Autor: Poradopedia.pl | 30 April 2012 13:08
Tagi: praca, wypalenie zawodowe, Praca i Kariera, porada, pomoc, instrukcja, Jak, uniknąć, wypalenia, zawodowego?
Wypalenie zawodowe pojawia się wtedy, gdy praca przestaje dawać satysfakcję, a my przestajemy rozwijać się zawodowo - jesteśmy zmęczeni i niezadowoleni z tego, co kiedyś sprawiało nam ogromną radość.
Wypalenie zawodowe to długotrwały proces powstający na skutek działania stresu, przy równoczesnym załamaniu zdolności do radzenia sobie w trudnych warunkach. Powoli następuje wyniszczenie psychiczne, które łatwo przeradza się w depresję. Doświadczamy emocjonalnego, psychicznego oraz fizycznego wyczerpania.
I. Czynniki związane z pracą i jej środowiskiem:
II. Czynniki indywidualne:
Skutecznym sposobem uniknięcia zespołu wypalenia zawodowego jest życiowa równowaga. Musimy uzyskać możliwie równe proporcje między życiem zawodowym a prywatnym, czyli obowiązkami a przyjemnością. Nie powinniśmy zabierać pracy do domu - zamiast ślęczyć wieczorami nad stertą papierów, lepiej pobawić się lub porozmawiać z dzieckiem.
Powinniśmy zadbać o właściwą higienę psychiczną - koncentrujmy się na rzeczach, które sprawiają nam radość. Może to być rozwijanie zainteresowań, aktywność fizyczna, słuchanie ulubionej muzyki, sprawianie sobie prezentów, itp.
W trudnych sytuacjach powinniśmy przyjmować pozytywną postawę - musimy nauczyć się wyrabiać w sobie wewnętrzne przekonanie o własnej skuteczności i możliwości radzenia sobie w przeróżnych warunkach. W każdej sytuacji powinniśmy się doszukiwać pozytywnych stron, a te najtrudniejsze traktować jako wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć. Niezwykle ważne jest realistyczne spojrzenie na sytuację i przypisywanie problemom zawodowym adekwatnej rangi.
Przed okresem intensywnej pracy powinniśmy zafundować sobie kilka dni wolnego - krótki urlop napełni nas energią i sprawi, że objawy przepracowania nie będą tak uciążliwe.
Jeśli powyższe sposoby zawiodą, a wypalenie będzie postępowało, powinniśmy udać się po pomoc do specjalisty.