Autor: Poradopedia.pl | 21 May 2012 11:15
Tagi: dom opieki, dom pomocy społecznej, dom spokojnej starości, senior, Zdrowie, porada, pomoc, instrukcja, Jak, wybrać, dom, pomocy, społecznej?
Naszym obowiązkiem jest zaopiekowanie się rodzicami lub dziadkami, którzy z racji wieku bądź choroby nie są w stanie samodzielnie o siebie zadbać. Niestety, czasem nie możemy sprawować tej opieki bezpośrednio i decydujemy się na Dom Pomocy Społecznej (DPS).
Pomoc społeczna przysługuje osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby bądź niepełnosprawności - osobie, która nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu. Dopóki to możliwe, DPS stara się zapewnić taką opiekę w domu.
Aby trafić do DPS, należy skontaktować się z pracownikiem socjalnym najbliższej filii MOPS lub GOPS - wystarczy zadzwonić. Zgłoszenia może dokonać osoba zainteresowana, jego rodzina, a nawet osoby niespokrewnione. Pracownik opieki przeprowadza rodzinny wywiad środowiskowy u osób zobowiązanych do opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej (czyli małżonka, zstępnych i wstępnych), a także pomaga w skompletowaniu niezbędnych dokumentów.
Przewidywany termin rozpatrzenia wniosku przez DPS - nie dłużej niż miesiąc od daty złożenia dokumentów. Na miejsce czeka się zwykle od 3 miesięcy do nawet 3 lat. MOPS zawsze kieruje do ośrodka zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania zainteresowanej osoby - nie ma rejonizacji. Na wniosek zainteresowanego może zostać wydane skierowanie do dowolnej placówki, również prowadzonej przez inny powiat, ale pod warunkiem że jej typ odpowiada stanowi zdrowia osoby potrzebującej pomocy.
Zamieszkanie w DPS wymaga umiejętności akceptacji zmian związanych z ograniczeniem kontaktów z najbliższą rodziną, a także z odseparowaniem od wszelkich problemów i radości codziennego życia.
Rejestr DPS położonych w granicach województwa prowadzi wojewoda. Rejestr ten jest corocznie aktualizowany (do 30 czerwca) i ogłaszany w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz.U. z 2004 r., Nr 64, poz. 593 z późn. zm.).