Autor: Poradopedia.pl | 22 May 2012 11:25
Tagi: emerytura, ofe, otwarty fundusz emerytalny, ranking ofe, Pieniądze, porada, pomoc, instrukcja, Jak, wybrać, OFE?
Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE) powstał w ramach reformy systemu emerytalnego w 1999 roku i pozwala gromadzić środki pieniężne na emeryturę w tzw. II filarze.
Fundusze posiadają osobowość prawną, nie mogą jednak ogłosić bankructwa (tzw. zdolności upadłościowej). Są tworzone, zarządzane i reprezentowane przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE). Należą do nich podmioty prywatne, które działają jako spółki akcyjne. Fundusze Emerytalne wchodzące w skład II filaru nadzorowane są przez państwo, a właściwym do tego organem jest Komisja Nadzoru Finansowego.
OFE mają charakter otwarty - to oznacza, że każda uprawniona osoba może dokonać wyboru Funduszu samodzielnie.
Do OFE musi przystąpić każda osoba urodzona po 1968 roku, która rozpoczęła odprowadzanie składki do ZUS z tytułu: pracy w oparciu o umowę o pracę, pracy w oparciu o umowę zlecenie, płatnego stażu lub praktyk, a także prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Otwarty Fundusz Emerytalny należy wybrać w ciągu 7 dni od rozpoczęcia pierwszej pracy. Osoby, które nie dokonają wyboru samodzielnie zostaną poddani losowaniu, które odbywa się dwa razy w roku i przeprowadzane jest przez ZUS. Losowanie nie dotyczy m.in.: uczniów i studentów do 26-go roku życia, pracujących na umowę o dzieło lub umowę zlecenie.
Najważniejszym kryterium wyboru OFE jest stopa zwrotu osiągana przez poszczególne Fundusze, zarówno w długim jak i w krótkim okresie czasu (np.: za ostatnie 3 lata). Warto zaufać Funduszowi, który zajmuje wysokie miejsca w rankingach OFE. Nieocenionym źródłem informacji jest opinia i zachowanie klientów.
Przy wyborze Funduszu należy brać pod uwagę:
Warto również wiedzieć, że zmiana Funduszu jest bezpłatna na każdym etapie członkostwa - to pozwala szybko reagować na złe wyniki towarzystwa i zmienić go na lepsze, bardziej efektywne. Nie trzeba już czekać 24 miesięcy, aby lepiej zainwestować swój kapitał.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 roku o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U. Nr 34, poz. 189 z późn. zm.).
Ustawa z dnia 25 marca 2011 roku o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 75, poz. 398).