Autor: Poradopedia.pl | 6 March 2012 20:22
Tagi: babeszjoza, kleszcz, kleszcze, pies, Zwierzaki, porada, pomoc, instrukcja, Jak, usunąć, psu, kleszcza?
Łagodna zima i wilgotne lato sprzyjają rozprzestrzenianiu się kleszczy. Optymalne dla nich warunki występują na pograniczu co najmniej dwóch ekosystemów (las graniczący z łąką, las liściasty graniczący z iglastym), a także na obszarach zarośniętych jeżynami, paprociami, leszczyną - w lesie i na łąkach, ale też w parkach miejskich i ogródkach działkowych. Kleszcze występują na źdźbłach trawy i na spodzie liści oraz na niskich krzakach, dlatego trudno je dostrzec. Poniżej znajdują się wskazówki, jak pozbyć się kleszcza u psa.
Chcąc usunąć kleszcza, nie należy smarować go tłuszczem (masłem, olejem), podgrzewać ani wykręcać. Takie zabiegi mogą podrażniać pasożyta i prowokować go do wydalania niebezpiecznej dla psa wydzieliny.
Najprostszym sposobem jest nie zabieranie psa na tereny zagrożone kleszczami, ale ze względu na powszechność ich występowania, jest to raczej niemożliwe. Po każdym takim spacerze, należy dokładnie obejrzeć ciało psa (szczególną uwagę zwrócić na głowę, uszy, okolice krtani i fałdy skóry).
Warto stosować profilaktyczne preparaty weterynaryjne, które działają kilka tygodni po jednorazowej aplikacji. Ich wybór jest dość duży, a największym zainteresowaniem cieszą się preparaty Spot-on (zakraplane na skórę), takich producentów jak Advantix, Fiprex czy Frontline. Warunkiem skutecznego działania tych środków jest poprawność ich zastosowania, a także terminowość aplikacji.
Można też sprawić psu specjalną obrożę przeciwkleszczową - działa ona przez jeden sezon i chroni również przed innymi pasożytami, nie tylko kleszczami.
Kleszcze przenoszą różne choroby, a szczególnie groźną i atakującą psy jest babeszjoza - bez szybkiej pomocy lekarskiej i odpowiedniej kuracji antybiotykowej, może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet śmierci czworonożnego przyjaciela.