Poradopedia.pl

Dach na pokolenia: Montujemy blachodachówkę modułową na dachu skośnym

Autor: Gastrosfera | 6 May 2015 21:02

Tagi: blacha, blachodachówka, blachodachówka modułowa, dach, wymiana pokrycia, Dom i ogród, porada, pomoc, instrukcja, Dach, na, pokolenia:, Montujemy, blachodachówkę, modułową, na, dachu, skośnym

Zmierz dach i skontroluj geometrię więźby dachowej

Montaż pokrycia dachowego musi rozpocząć wymierzenie połaci, dzięki któremu wyliczymy ilość potrzebnego materiału. Zastosowanie blachodachówki modułowej nie wymaga szczegółowych pomiarów i rysunków dachu.Wystarczy, że mamy podaną powierzchnię połaci w m2. Przed przystąpieniem do montażu sprawdźmy, w jakim stanie jest więźba dachowa, czy przekątne połaci dachowych są równe, a kąty między elementami konstrukcji zachowane. Górne powierzchnie krokwi muszą znajdować się w jednej płaszczyźnie, jeśli natomiast występują jakieś odchylenia, należy je skorygowaćwyjaśnia Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez zajmującej się produkcją pokryć dachowych z blachy.

Układamy blachodachówkę

Zasada montażu blachodachówki modułowej jest bardzo zbliżona do tej na wymiar. Przykręcamy je wkrętami do łat. – Moduły blachodachówki są symetryczne, dlatego też można układać je dowolnie, nawet na cegiełkę. Ta możliwość daje w efekcie końcowym inwestorowi spore oszczędności materiałowe, a dekarzom kilka sposobów montażu, który uzależniony jest od stopnia skomplikowania dachu. Oceniamy go na podstawie rozmieszczenia newralgicznych punktów połaci, jak: kominy, lukarny czy okna połaciowe, a także nachylenie dachu (istotne dla wygody układania materiału) – mówi Anton Luberda.

Przycinanie blachy z dbałością o powłokę

Blacha modułowa ze względu na swój rozmiar daje większe możliwości manewrowania nią na dachu i łatwiejszą obróbkę. Zwłaszcza przycinanie, które można wykonać pod strychem lub na dole. Dzięki temu nie narażamy połaci na ostre opiłki, powstałe w trakcie cięcia, co jak skutkuje uszkodzeniem powłoki ochronnej i korozją pokrycia. Moduły blachodachówki tniemy na zimno, przeznaczonymi do tego celu nożycami ręcznymi lub skokowymi. Niedopuszczalne jest używanie szlifierek kątowych, które wytwarzają wysoką temperaturę uszkadzając  lakier i powłokę cynku.

Zastosowanie modułów zamiast arkuszy niesie za sobą szereg korzyści: usprawniproces pokrywania połaci dachowej, zmniejszy koszty i zminimalizuje ilość odpadów, co jest bezpieczne dla środowiska.

Informacje o firmie:

Firma Blachotrapez powstała w 1995 roku, jednak jej początki sięgają lat 70-tych, kiedy to Jan Luberda wraz z żoną założyli firmę dekarską. Wykonując krycie dachów, montaż rynien i obróbek wykonywanych we własnym warsztacie firma nieustannie się rozwijała. Z czasem firma przekształciła się z dekarskiej w produkcyjno-handlową. Na początku lat 90-tych głównym obszarem działania firmy stał się hurtowy handel blachą i produkcja pokryć dachowych. W 1992 roku powstał pierwszy zakład produkcyjny w Ponicach. Rok później pierwsza placówka sprzedaży detalicznej w Sękocinie, a w 1995 w Krakowie. W związku z dużym popytem pod koniec lat 90-tych na pokrycia dachowe, Blachotrapez zbudował kolejny zakład produkcyjny w Rabce – Zaboria, rozpoczęła się szybka ekspansja na terenie Podhala. W tym roku producent wprowadził też alucynk – nowy rodzaj pokryć dachowych. Z końcem roku 2003 firma posiadała już 40 własnych placówek i otworzyła dział sprzedaży hurtowej. W latach 2004-2007 Blachotrapez osiągnął już na tyle silną pozycję na rynku krajowym, że rozpoczął ekspansję na rynki zagraniczne. Od 2007 roku produkty z oferty Blachotrapez można kupić w Czechach, Rumunii i na Słowacji oraz na Węgrzech. W 2007 roku zakład produkcyjny w Sękocinie przeszedł modernizację – powstała nowa hala produkcyjna, wyposażona w nowoczesne linie technologiczne. Na przełomie 2010/2011 roku nastąpiła konsolidacja zakładów produkcyjnych południowej Polski w jeden zakład produkcyjny w Rabce-Zaborni. Dziś Blachotrapez to trzy nowoczesne zakłady produkcyjne, własny tabor samochodowy (ok. 150 samochodów ciężarowych i dostawczych), największa w Polsce własna sieć sprzedaży detalicznej, ponad 130 placówek na terenie kraju, dwa biura handlowe obsługujące klientów hurtowych: Rabka-Zdrój i Warszawa-Sękocin, Blachotrapez s.r.o. na Słowacji z siedzibą Tvrdošine i 37 placówek handlowych: Blachotrapez s.r.l w Rumunii z siedzibą w Baia Mare i 10 placówek handlowych oraz Blachotrapez s.r.o. w Czechach z siedzibą Havlíčkův Brod i 2 placówki handlowe.

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/dom-i-ogrod/dach-na-pokolenia-montujemy-blachodachowke-modulowa-na-dachu-skosnym,4201.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone