Autor: Poradopedia.pl | 16 March 2012 15:11
Tagi: filatelistyka, kolekcja, kolekcjonerstwo, znaczki pocztowe, Hobby, porada, pomoc, instrukcja, Jak, kolekcjonować, znaczki?
Kolekcjonowanie znaczków ma bardzo długą historię - polega na zbieraniu nowych, jak i wycofanych już z obiegu okazów.
Wiedza teoretyczna
Dobrym pomysłem na początek jest nawiązanie kontaktu z doświadczonymi kolekcjonerami. Mogą oni doradzić lub zainspirować do poszukiwań. Organizowaniem wystaw znaczków zajmują się muzea, domy kultury i inne instytucje kulturalne. Warto odwiedzić te miejsca, gdyż przy okazji można również nabyć ciekawą lekturę na temat filatelistyki. Często też, kolekcjonerów znaczków można spotkać na pchlich targach.
Zaczynając przygodę z kolekcjonowaniem znaczków, warto poprosić rodzinę i znajomych o zachowywanie różnych egzemplarzy z przychodzących listów. Jeśli nawet wśród nich znajdzie się wiele powtórek, to przynajmniej będzie można się wymieniać z innymi kolekcjonerami.
Starsze znaczki można kupić w przystępnej cenie w sklepach kolekcjonerskich lub w Internecie. Jeszcze tańsze są znaczki z fragmentami koperty, na której były klejone. Część kolekcjonerów opiera swoją kolekcję na rzadkich znaczkach, inwestując w ten sposób. Filatelistyka bowiem jest ciekawą alternatywą dla kolekcjonowania dzieł sztuki czy kamieni szlachetnych.
Klaser
Znaczki pocztowe mogą być przechowywane nawet w zwykłych kopertach, ale najlepiej prezentują się w specjalnych klaserach, za przezroczystą folią. Można je kupić w sklepach kolekcjonerskich, papierniczych oraz internetowych.
Lupa
Zamiast niej można również używać zwykłego szkła powiększającego. Czasami nawet na większych znaczkach trudno odczytać szczegóły rysunku czy litery. Warto więc zaopatrzyć się w takie akcesoria, tym bardziej że nie są drogie - podświetlane lupy to wydatek rzędu kilkunastu złotych.
Pęseta
Kolejnym przydatnym narzędziem jest pęseta. Można ją kupić w sklepie dla kolekcjonerów, a także w każdej drogerii. Pęseta powinna mieć zaokrąglone końcówki, by nie uszkodzić delikatnych znaczków. Dzięki niej można je umieścić w klaserze, unikając tym samym ich zagniecenia lub pobrudzenia.
Znani ludzie:
Architektura:
Sport:
Motoryzacja:
Fauna:
Flora:
Kolekcjonowanie znaczków, tylko pozornie jest tanim hobby. Oczywiście, można się ograniczyć do zbierania tańszych egzemplarzy, kupowanych na poczcie. Zwykle jednak bywa tak, że pasja się rozwija i powstają coraz to ciekawsze i wartościowsze kolekcje.