Autor: Poradopedia.pl | 11 May 2012 09:21
Tagi: pełnomocnictwo, pełnomocnik, umowa, upoważnienie, Prawo, porada, pomoc, instrukcja, Jak, poprawnie, udzielić, pełnomocnictwa?
Aby udzielić pełnomocnictwa należy złożyć oświadczenie woli, którego treścią jest upoważnienie określonej osoby do dokonania w imieniu i ze skutkiem prawnym dla mocodawcy czynności prawnej indywidualnie oznaczonej albo czynności określonych rodzajowo. Pełnomocnik musi posiadać chociażby ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oświadczenie woli mocodawcy wymaga złożenia go pełnomocnikowi - ogłoszenie tego publicznie lub zakomunikowanie osobie trzeciej nie wystarcza.
Pełnomocnictwa można udzielić w dowolnej formie z wyjątkiem następujących sytuacji.:
Mocodawca może udzielić pełnomocnictwa do dokonania takich czynności prawnych, jakich sam mógłby dokonać w imieniu własnym, a które nie mają charakteru ściśle osobistego.
O istnieniu i treści pełnomocnictwa decyduje mocodawca. Osoba trzecia, która dokonuje z pełnomocnikiem czynności prawnej może polegać jedynie na oświadczeniu mocodawcy, które podlega interpretacji z pozycji osoby trzeciej. Pełnomocnictwo ma więc taką treść, jaką powinien mu przypisać potencjalny uczestnik czynności prawnej, dysponujący konkretną wiedzą o oświadczeniu mocodawcy i jego kontekście.
Typy pełnomocnictw:
Pełnomocnictwo do działania w imieniu mocodawcy może wygasnąć z różnych przyczyn:
Organ administracji publicznej może w formie pisemnej upoważniać pracowników kierowanej jednostki organizacyjnej do załatwiania spraw w jego imieniu w ustalonym zakresie, a w szczególności do wydawania decyzji administracyjnych, postanowień i zaświadczeń.
W postępowaniu administracyjnym pełnomocnikiem może być osoba posiadająca zdolność do czynności prawnych (wystarczy ograniczona). Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone do protokołu, a pełnomocnik załącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis. Jeśli pełnomocnikiem jest adwokat, radca prawny lub rzecznik patentowy, może sam uwierzytelnić odpis udzielonego mu pełnomocnictwa (organ administracji publicznej z urzędu bada prawidłowość takiego dokumentu).
W przypadku nie dołączenia pełnomocnictwa przy wniesieniu podania o wszczęcie podstępowania administracyjnego, organ administracji publicznej wzywa wnoszącego podanie o złożenie pełnomocnictwa w terminie 7 dni - nie dopełnienie tej czynności jest równoznaczne z pozostawieniem podania bez rozpatrzenia. W podobny sposób organ postępuje w przypadku dokonywania pierwszej czynności przez pełnomocnika.
Pełnomocnikiem strony w procesie cywilnym może być przede wszystkim adwokat i radca prawny. Dodatkowo pełnomocnikiem może być:
Pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy może być również pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego. Ponadto, pełnomocnikami mogą być inne osoby, jeśli przewidują to przepisy szczególne, m.in.: doradca podatkowy w sprawach dotyczących obowiązków podatkowych lub rzecznik patentowy w sprawach własności przemysłowej. W procesie karnym pełnomocnikiem strony może być adwokat lub radca prawny.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).