Autor: Poradopedia.pl | 4 June 2012 09:49
Tagi: ceremonia ślubna, małżeństwo, ślub, ślub humanistyczny, Ślub, porada, pomoc, instrukcja, Na, czym, polega, ślub, humanistyczny?
Ślub humanistyczny nie wymaga obecności księdza, ani urzędnika stanu cywilnego. Para Młoda wybiera miejsce zaślubin (np.: plaża, park, wesołe miasteczko, a nawet dach wieżowca - jeśli miejsce to jest z jakiś przyczyn ważne dla partnerów) i sama też pisze przysięgę małżeńską albo korzysta z cytatów ulubionych pisarzy. Formuła zaślubin jest wolna od szablonowych deklaracji typu: "Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci".
Tradycja ta zakorzeniła się już m.in.: w Wielkiej Brytanii, Holandii, USA i Nowej Zelandii, a w Norwegii i Szkocji śluby humanistyczne są zalegalizowane. W Polsce odbył się już ślub rowerowy w ogrodach uniwersyteckich - Młodzi poznali się właśnie na przejażdżce rowerowej. Inny zorganizowano w warszawskim kinie "Muranów" - przyszli małżonkowie najpierw obejrzeli film (w towarzystwie najbliższych osób), a później odtworzyli na scenie jego fragment.
Ceremonia ta skupia się na człowieku i jego indywidualnych potrzebach, a nie na Bogu - jak to jest w przypadku ślubów religijnych. W związku z tym, śluby humanistyczne są doskonałym wyborem dla osób niewierzących, które chcą przeżyć piękną, wyjątkową i podniosłą chwilę - urzędnik stanu cywilnego kojarzy im się zwykle z podpisywaniem kontraktu. To również alternatywa dla rozwodników, którzy nie mogą wziąć ślubu w kościele, a także dla osób tej samej płci. Ślub humanistyczny jest wymarzonym rozwiązaniem dla indywidualistów, stale poszukujących swojej drogi. Brak jakichkolwiek atrybutów, partii słownych i zachowań wiążących się z formułą tradycyjną sprawia, że ślub humanistyczny nie jest ani proreligijny, ani antyreligijny. W tego typu ceremonii ślubnej najważniejsze jest zamanifestowanie społeczeństwu swojego indywidualizmu oraz chęci stworzenia rodziny. Młoda Para wyraża w nim wyłącznie własne poglądy oraz pragnienia.
Warunki, które trzeba spełnić, aby zorganizować ślub humanistyczny:
Decydując się na ślub humanistyczny warto wiedzieć, że ma on znaczenie społeczne i emocjonalne dla partnerów, ale nie posiada mocy prawnej. W świetle obowiązujących przepisów, para nie jest małżeństwem - nie dziedziczy swojego majątku, a w razie rozstania nie musi przeprowadzać sprawy rozwodowej. Chcąc usankcjonować prawnie związek, należy dodatkowo wziąć ślub w urzędzie stanu cywilnego.
Na Zachodzie, organizacją ślubów humanistycznych zajmuje się wiele firm. U nas w tego typu ceremoniach specjalizuje się Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów - aby zorganizować taki ślub, wystarczy zgłosić się do tej organizacji i uzgodnić szczegóły (nie trzeba być jej członkiem).