Poradopedia.pl

Na czym polega służebność gruntowa?

Autor: Poradopedia.pl | 14 June 2012 15:12

Tagi: droga konieczna, grunt, służebności, służebność gruntowa, Prawo, porada, pomoc, instrukcja, Na, czym, polega, służebność, gruntowa?

Służebność gruntowa to prawo łączące nieruchomość władnącą, na rzecz której ustanawiana jest służebność oraz nieruchomość obciążoną, której kosztem jest ona ustanowiona - prawo to przysługuje właścicielowi nieruchomości władnącej. Oznacza to, że właściciel nieruchomości obciążonej albo nie może korzystać ze swojej nieruchomości albo musi umożliwić korzystanie z niej właścicielowi nieruchomości władnącej.

Nieruchomością władnącą może być nieruchomość gruntowa, jak i nieruchomość budynkowa. Aby ustanowić służebność gruntową, nie potrzeba bezpośredniego sąsiedztwa nieruchomości władnącej i nieruchomości obciążonej.

W treści służebności gruntowej określone są prawa właściciela nieruchomości władnącej oraz odpowiadające im obowiązki właściciela nieruchomości obciążonej. Właściciel nieruchomości władnącej może mieć prawo do korzystania z cudzej nieruchomości w określonym zakresie, co w tym przypadku właściciel nieruchomości obciążonej musi znosić, np.: korzystanie z drogi, z cudzych urządzeń energetycznych, kanalizacyjnych, itp.

Właściciel nieruchomości obciążonej może mieć również ograniczoną możliwość dokonywania w stosunku do swojej nieruchomości określonych działań, bądź też nie wolno mu ich w ogóle wykonywać. Jest to tzw. służebność bierna - właściciel nieruchomości, któremu przysługuje służebność nie może korzystać z cudzej rzeczy, ale może domagać się, aby ten którego nieruchomość jest obciążona służebnością, nie podejmował względem swojej własności określonych działań lub korzystał z przysługujących mu uprawnień, np.: nie będzie prowadził określonej działalności gospodarczej z wykorzystaniem nieruchomości obciążonej.

Ustanowienie służebności odbywa się poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego, stanowiącego podstawę wpisu prawa służebności do księgi wieczystej. W umowie strony wskazują obie nieruchomości (władnącą i obciążoną) i określają treść służebności. Istnieje możliwość zmiany treści umowy lub sposobu wykonywania służebności, jeśli przemawia za tym ważna potrzeba gospodarcza. Służebność może być ustanowiona również wskutek orzeczenia sądu, w formie postanowienia w postępowaniu nieprocesowym. Możliwe jest także powstanie służebności w wyniku decyzji administracyjnej.

W przypadku podziału nieruchomości władnącej, służebność utrzymuje się w mocy na rzecz każdej z części utworzonych przez podział. A jeśli zwiększa się użyteczność tylko jednej części, właściciel nieruchomości obciążonej może domagać się zwolnienia jej od służebności względem pozostałych części. Jeśli zaś chodzi o podział nieruchomości obciążonej - służebność także utrzymuje się w mocy na wszystkich częściach utworzonych przez podział, ale gdy wykonywanie służebności ogranicza się tylko do jednej części, właściciele pozostałych części mogą żądać ich zwolnienia z służebności.

Służebności gruntowe wygasają w przypadku zrzeczenia się prawa własności nieruchomości władnącej oraz wskutek nabycia przez właściciela nieruchomości władnącej - nieruchomości obciążonej (jest to tzw. konfuzja). Wygaśnięcie służebności gruntowej, w drodze wyjątku może też nastąpić na mocy orzeczenia sądowego.

Właściciel nieruchomości obciążonej ma prawo zniesienia służebności gruntowej, jeśli poprzez zmianę stosunków stała się ona dla niego szczególnie uciążliwa i jest zbędna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej. Zniesienie służebności gruntowej następuje za wynagrodzeniem przysługującym właścicielowi nieruchomości obciążonej, a jeśli służebność utraciła dla nieruchomości władnącej jakiekolwiek znaczenie - właściciel nieruchomości obciążonej może domagać się zniesienia służebności nawet bez wynagrodzenia.

O ustanowienie służebności drogi koniecznej może domagać się właściciel nieruchomości, który nie ma dostępu do drogi publicznej lub zabudowań gospodarskich. Może on w drodze umowy lub poprzez wytoczenie powództwa przed sądem, doprowadzić do ustanowienia służebności pozwalającej na przejazd lub przejście przez cudzy grunt. Umowa powinna wyrażać wolę ustanowienia służebności przez właściciela nieruchomości obciążonej, a także określać sposób korzystania i przebieg drogi koniecznej. W umowie powinien znaleźć się wniosek o dokonanie wpisu ustanowionej służebności w księdze wieczystej. We wniosku wskazuje się właścicieli wszystkich nieruchomości, przez które ma prowadzić droga. Sąd natomiast orzeka o ustanowieniu drogi koniecznej w drodze postanowienia, określając jednocześnie wynagrodzenie dla właściciela nieruchomości obciążonej.

Służebność drogi koniecznej ma zastosowanie głównie w przypadku: działów nieruchomości spowodowanych zniesieniem współwłasności, działem spadku, podziałem majątku wspólnego małżonków lub zbyciem części nieruchomości. Jeśli służebność została ustanowiona w następstwie wzniesienia budynku lub innego urządzenia z przekroczeniem granic gruntu sąsiedniego, właściciel tegoż gruntu nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego - oznaczałoby to rozbiórkę części budowli. Może jednak domagać się wykupu części gruntu albo ustanowienia odpowiedniej służebności gruntowej za odpowiednim wynagrodzeniem. W tym drugim przypadku, właściciel nieruchomości zajętej przez budowlę w zamian za wynagrodzenie musi znosić fakt istnienia cudzej własności na terenie swojej nieruchomości.

O wyłączeniu żądania ustanowienia służebności gruntowej mówi się wówczas, gdy właściciel nieruchomości zajętej przez budowlę sprzeciwił się przekroczeniu granicy albo jeśli grozi mu wielka szkoda. 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Wydruk ze strony:
https://www.poradopedia.pl/prawo/na-czym-polega-sluzebnosc-gruntowa,2810.html
© Poradopedia.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone