Autor: Poradopedia.pl | 23 August 2012 12:44
Tagi: kontakty, soczewki, wada wzroku, Zdrowie, porada, pomoc, instrukcja, Jak, czyścić, i, przechowywać, soczewki, kontaktowe?
Osoby używające soczewek kontaktowych muszą pamiętać o odkładaniu ich w odpowiednie komory pojemniczka. Jednak podstawą stosowania "kontaktów" jest odpowiednia higiena.
Wszelkie czynności zmierzające do dotykania soczewek kontaktowych (zakładanie, zdejmowanie, czyszczenie) powinny być poprzedzone starannym umyciem rąk. W przeciwnym razie istnieje ryzyko przeniesienia na szkiełka wszystkich bakterii oraz drobnoustrojów. Do mycia rąk należy używać nieperfumowanego mydła w płynie, które wykazuje dużo większą skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń. Przed bezpośrednim kontaktem z soczewką należy spłukać resztki mydła z rąk, aby nie podrażnić oka. Do osuszania dłoni najlepiej użyć ręcznika, który nie pozostawia pyłków i tym samym nie powoduje dyskomfortu noszenia soczewek oraz większego ryzyka infekcji.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płynów przeznaczonych do czyszczenia szkieł kontaktowych. Wśród nich można wyróżnić cztery podstawowe:
Istnieją odpowiednie płyny zarówno do miękkich, jak i twardych soczewek - nie należy ich mieszać. Najwygodniejszym rozwiązaniem w przypadku pielęgnacji "kontaktów" jest stosowanie płynów wielofunkcyjnych. Dzięki nim można wyczyścić, zdezynfekować i spłukać soczewki.
W przypadku stosowania soczewek jednodniowych czyszczenie ich jest zbędne. Zaraz po wyjęciu z oczu należy wyrzucić je do kosza. Soczewki przeznaczone do noszenia w trybie dziennym, po zdjęciu na koniec dnia należy wyczyścić, zdezynfekować i przechowywać w specjalnym pojemniczku. Natomiast soczewki przeznaczone do noszenia w trybie ciągłym pozostają na oku przez cały czas, nawet podczas snu. Można je zdjąć, wyczyścić, zdezynfekować i ponownie założyć. Umieszczając je w pojemniczku na soczewki, przed założeniem trzeba ponownie wyczyścić i zdezynfekować (podobnie jak w przypadku soczewek noszonych w trybie dziennym).
Po zdjęciu soczewki należy położyć ją na środku drugiej ręki - wklęsłą stroną do góry. Następnie trzeba nalać kilka kropel płynu do soczewki oraz na dłoń i pocierać szkiełko łagodnie palcem wskazującym drugiej ręki przez ok. pół minuty, w górę i w dół. Nie należy wykonywać ruchów okrężnych, ponieważ mogą uszkodzić soczewkę. Dzięki delikatnemu pocieraniu, wszelkie zanieczyszczenia i osady zostają usunięte. Teraz należy wywinąć szkiełko na drugą stronę i powtórzyć te same czynności. Następnym krokiem jest opłukanie soczewki płynem i umieszczenie jej w odpowiednim pojemniczku. Tak samo należy postępować w przypadku czyszczenia drugiego szkiełka. Będąc w posiadaniu płynu z formułą No Rub (bez pocierania) soczewkę należy jedynie opłukać z każdej strony, a następnie umieścić ją w pojemniczku.
Podsumowując:
Obie komory pojemniczka do przechowywania soczewek należy po brzegi wypełnić płynem przeznaczonym do czyszczenia. Po upewnieniu się, że każda soczewka jest całkowicie zanurzona w płynie można dokładnie zakręcić wieczko pojemnika. Proces dezynfekcji powinien trwać tak długo, jak jest to zalecane w ulotce informacyjnej dołączonej do produktu - zazwyczaj jest to minimum 4-6 godzin. Pomiędzy poszczególnymi dezynfekcjami, pojemniczek na soczewki powinien pozostać czysty i suchy.
Do czyszczenia pojemniczka na szkła kontaktowe najlepiej używać nowej szczoteczki do zębów lub bawełnianej ściereczki oraz płynu do soczewek. Po wyjęciu "kontaktów", pojemnik należy oczyścić i spłukać obficie wielofunkcyjnym płynem do soczewek. Przed zakręceniem wieczek, pusty pojemnik należy dokładnie osuszyć. Warto możliwie często wymieniać pojemniczek na soczewki; koniecznie raz na 3 miesiące.
Soczewka kontaktowa wyjęta z oka i nie zanurzona w odpowiednim płynie, może wyschnąć i stać się krucha. W takiej sytuacji należy ją po prostu wyrzucić lub spróbować ponownie uwodnić. Soczewka, która dodatkowo przylgnęła do przypadkowej powierzchni, przed oderwaniem powinna być polana sterylnym płynem.
Aby powtórnie uwodnić soczewkę kontaktową należy:
Jeśli soczewka nie spełnia oczekiwanego komfortu, tzn. nie powróciła do pierwotnego kształtu lub nadal pozostaje twarda, należy ją wyrzucić i zastąpić nową.
Dodatkowe wskazówki:
1. W przypadku okazjonalnego używania soczewek kontaktowych należy je myć i dezynfekować zawsze wieczorem w dniu poprzedzającym dzień ich założenia.
2. Niektóre leki mogą zakłócać komfort noszenia soczewek. Warto poinformować swojego specjalistę o zażywanych lekarstwach i poprosić go o radę.
3. Do czyszczenia oraz przechowywania soczewek kontaktowych należy używać wyłącznie świeżych i sterylnych roztworów (nie nadaje się do tego woda mineralna, a tym bardziej "kranówka).
4. Nie należy wkładać soczewek kontaktowych do ust. Do nawilżenia szkiełek należy używać produktów rekomendowanych przez specjalistów.
5. Stosując soczewki kontaktowe należy pamiętać, by: