachówki jest prosty, nie powinno skutkować podjęciem samodzielnej próby ułożenia dachu. Arkusze w istocie są lekkie i można w krótkim czasie wypełnić nimi połacie dachowe, niemniej sama obróbka i montaż metalowych elementów wymaga nie lada precyzji.
Więcej informacji na temat solidnych pokryć dachowych z blachodachówki znaleźć można na www.blachotrapez.eu.