Autor: Poradopedia.pl | 8 April 2013 10:54
Tagi: ochrona, okulary, słońce, Zdrowie, porada, pomoc, instrukcja, Jak, wybrać, okulary, przeciwsłoneczne?
Okulary przeciwsłoneczne są świetnym dodatkiem do stroju, co nie znaczy że pełnią jedynie rolę estetyczną. Przede wszystkim odpowiadają za ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV, wiatrem, kurzem i odblaskami.
W zależności od rodzaju zastosowanego filtra, znajdziesz okulary:
z podstawowym filtrem UV - każdy rodzaj okularów słonecznych oraz te, które zapewniają rzeczywistą ochronę przed słońcem powinny zawierać filtr UV. Ilość przepuszczanego światła zależy od jego kategorii. Okulary tego typu możesz nosić w warunkach równomiernego nasłonecznienia. Stopień przyciemnienia i moc filtra powinieneś dobrać do jasności otoczenia oraz swojej wrażliwości na światło;
z filtrem polaryzacyjnym - dzięki niemu kolory są prawdziwe, żywe i nie męczą oczu. Okulary polaryzacyjne niwelują szkodliwe światło, odbijające się od bardzo jasnych powierzchni - to ważne szczególnie zimą, kiedy ostre słoneczne światło odbija się od śniegu czy lodu i podrażnia oczy. Stopień przepuszczania światła i ochrony przed promieniowaniem zależy od kategorii i mocy zastosowanego filtra. Okulary tego typu to najlepszy wybór dla sportowców, wędkarzy oraz kierowców;
z fotochromem - to taki filtr, który w zależności od nasłonecznienia przepuszcza światło w różnym stopniu. Dzięki temu możliwe jest prawidłowe widzenie zarówno w warunkach intensywnego, jak i niedostatecznego naświetlenia. Pamiętaj tylko, że czas przejścia od stanu ciemnego do jasnego wynosi kilka minut, więc przystosowanie okularów do nagłej zmiany światła musi trochę potrwać. Filtry z fotochromem stosuje się w okularach korekcyjnych. To dobry wybór dla osób z wadą wzroku, które chcą jednocześnie chronić swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.
1. Odpowiednie normy i standardy
Szkła okularowe lub soczewki przeciwsłoneczne powinny być wykonane z materiałów optycznych, posiadających certyfikat dopuszczający do użytkowania na obszarze Unii Europejskiej.
2. Materiały użyte do produkcji opraw
Ta część okularów dotyka twarzy, dlatego wykorzystane do produkcji materiały powinny być niealergizujące. Możesz wybrać oprawki:
Aby dodatkowo podkreślić swoją urodę, dopasuj okulary do kształtu twarzy.
3. Filtr UV
Bardzo istotne jest sprawdzenie kategorii filtra zastosowanego w okularach, gdyż od niej zależy ilość przepuszczanego przez soczewki światła. Do jej oznaczenia stosuje się skalę od 1 do 4 (filtr kategorii 1 przepuszcza do 80% światła, a 4 - do 8%). Jeśli jesteś kierowcą, wybierz okulary ze specjalnym filtrem polaryzacyjnym, który blokuje przeszkadzające odbłyski od poziomych powierzchni.
4. Kolor soczewek
Nie chodzi tylko o względy estetyczne. Barwy, w jakich widzisz świat przez okulary, zależy bowiem od koloru soczewek. Najczęściej stosowane są szare i brązowe. Szare soczewki są neutralne, zachowują naturalny kontrast i barwę otoczenia - idealnie odwzorowują rzeczywistość. Może ich używać każdy. Z kolei brązowe soczewki wyostrzają kontrast i poprawiają głębię ostrości, dzięki czemu oko odpoczywa. Takie okulary nadają się dla osób o wrażliwych oczach. W przypadku sportowców używa się różnych soczewek - o ich kolorze decydują warunki świetlne, które towarzyszą danej dyscyplinie.
5. Powłoka na soczewkach
Oczy dziecka są delikatne i wrażliwe, dlatego kupno bezpiecznych i dobrych jakościowo okularów przeciwsłonecznych jest bardzo ważne. Przede wszystkim musi być zapewniona 100-procentowa ochrona przed promieniowaniem (UV400). Jeśli chodzi o soczewki, najlepsze będą plastikowe - brązowe, szare lub ciemnozielone; przyda się także filtr polaryzacyjny. Małemu dziecku kup okulary z gumowym paskiem, który doskonale trzyma się głowy nawet podczas zabawy i biegania.