Autor: Poradopedia.pl | 18 September 2012 15:18
Tagi: nauka, student, studia, Studia, porada, pomoc, instrukcja, Jak, studiować, -, poradnik, dla, nowych, studentów
Studia, jednym kojarzą się z okresem nieustających imprez, innym z wytężoną nauką. Wielu nowych studentów zastanawia się, co tak naprawdę czeka ich na wybranej uczelni - czy spotkają tam fajnych ludzi, czy dadzą sobie radę z przyswajaniem ogromnej ilości materiału, itd. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik dotyczący realiów studiowania.
Na studiach wyższych należy uczyć się samodzielnego myślenia, pracować nad swoim charakterem, umieć oddzielać treści istotne od mniej ważnych. Warto bywać na zajęciach i samemu sporządzać notatki - pomagają aktywnie zapamiętywać materiał, podkreślają najważniejsze informacje. Każdy wykład można sprowadzić do kluczowych punktów, których zrozumienie pozwala ogarnąć całość prezentowanego zagadnienia.
Sposoby na robienie dobrych notatek:
Najważniejszy jest umiar i zdolność odpowiedniego balansowania pomiędzy ilością przyswajanego materiału a odpoczynkiem. Warto robić sobie od czasu do czasu przerwę, aby rozruszać kości, zaczerpnąć świeżego powietrza, itp. Lepiej nie stosować napojów energetycznych, zawierających kofeinę i taurynę. Co prawda ich picie poprawia myślenie i koncentrację, ale tylko na chwilę. Kiedy "moc" napoju przestaje działać, pojawia się ponadprzeciętne wyczerpanie organizmu.
Ucząc się do egzaminów, warto korzystać z różnych form przyswajania materiału. Bardzo ważne jest regularne powtarzanie - ponoć najlepsze efekty daje robienie powtórek w drugim, ósmy i trzydziestym dniu po przyswojeniu wiedzy. Trzeba pamiętać, że kluczem do sukcesu jest regularne przeprowadzanie powtórzeń materiału, a nie powtarzanie wszystkiego na krótko przed egzaminem.
Będąc studentem, warto aktywnie działać poza zajęciami. Dzięki temu można zdobyć dodatkowy wpis do CV, ale też poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach i zyskać cenne doświadczenie. Organizacji studenckich jest całe mnóstwo - od stowarzyszeń zrzeszających miłośników fantastyki czy wspinaczki wysokogórskiej, poprzez akademickie kluby sportowe, aż po fundacje charytatywne, religijne i polityczne - każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Do najbardziej znanych organizacji studenckich należą: EMSA, ELSA, AEGEE, ZSP, AIESEC, IAESTE, PTSS, PSSiAP, ESN, IFMSA.
Studiowania trzeba się nauczyć. Warto od początku wypracowywać sobie własny system, polegający na dobrej organizacji czasu i nauki.