Autor: Poradopedia.pl | 18 March 2012 10:24
Tagi: biegunka, ból brzucha, krwawienie, wzdęcia, zaparcia, zgaga, Zdrowie, porada, pomoc, instrukcja, Jak, leczyć, zespół, jelita, drażliwego?
Zespół jelita drażliwego to zaburzenie czynności jelit, przejawiające się bólami brzucha, uczuciem przelewania w jamie brzusznej, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Choroba ta występuje w każdym wieku - częściej u kobiet.
Aby wykluczyć inne choroby, najczęściej wykonuje się:
Właściwe leczenie polega na zmniejszeniu dolegliwości pacjenta i opiera się na kilku elementach. Są to:
1. Postępowanie dietetyczne i zmiana trybu życia
Zmiana diety polega na wykluczeniu pokarmów drażniących błonę śluzową przewodu pokarmowego oraz nadmiernie stymulujących jego czynność motoryczną. Posiłki należy spożywać częściej - w mniejszych ilościach i o regularnych porach.
Kolejnym, ważnym elementem żywienia jest picie co najmniej 1,5l płynów na dobę, zwłaszcza wody niegazowanej. Z diety należy wyeliminować czekoladę oraz kakao, a także warzywa i owoce, które powodują wzdęcia i bóle brzucha. Dolegliwości mogą nasilać również: kawa i herbata, ciężkostrawne tłuszcze zwierzęce (głównie smażone). Chorzy powinni unikać spożywania gorących oraz zimnych potraw.
Osobom prowadzącym siedzący tryb życia, zaleca się gimnastykę, spacery i pobyt na świeżym powietrzu oraz czynny wypoczynek.
2. Leczenie farmakologiczne
Jest złożone i polega na stosowaniu leków działających na przewód pokarmowy i ośrodkowy układ nerwowy. W leczeniu zespołu jelita drażliwego stosuje się leki: rozkurczowe, przeciwwzdęciowe, przeczyszczające, przeciwbiegunkowe, przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Niekiedy poprawa następuje dopiero po wypróbowaniu kilku sposobów leczenia.
3. Psychoterapia
Zespół jelita drażliwego jest wynikiem nadmiernej reakcji skurczowej jelita na czynnik stresowy. Podstawą skutecznego leczenia jest wyjaśnienie choremu istoty choroby oraz rozwianie obaw przed chorobą nowotworową. Często, dolegliwości ustępują po zmianie otoczenia lub miejsca pracy. Ważnym czynnikiem jest dodatkowa diagnostyka psychologiczna lub uzupełniająca psychoterapia, prowadzona przez wykwalifikowanych psychologów lub psychiatrów. Można zastosować: psychoterapię wspierającą, terapię zachowań, relaksację lub terapię psychoanalityczną.
Skuteczność leczenia zespołu jelita drażliwego zależy od zaangażowania lekarza i pacjenta.