Autor: Poradopedia.pl | 25 July 2013 09:00
Tagi: podlewanie, trawa, trawnik, Dom i ogród, porada, pomoc, instrukcja, Jak, podlewać, trawnik
Utrzymanie zielonego i gęstego trawnika wymaga odpowiedniego podlewania. Przeczytaj kiedy i w jaki sposób podlewać trawnik, aby uzyskac najlepsze efekty.
To, czym podlewać zależy od wielkości trawnika, jego kształtu oraz Twoich możliwości finansowych. W przypadku małego trawnika o nieregularnym kształcie zapewne nie będzie potrzeby stosowania innych rozwiązań niż zwykły pistolet z rozpraszaczem strumienia podłączony do węża.
W przypadku większych trawników podlewanie z węża może być czasochłonne i uciążliwe - warto pomyśleć wtedy o zakupie odpowiedniego zraszacza. W skepach ogrodniczych znajdziesz bardzo szeroki wybór różnego rodzaju zraszaczy, warto jedynie wspomnieć o najbardziej istotnych kwestiach związanych z ich wyborem:
Najwygodniejszym i zarazem najbardziej kosztownym rozwiązaniem jest montaż instalacji nawadniającej z zamontowanymi na stałe zraszaczami pokrywającymi swoim zasięgiem cały trawnik. Dodatkowo taka instalacja może zostać wyposażona w automatyczny programator, który będzie uruchamiał zraszacze o określonym czasie.
Trawnik powinien być regularnie podlewany od wiosny do jesieni. Codzienne podlewanie nie jest konieczne - wystarczy podlewanie 2-3 razy w tygodniu. Oczywiście zależy to także od pogody: częściej należy podlewać w gorące i suche letnie dni (nawet codzienne), natomiast podlewanie tuż po opadach deszczu nie ma większego sensu.
Codzienne podlewanie może być konieczne w przypadku młodej trawy - delikatne i cieńkie kiełki trawy kiepsko znoszą brak wody.
Najlepszą porą do podlewania jest wczesny ranek, kiedy ziemia jest jeszcze stosunkowo chłodna. W ciągu dnia oraz wieczorem ziemia może być rozgrzana od słońca, przez co woda może szybko odparowywać i podlewanie będzie mniej skuteczne.
Nie przesadzaj z częstotliwością podlewania. Wskazane jest doprowadzanie do lekkiego przesychania trawy i podlewanie dopiero wtedy. Łatwo to rozpoznać, ponieważ trawa nabiera wtedy lekko brązowo-szarawej barwy, dodatkowo traci na sprężystości - po przejściu po niej widać wyraźne ślady.
Istotne jest, aby nawodnić ziemię do głębokości ok. 15-20cm, ponieważ do takiej głębokości rozwijają się korzenie trawy. Łatwo można sprawdzić wilgotność ziemi za pomocą np. śrubokręta - bez problemu powinien wchodzić w wilgotną ziemię, a zatrzymywać się suchej glebie.
Trawnik nie powinien być podlewany mocnym strumieniem, tylko zraszany. Koniecznie zaopatrz się we właściwy sprzęt, np. pistolet z rozpraszaczem strumienia. Jest to szczególnie ważne przy młodym trawniku, ponieważ mocny strumień wypłuka młode źdźbła trawy i nasiona.
Nie przesadzaj z ilością wody podczas podlewania. Podlewaj w taki sposób, aby na trawniku nie zbierały się kałuże, a ziemia na bieżąco absorbowała wodę. W tym celu czasami lepiej zaplanować podlewanie etapami - podlewając każde miejsce krócej, ale z paroma powtórzenaimi.
Jeżeli niezależnie od częstotliwości podlewania i ilości zużywanej wody część trawy ciągle nie wygląda jak powinna, poszukaj innych źródeł problemów.