Autor: Poradopedia.pl | 3 October 2012 09:43
Tagi: basen, ćwiczenia, pływanie, sport, Sport, porada, pomoc, instrukcja, Ćwiczenia, na, basenie
Ćwiczenia w wodzie są najzdrowszą i najbezpieczniejszą formą ruchu. Jeśli chcesz poprawić swoją kondycję, wzmocnić mięśnie i kręgosłup albo po prostu schudnąć, koniecznie wybierz się na basen.
Po co chodzić na basen? Powodów jest co najmniej kilka, ale najważniejszym jest pozytywny wpływ pływania na nasze zdrowie. Systematyczna aktywność na basenie zwiększa wydolność organizmu, opóźnia proces starzenia, wyszczupla i wysmukla sylwetkę. Oprócz tego, pływanie odciąża kręgosłup, rozluźnia mięśnie, przyspiesza przemianę materii, usprawnia krążenie krwi, a także uspokaja i relaksuje.
Jeżeli to Ciebie jeszcze nie przekonuje to przeczytaj Dlaczego warto chodzić na basen
Styl klasyczny (żabka)
Pływanie żabką może być wykorzystywane w korekcji:
Stylu klasycznego nie należy stosować u osób z koślawością kolan.
Styl dowolny (kraul)
Pływanie kraulem może być stosowane w korekcji:
Styl grzbietowy
Pływanie stylem grzbietowym może być wykorzystywane w korekcji:
Styl motylkowy (delfin)
To trudny technicznie i skomplikowany koordynacyjnie styl, dlatego jego przydatność użytkowa jest ograniczona. Delfin nie powinien być stosowany w przypadku pleców okrągłych - wpływ pracy nóg i ułożenia odcinka lędźwiowego może korzystnie oddziaływać na kształt lordozy lędźwiowej u pływaków, zaś u osób nie mających opanowanej tej techniki, może ją pogłębiać. Pływanie delfinem wykorzystywane jest w profilaktyce oraz korekcji płaskostopia i koślawości kolan.
Aby stworzyć własny program treningowy, należy zacząć od oceny swojej ogólnej sprawności pływackiej. Służy do tego tzw. test Coopera, który polega na pływaniu bez przerwy dowolnym stylem przez 12 minut. W zależności od wieku oznacza on różny poziom ogólnego wytrenowania pływackiego.
Najłatwiej posłużyć się sprawdzonym grafikiem - wielu pływaków korzysta z zasady 3 x 30 x 130, tzn. że trzeba pływać co najmniej 3 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut. Wysiłek w wodzie ma być na tyle intensywny, aby tętno wynosiło ok. 130 uderzeń na minutę.
Przykładowy trening może wyglądać w następujący sposób: 200 m rozgrzewki dowolnym stylem (8 x 25 kraulem lub żabką, 15 sekundowe przerwy); 200 m nogi do kraula (z deską), 200 m ręce do kraula (z deską); 200 m swobodnego pływania.
Aby pływać wyczynowo, należy ułożyć plan treningów z wykorzystaniem wszystkich stylów pływania, odpowiednio dobierając ilość obciążenia. Każdy trening powinien składać się z rozgrzewki, części głównej oraz zakończenia.
Należy rozgrzać te partie ciała, które będą najbardziej pracować podczas pływania, a więc ramiona i tułów.
1. Wykonujemy krążenia ramion:
2. Wykonujemy krążenia tułowia:
Po wykonaniu ćwiczeń rozgrzewających, należy spokojnie i powoli przejść do rozciągania. Ćwiczenie te nie powinny trwać zbyt długo, ale trzeba wykonywać je prawidłowo i dokładnie.
1. Unosimy ugiętą rękę w łokciu za głowę, przedramię lekko zwisa. Następnie ciągniemy palce w kierunku dołu pleców, aż poczujemy napięcie. To samo ćwiczenie wykonujemy z drugą ręką. Powtarzamy kilka razy.
2. Łączymy dłonie za plecami. Wykonujemy skłon tułowia w przód i ciągniemy ręce (cały czas złączone) do podłoża.
3. Ugiętą rękę w łokciu opieramy na biodrze, druga ręka pozostaje w górze. Wykonujemy skłon boczny w kierunku ugiętej ręki. Zmieniamy strony.
4. Łączymy dłonie wyprostowane w łokciach i unosimy do góry. Następnie ciągniemy je w dół, wspinając się na palcach.
5. Stajemy w niewielkiej odległości od ściany, w lekkim rozkroku. Opieramy o nią dłonie na jednej wysokości, ramiona pozostają wyprostowane. Wykonujemy skłon w przód.
6. Robimy skłon do podłoża z pogłębieniem, starając się wyprostować nogi. Ćwiczenie to wykonujemy również w rozkroku.
7. Tułów wyprostowany. Ręce proste łączymy nad głową i wykonujemy skłony boczne tułowia, nie odrywając nóg od podłoża. Ćwiczenie powtarzamy 4-6 razy na każdą stronę.
8. Stajemy w szerokim rozkroku, prostujemy tułów i unosimy ręce tak, by znajdowały się równolegle do podłoża. Prawą ręką dotykamy stopy i odwrotnie. Przy każdej zmianie ręki prostujemy tułów. Robimy kilka powtórzeń.
9. Stojąc chwytamy za stopę i uginamy ją w tył (piętę ciągniemy jak najbliżej pośladków). W tej pozycji staramy się wytrzymać ok. 5 sekund. Wykonujemy serię powtórzeń na każdą nogę.
Ćwiczenia przy krawędzi:
W zależności od sprawności fizycznej, każde ćwiczenie powtarzamy od 1 do 5 razy.
Ćwiczenia po płytkiej stronie basenu:
W zależności od sprawności fizycznej, każde ćwiczenie powtarzamy od 1 do 3 razy.
Ćwiczenia z deską na górne części ciała:
Deskę wkładamy między uda i kładziemy się na wodzie. Ćwiczymy tylko ramiona, nogi nie wykonują żadnych ruchów!
W zależności od sprawności fizycznej, wykonujemy od 6 do 21 długości basenu.
Ćwiczenia z deską na dolne części ciała:
Deskę chwytamy w dłonie i kładziemy się na wodzie. Ćwiczymy tylko nogi, ręce są wyprostowane i nie wykonują żadnych ruchów!
W zależności od sprawności fizycznej, wykonujemy od 4 do 16 długości basenu.