Autor: Poradopedia.pl | 23 February 2012 12:54
Tagi: akademik, mieszkanie studenckie, pokój dla studenta, stancja, Studia, porada, pomoc, instrukcja, Akademik, czy, stancja, -, co, wybrać?
Dla wielu młodych ludzi rozpoczynających studia, znalezienie odpowiedniego mieszkania na korzystnych warunkach - to podstawa. Poniżej znajdują się wskazówki, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji.
Cena i lokalizacja
Cena jest jednym z najważniejszych kryteriów, zwłaszcza przy ograniczonych środkach finansowych. Tutaj na korzyść przemawia mieszkanie w akademiku. Pochodząc z niezbyt zamożnej rodziny, można liczyć nawet na 100% ulgę, czyli nie ponosić żadnych kosztów. Całkiem dobrym rozwiązaniem okazuje się wynajęcie lokum razem z dwójką, trójką innych studentów - po rozłożeniu kosztów, mieszkanie w dobrym punkcie może być tańsze niż stancja, a nawet akademik.
Niektórzy studenci wolą od początku mieszkać samotnie - to najdroższy, ale często jedyny sposób na to, by godnie ukończyć studia. Mieszkanie na własną rękę oznacza zupełny komfort, pod każdym względem. Aby uniknąć niejasnych sytuacji, warto na początku się dowiedzieć: kto jest właścicielem mieszkania i jak często w nim bywa, jaka jest całkowita cena wynajmu, kto ponosi koszty ewentualnych naprawa wyposażenia lub usuwania awarii, czy właściciel zgadza się na przyjmowanie gości/organizowanie imprez, jacy są sąsiedzi, itp.
Z reguły miasteczka studenckie znajdują się w pobliżu uczelni. Mieszkając na stancji, często trudno o dobry dojazd, a tym bardziej o doborowe towarzystwo - kolegów ze studiów można spotkać najczęściej w akademiku.
Warunki do nauki i zabawy
Szukając odpowiedniego mieszkania, trzeba się zastanowić co będzie lepsze: czy tętniący życiem akademik, czy może spokojna stancja. Warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
Zarówno mieszkanie w akademiku, jak i na stancji ma swoje plusy i minusy - wiele zależy od tego, jak sama młodzież podchodzi do tematu. Studia to czas obowiązków (bez względu na miejsce zamieszkania, trzeba się uczyć!) i przyjemności (wspólne gotowanie, sprzątanie, ale też imprezowanie) - nie można w pełni tego wszystkiego doświadczyć, mieszkając w odosobnieniu.