Autor: Poradopedia.pl | 13 March 2013 08:26
Tagi: pierwsze wrażenie, znajomości, Psychologia, porada, pomoc, instrukcja, Pierwsze, wrażenie, jest, bardzo, ważne
Pierwsze sekundy znajomości mogą na długi czas ukształtować stosunek do poznanej osoby. Co można zrobić, aby to pierwsze wrażenie było jak najlepsze?
To pierwszy i najbardziej zauważalny element wizerunku. I choć nie szata zdobi człowieka, to jednak uroda, ubiór i sposób poruszania się decydują o tym, jak postrzegają Cię inni. Osoby atrakcyjne są lepiej oceniane i odbierane pozytywnie. Zadbaj o swój wygląd starając się przede wszystkim wyglądać zawsze schludnie i stosownie do sytuacji - z pewnością zyskasz w ten sposób przy poznaniu.
To, co sprzyja kreowaniu pozytywnego wizerunku to z pewnością otwarta i promieniująca entuzjazmem postawa oraz uśmiech na twarzy, wyrażający pogodę ducha i życzliwość. Podczas rozmowy z drugim człowiekiem unikaj zamkniętej postawy ciała (np.: zakładanie nogi na nogę, zaciskanie nóg, krzyżowanie ramiona), nadmiernej gestykulacji oraz strojenia min. I pamiętaj: przede wszystkim uśmiech!
Uścisk dłoni jest jedną z najważniejszych form komunikacji. Ten gest może zdradzić, czy jesteś szczery, odważny, godny zaufania, a nawet chory. Najbardziej niekorzystny jest tzw. rybi uścisk - wówczas dłoń jest wiotka, zimna i wilgotna. Równie niesprzyjające jest wyciąganie ręki w taki sposób, aby druga osoba mogła uścisnąć jedynie palce. Zadbaj o to, aby Twoje ręce nie były spocone (nie trzymaj ich w kieszeniach, noś chusteczki) i przywitaj się pełnym umiarkowanym uściskiem jedną ręką
To oznaka szacunku i pewności siebie, ale też chęć porozumienia niewerbalnego. Powinieneś utrzymywać kontakt wzrokowy przez 40-60% czasu trwania rozmowy. Zakłada się, że poniżej 40% czasu Twój rozmówca może poczuć, że go ignorujesz albo coś przed nim ukrywasz. Przekraczając 60% tego czasu będzie odczuwał dyskomfort - zbyt duża pewność siebie może być odebrana jako prowokacja.
Do najważniejszych elementów niewerbalnych aktywnego słuchania należą m.in.: uśmiech, potakiwanie, zdziwienie. Razem z elementami werbalnymi (np.: zadawanie pytań, empatia) stanowią obraz tego, jak bardzo jesteś zainteresowany słowami drugiej osoby - przyjemnie bowiem mówi się do kogoś, kto jest zaangażowany w rozmowę.