Autor: Poradopedia.pl | 16 November 2012 07:53
Tagi: odkładanie na później, perfekcjonizm, problemy, prokrastynacja, Psychologia, porada, pomoc, instrukcja, Prokrastynacja, -, co, powinieneś, o, niej, wiedzieć
Prokrastynacja to inaczej patologiczne zwlekanie, czyli tendencja do nieustannego odkładania wykonania danej czynności na później. Osoba dotknięta tym problemem chce coś zrobić, ale to odwleka - wie, że jest to dla niej niekorzystne a mimo to wciąż tak postępuje. Ciągle szuka wymówek, zajmując się czymś przyjemniejszym lub mniej kłopotliwym. W efekcie wykonuje zadanie w ostatniej chwili pod wpływem stresu, często nie kończąc go na czas albo w ogóle. Taka osoba uważana jest za leniwą, pozbawioną silnej woli i ambicji. Czy słusznie?
Obawa przed porażką - prokrastynator zwleka z pracą do momentu, kiedy jest już za późno na jej wykonanie - w razie niepowodzenia ma usprawiedliwienie. Często takie zachowanie można zauważyć wśród uczniów. Wymagający system nauczania powoduje, iż uczeń nie potrafi zabrać się do pracy bez myślenia o tym, jak zostanie oceniony, np.: stresuje się na samą myśl oddania nieciekawego wypracowania.
Obawa przed izolacją - prokrastynator pragnie, by się nim opiekowano, a nawet kierowano nim. Lubi pracować w grupie, bo tam zawsze ktoś może podjąć za niego decyzję. W pewnym sensie jest to próba zwrócenia na siebie uwagi. Przykładem może być uczeń, któremu nie chce się odrabiać lekcji - czeka, aż ktoś go w tym wyręczy.
Obawa przed bezradnością - prokrastynator chce wszystko kontrolować, aby potwierdzić swoją niezależność. Lubi poczuć dreszczyk emocji, mierząc się z otoczeniem bądź też ryzykując utratą pracy, np.: telemarketer nie odbierający telefonu.
Obawa przed intymnością - prokrastynator czuje strach przed zbliżeniem i ewentualnym odrzuceniem. Przykładem jest mężczyzna nieustannie spóźniający się na randki.
Obawa przed sukcesem - prokrastynator boi się zazdrości wywołanej swoimi sukcesami lub większych oczekiwań, którym nie będzie mógł sprostać. Dobrym przykładem jest pracownik, który nie chce awansować.
Prokrastynacja dotyka tych, którzy ciągle się spieszą i mają mnóstwo zadań na głowie, a także prowadzących aktywny tryb życia i stawiających na spontaniczność. Często cierpią na nią również informatycy.
Problem zwykle pojawia się już w szkole podstawowej i dotyczy najczęściej uczniów zdolnych, utalentowanych. Stawiane im są coraz to trudniejsze zadania, przez co tracą wiarę w siebie i zaczynają odczuwać niepokój. Winę za taką sytuację ponoszą także sami rodzice, którzy zbyt wiele wymagają od dziecka a nie potrafią docenić jego starań.
Patologiczne zwlekanie nie oznacza jednak całkowitej bezczynności - prokrastynator ochoczo zajmuje się tym, co nie ma związku z głównym zadaniem. Działanie takiej osoby jest podzielone na etapy:
W konsekwencji, dana czynność staje się coraz trudniejsza do wykonania, a jej odkładanie w czasie nie przynosi żadnych korzyści. Potęguje dodatkowo uczucie zniechęcenia i bezradności.
Istnieje wiele sposobów walki z nieustannym zwlekaniem. Należą do nich m.in.:
Automatyzacja nawyków
Im więcej rutynowych nawyków, tym lepiej. Prokrastynator nie ma wówczas czasu na zastanawianie się, co by tu zrobić zamiast pracować - działa niczym zaprogramowana maszyna i nie zwleka z wykonaniem zadania.
Kontrola bodźców
Prokrastynatorzy to często ludzie impulsywni i roztargnieni. Przed rozpoczęciem pracy należy więc ograniczyć bodźce rozpraszające, tzn. wyłączyć telewizor, radio, zamknąć okno, itp.
Pozytywne kotwice przestrzenne
Pojęcie to wywodzi się z psychologii i oznacza tyle, że pewne miejsca kojarzone są z konkretnymi czynnościami, np.: sypialnia. Nie należy zabierać do niej pracy, gdyż związana jest ze snem i odpoczynkiem - bardzo rozleniwia. Jeśli podświadomość skojarzy łóżko z pracą, prokrastynator nabawi się dodatkowo problemów ze snem.
Metoda Alpen
Trzeba jej poświęcić ok. 15 minut dziennie, zawsze rano. Należy stworzyć listę zadań na dany dzień i oszacować czas trwania każdego z nich. Kolejny krok to przeznaczenie czasu na nieplanowane zadania, według reguły 60:40 (60% czasu na zadania ważne, a 40% na nieplanowane). Istotne jest również wyznaczenie priorytetów - jest ich zbyt dużo, część należy przełożyć na inny termin. Ostatni etap to ocena realizacji zadań z poprzedniego dnia.
Prokrastynacja jest do pokonania i trzeba z nią walczyć. Dobre rezultaty przynosi samoleczenie, które polega na zmuszaniu się do pracy i stopniowym przezwyciężaniu trudności związanych z konkretnymi działaniami. Najskuteczniejszym jednak sposobem jest terapia pod okiem specjalisty.