Autor: ewelinakalinska | 30 October 2015 14:02
Tagi: aparat, fotografia, fotolab, klisza, projekt fotograficzny, Fotografia, porada, pomoc, instrukcja, Jesteś, znudzonym, i, wypalonym, fotografem?, Zmień, to!
Nawet profesjonalistom ich zawód wydaje się czasem czymś nudnym. Nic więc dziwnego, że amatorzy fotografii często czują się wypaleni i odkładają aparat na półkę. Co zrobić, by znów cieszyć się fotografią?
Większość fotografów młodego pokolenia pewnie nie pamięta czasów, w których by zobaczyć zdjęcie czekać trzeba było na ich wywołanie. Aktualnie zdjęcia ogląda się od razu na wyświetlaczu aparatu lub później na komputerze. Pewnie masz ich w tej chwili tysiące i do wielu z nich nawet nigdy nie wrócisz. Klisza ma swoje niewątpliwe zalety:
- ogranicza liczbę zdjęć - to zmusza to myślenia i mądrego korzystania z zasobów kliszy
- nie możesz sprawdzić zdjęcia - nie myślisz więc na bieżąco o tym, czy wszystko dobrze wyszło
- zapominasz o komputerze - siłą rzeczy więcej czasu poświęcasz na fotografowanie, a mniej na obróbkę graficzną
- odbierając zdjęcia z fotolabu czujesz dreszczyk emocji - tego uczucia nie można porównać z żadnym innym
Pewnie nieliczna grupa fotografów będzie chciała wrócić lub po raz pierwszy spróbować swoich sił z tradycyjną fotografią, więc przyjrzyjmy się bliżej innym pomysłom na urozmaicenie sobie swojego hobby.
Rozproszona uwaga i brak pomysłów to spory problem wielu fotografów. Projekty pomagają rozwijać umiejętności i są doskonałą okazją do nauki fotografii. Kilka najpopularniejszych to:
- 365 - codziennie jedno zdjęcie
- 52 tygodnie - jedno zdjęcie w tygodniu
- A-Z - zadanie polega na sfotografowaniu liter (bądź obiektów reprezentujących te litery)
- codzienne selfie
Oczywiście na początek możesz spróbować z wyzwaniem w krótkim okresie, na przykład robić zdjęcia przez miesiąc. Efekty takiego projektu mogą być zaskakujące również dla ciebie. Najważniejsze, że w takim projekcie każde zdjęcie będzie przynosiło radość.
Jeśli fotografia stała się Twoją obsesją, to nic dziwnego, że przestała cieszyć. Noś ze sobą aparat, ale nie myśl o nim. Może się przyda, jeśli zobaczysz coś godnego sfotografowania, ale niechaj nie będzie to celem. Idź na spacer, podziwiaj przyrodę, oddychaj świeżym powietrzem. Może to pozwoli ci na nowo spojrzeć na świat.
Kilka dopracowanych i przemyślanych zdjęć może być lepsze, niż setki innych pstrykanych z przymusu i bez zastanowienia.
Nic tak nie cieszy, jak nowy obiektyw. Może to być również nowy filtr, lampa błyskowa lub inny gadżet, który sprawi, że znowu będziemy chcieli chwycić swój sprzęt i pójść przetestować nowe możliwości. To naprawdę działa.
Niektórzy już na wstępie odpowiadają sobie na pytanie „Co chcesz fotografować?” inni długo szukają swojej drogi. Żeby pomóc ją znaleźć, przedstawiamy kilka popularnych kierunków w fotografii:
- krajobrazy i pejzaże - wymaga ruchu i czasem wysiłku, więc lepiej nie nastawiać się na nie od razu
- jedzenie - food-art to już nie zwykła moda, ale dobrze zakorzeniony nurt
- portrety - coś dla ludzi z sercem na dłoni
- makro - to co niewidoczne gołym okiem, można ożywić za sprawą zdjęć
Spróbuj różnych dziedzin, a nuż znajdziesz niszę dla siebie.
Jeśli trudno ci uwierzyć we własne umiejętności, spróbuj znaleźć uznanie w oczach znajomych. Wydrukuj lub wywołaj swoje najlepsze zdjęcia i przy najbliższej okazji pochwal się nimi przed rodziną lub przyjaciółmi. Dobre słowo od najbliższych podniesie twoje poczucie własnej wartości, a pochwały sprawią, że poczujesz dumę. Dobre samopoczucie jest bardzo ważne przy fotografowaniu, więc warto o nie dbać.
Internet pełen jest poradników na temat fotografii. Nikt nie jest alfą i omegą w swoim zawodzie, a ciągłe uczenie się, to jedna z najlepszych metod odczuwania przyjemności z tego co się robi. Na YouTube można znaleźć tysiące tutoriali, które sprawią, że udoskonalisz swój warsztat. Nie stój w miejscu. Rozwijaj się!
Kupujesz nowy sprzęt, ciągle się uczysz lub bierzesz udział w internetowym projekcie fotograficznym? Jesteś na dobrej drodze, by znów odczuwać radość z tego co robisz. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na dobre słowo od najbliższych, a w Internecie na pewno jest ktoś, komu spodoba się twoje zdjęcia. Nie zamykaj się na nowości, staraj się ciągle rozwijać i szukaj nowych możliwości. To najlepsze sposoby, by być szczęśliwym fotografem.