Kupno czy wynajem mieszkania? Kupno mieszkania to spory wydatek, na który nie wszystkich stać - ale czy rzeczywiście jest czego żałować? Zanim zdecydujesz weź pod uwagę wady i zalety obu rozwiązań.
Kupno mieszkania
Chciałbyś się wreszcie ustatkować, założyć rodzinę, a może po prostu masz dosyć mieszkania w cudzym mieszkaniu i nie czujesz się jak u siebie? Kupno własnego mieszkania zapewne będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, ale upewnij się, że stać Ciebie na taką inwestycję. Nie patrz tylko na cenę mieszkania, ponieważ konieczne będzie jego wykończenie w przypadku nowego mieszkania lub remont w przypadku mieszkania z rynku wtórnego. Koszty wykończenia / remontu obejmują m.in. podłogi, baterie, gładzie, malowanie i płytki - często ich wartość może zbliżyć się do ceny samego mieszkania. Nie zapominaj także o potrzebnym wyposażeniu - trudno mieszkać śpiąc na podłodze i gotując na butli gazowej.
Jeśli masz zamiar kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny, zastanów się czy będziesz w stanie spłacać raty przez długie lata (w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego, zaczniesz płacić nim się wprowadzisz).
Znajdź najlepszy kredyt mieszkaniowy za pomocą naszej wyszukiwarki aktualnych ofert banków.
Zalety kupna własnego mieszkania:
- wartość Twojego majątku wzrośnie - mieszkanie stanowi wartościową inwestycję, a ceny mieszkań w dłużym okresie rosną,
- mieszkanie jest Twoje i możesz urządzić je tak, jak Ci się podoba, podobnie wiele spraw możesz załatwić bez pytania o zgodę właściciela bądź też angażowania go w swoje sprawy (np. umowy o kablówkę, telefon),
- masz większą pewność miejsca zamieszkania (nikt nie wypowie Ci umowy z dnia na dzień),
- jesteś u siebie!
- mieszkanie możesz zawsze wynająć.
Wady z zakupu własnego mieszkania:
- istnieje możliwość spadku wartości mieszkania,
- jeśli weźmiesz duży kredyt hipoteczny, prawdopodobnie będziesz go spłacać przez większość życia i ponosisz ryzyko związane z wszelkimi trudnościami w jego spłacie
- utrzymanie mieszkania kosztuje i wymaga przeprowadzania napraw i remonetów,
- odpowiadasz za usterki i prace naprawcze w mieszkaniu;
- jesteś mniej mobilny - w razie konieczności przeprowadzki (np.: zmiana pracy), najpierw będziesz musiał sprzedać mieszkanie albo poszukać najemcy, a to może potrwać. W wielu wypadkach może to być trudne (np. trudność ze zbyciem mieszkania) i oznaczać pogodzenie się ze stratą znacznych pieniędzy - np. w przypadku gdy ceny mieszkań w krótkim okresie spadły lub np. wartość Twojego kredytu przewyższa aktualną wartość mieszkania.
Wynajem mieszkania
Jeśli nie lubisz zbytnio wiązać się z jednym miejscem, ciągle poszukujesz swojego miejsca na ziemi, studiujesz bądź pracujesz w obcym mieście (zwłaszcza w dużych aglomeracjach ważny jest wygodny dojazd do szkoły/pracy) albo też nie stać Ciebie jeszcze na Twoje wymarzone mieszkanie, rozważ wynajmowanie mieszkania.
Z pewnością łatwiej będzie Ci się przeprowadzić, nie będziesz też przejmował się remontem mieszkania i innymi naprawami, które zabierają mnóstwo pieniędzy i czasu. A jeśli coś Ci się przestanie podoboać, po prostu znajdziesz sobie mieszkanie w innej dzielnicy albo nawet w innym mieście. Wybierając to rozwiązanie, masz też szansę zobaczyć różne mieszkania, co może Ci ułatwić ewentualny wybór i zakup mieszkania w przyszłości.
Przeczytaj na co zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie.
Zalety wynajmu mieszkania:
- możesz w każdym momencie przeprowadzić się chociażby na drugi koniec świata,
- nie jesteś uwiązany kredytem i związanym z tym ryzykiem na większość życia,
- nie interesuje Ciebie spadek wartości mieszkania,
- nie ponosisz ogromnych wydatków na starcie (wyposażenie i wykończenie), które wiążą się z kupnem własnego M,
- remonty i naprawy to obowiązek właściciela mieszkania - nie Twój,
- najem to zwykle umowa krótkoterminowa - na pewno szybciej wynajmiesz niż kupisz odpowiednie dla siebie mieszkanie.
Wady wynajmu mieszkania:
- ceny wynajmu mieszkań są dosyć wysokie i w wielu wypadkach bardziej korzystny i tańszy może być zakup mieszkania,
- właściciel mieszkania może, choć nie powinien, zerwać z Tobą umowę przed czasem (patrz, co podpisujesz!) i z dnia na dzień będziesz musiał znaleźć nowego lokum,
- wszelkie zmiany w mieszkaniu wymagają zgody właściciela, często także właściciel będzie inaczej postrzegał granice prywatności niż Ty,
- właściciel może znacznie ograniczać możliwości wykorzystania mieszkania przez Ciebie, np. może nie zgodzić się na trzymanie w nim zwierząt,
- jesteś zależny od właściciela mieszkania, jeśli chodzi o funkcjonowanie instalacji oraz urządzeń,
- być może nie ponosisz kosztów wyposażenia i wykończenia, ale z drugiej strony w wynajmowanym mieszkaniu wyposażenie pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia i trudno o idealne dopasowanie do naszych gustów.
Decyzję o kupnie bądź wynajmie mieszkania musisz podjąć sam, biorąc pod uwagę swoje potrzeby i preferencje, a także podejście i styl życia.