Autor: Poradopedia.pl | 30 August 2012 11:18
Tagi: prasowanie, żelazko, Dom i ogród, porada, pomoc, instrukcja, Jak, wybrać, żelazko?
Żelazko jest jednym z najważniejszych sprzętów AGD w domu. Kupując je, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę i nazwę producenta, ale też na typ urządzenia i jego moc oraz dodatkowe wyposażenie.
Wszystkie żelazka działają na podobnej zasadzie - wysoka temperatura i odpowiedni nacisk stopy powodują rozprostowanie włókien tkaniny, które po ochłodzeniu zachowują nadany kształt.
Żelazko parowe
Urządzenie tego typu wytwarza parę z wody wlewanej do zbiornika. Wydobywa się ona poprzez otworki umieszczone w stopie i umożliwia łatwiejsze oraz efektywniejsze prasowanie. Żelazko parowe może wytwarzać chwilowe, silne uderzenia pary lub ciągły strumień. Delikatnie zwilżone włókna tkaniny szybko rozluźniają się, dzięki czemu podczas prasowania można je łatwo rozprostować bez użycia dużej siły. Żelazko parowe jest stosunkowo lekkie, łatwe do prowadzenia i bez trudu radzi sobie z rozprostowaniem nawet mocno zgniecionych tkanin.
Żelazko systemowe
Osoby, które prasują duże ilości ubrań powinny zainteresować się żelazkiem systemowym z zewnętrzną wytwornicą pary. Urządzenie posiada oddzielny zbiornik na wodę, w którym para jest wytwarzana i przekazywana przewodem do żelazka. Dzięki temu można prasować przez ok. 2 godziny z ciągłym użyciem pary, ale bez konieczności dolewania wody do zbiornika. Żelazko systemowe to bardzo wydajne urządzenie, ale nie każdemu będą odpowiadać spore rozmiary zestawu (dość duży zbiornik na wodę).
Jedną z ważniejszych cech żelazka jest element, który nagrzewa się i styka z prasowaną tkaniną. Dobra stopa powinna być odporna na zarysowania takich części garderoby jak: metalowe suwaki, nity i guziki. Na trwałość stopy żelazka największy wpływ ma materiał, z jakiego została wykonana - każda zbudowana jest ze stali szlachetnej. Stopy różnią się jednak materiałem wykończeniowym (ceramika, teflon, szafir, itp.), który ma zapobiegać przywieraniu materiału. Warto wybrać stopę zwężaną z przodu, ponieważ idealnie mieści się w przestrzeniach między guzikami w koszulach, dokładnie prasuje mankiety i świetnie sprawdza się przy prasowaniu ubranek dziecięcych.
Żelazka mogą wywarzać parę w zakresie 15-160 g/min (najmniej parowe bezprzewodowe i i turystyczne, a najwięcej parowe z zewnętrzną wytwornicą pary). Ilość wytwarzanej pary wiąże się bezpośrednio z wydajnością żelazka - im wyższy poziom pary, tym efektywniejsze i łatwiejsze prasowanie. Jeśli poziom pary jest wyższy niż 50 g/min wystarczy prasować ubrania tylko po jednej stronie.
Moc decyduje o szybkości nagrzewania się stopy - im wyższa, tym szybciej nagrzane żelazko. Zdaniem specjalistów najlepsze są żelazka, które mają powyżej 2000 W, ponieważ skutecznie wytwarzają parę, szybko się nagrzewają, a przy zmianie temperatury wystudzają. Ich wadą jest duży pobór prądu.
Do ustawiania temperatury, żelazko może być wyposażone w pokrętło z kropkami i wyświetlacza LCD z przyciskami +/- lub wyświetlacz z diodami LED. O tym, czy żelazko osiągnęło wymaganą temperaturę, informuje lampka kontrolna - gaśnie, gdy żelazko jest gotowe do pracy.
Aby prasowanie było jeszcze łatwiejsze, producenci prześcigają się w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań.
Samooczyszczanie
Funkcja niezbędna przy używaniu wody z kranu. Jej rola polega na udrożnieniu znajdujących się w stopie otworów parowych. Do oczyszczenia żelazka potrzebny jest pełny zbiornik wody oraz maksymalna temperatura - przy włączonej funkcji pod wpływem ciśnienia wyrzucana jest para i zanieczyszczenia. Funkcję samooczyszczania należy stosować przynajmniej raz na dwa miesiące, aby żelazko efektywnie i długo pracowało.
Strażak - automatyczne wyłączanie żelazka
Nieużywane żelazko wyłącza się automatycznie po kilkunastu sekundach w pozycji leżącej lub po kilku minutach w pozycji stojącej. Aby ponownie je uruchomić, wystarczy nim mocno potrząsnąć. Niektóre modele wyposażone są w lampkę lub dźwięk, który sygnalizuje działanie Strażaka.
Blokada kapania
Funkcja ta zapobiega wyciekaniu wody lub pary podczas prasowania przy niskich temperaturach oraz przy wyłączonym żelazku. Dzięki niej tkaniny nie moczą się, a woda nie wycieka, gdy żelazko pozostaje w pozycji poziomej.
Regulacja strumienia pary
Dzięki tej funkcji można dostosować poziom pary do stopnia zagniecenia tkanin, bez względu na temperaturę prasowania. Żelazka bez regulacji strumienia pary posiadają automatycznie dopasowaną ilość wytwarzanej pary do uzyskiwanej temperatury - to tzw. system pary zmiennej lub automatyczna regulacja pary.
Uderzenie pary
Idealnie poradzi sobie z mocno wgniecionymi fragmentami ubrań. Producenci często podają w parametrach chwilowe uderzenie pary, ale trzeba pamiętać że na jakość prasowania wpływa ciągły strumień pary i to jest parametr, na który należy zwrócić uwagę. W droższych żelazkach występuje dodatkowo funkcja uderzenia pary w pionie.
Zimna stopa
Stopa żelazka jest minimalnie rozgrzana, a prasuje się samą parą wodną. Funkcja ta idealnie sprawdza się w przypadku materiałów, które nie najlepiej znoszą kontakt z temperaturą, np.: rajstopy.
Samoczynne podnoszenie
Żelazko automatycznie się podnosi (ustawia na widełkach) w chwili nieużywania, a kiedy się po nie sięgnie - widełki natychmiast się chowają.
Przed zakupem żelazka warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania: