Autor: Poradopedia.pl | 27 April 2012 10:24
Tagi: kamica nerkowa, kamienie w nerkach, nerki, układ moczowy, Zdrowie, porada, pomoc, instrukcja, Kamica, nerkowa, –, przyczyny,, objawy, i, leczenie
Kamica nerkowa powstaje na skutek tworzenia się złogów (tzw. kamieni) w nerkach lub drogach moczowych. Choroba ta dotyczy ok. 2% populacji, z przewagą płci męskiej. Szczyt zachorowalności przypada między 30 a 50 rokiem życia.
Istotną rolę w tym przypadku stanowi odżywianie. Chorobą tą zagrożeni się również ludzie z wysokim poziomem wapnia we krwi, spożywające duże ilości mleka. Kamicę nerkową może także spowodować inna - bardzo rzadka choroba, jaką jest nadczynność przytarczyc. Przyczyną powstania kamieni nerkowych mogą być też często zażywane leki przeciwbólowe.
Mogą być różnorodne - bardzo często zdarza się, że chory nie czuje żadnych objawów, gdyż małe kamienie wydalane są niemal bezboleśnie. Pierwszym znaczącym symptomem kamicy jest napad kolki nerkowej, ale zdarzają się i bardziej skomplikowane przypadki, objawiające się:
Objawem kamicy nerkowej jest silny ból w boku oraz z tyłu na wysokości nerek, pod żebrami - często promieniuje do brzucha. Ból pojawia się nagle i jest trudny do zniesienia - konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwane są kamienie.
Podstawowymi badaniami, które wykonywane są w celu zdiagnozowania kamicy nerkowej są: przeglądowe RTG i USG brzucha, urografia oraz tomografia komputerowa jamy brzusznej bez podania środka kontrastowego.
W łagodzeniu objawów pomaga nawodnienie, stymulacja diurezy oraz postępowanie ogólne, mające na celu uspokojenie chorego (np.: ciepła kąpiel). Chory powinien przyjmować również leki, które powodują rozkurczenie mięśni i tym samym spokojne przemieszczanie się kamieni nerkowych. Może się zdarzyć, że jeden z nich utknie i wtedy trzeba go rozbić na mniejsze fragmenty za pomocą litotryptoru, wykorzystującego falę uderzeniową. Jest to dość prosty zabieg, wykonywany również bez znieczulenia - trwa ko. 30-45 minut. Leczenie operacyjne stosuje się głównie w przypadku chorych z silnymi nawracającymi dolegliwościami, powikłaniami kamicy (zastój moczu, zakażenie dróg moczowych) oraz dużymi złogami.