Autor: Poradopedia.pl | 19 January 2012 08:47
Tagi: dziecko, sen, wyciszenie dziecka, Dziecko, porada, pomoc, instrukcja, Sposoby, na, wyciszenie, dziecka, przed, snem
Dla wielu rodziców największą trudnością jest usypianie swoich pociech - często jest to nie lada wyczyn. Podpowiadamy więc, jak wyciszyć dziecko, aby szybko zapadło w błogi sen. Oto kilka niezawodnych sposobów.
1. Ciepłe mleko - posiada magiczne właściwości, a wszystko za sprawą zawartych w nim naturalnych opioidów zwanych kazomorfinami. Związki te mają działanie uspokajające.
2. Relaksująca kąpiel - rozgrzewa i działa odprężająco, dlatego tak szybko po niej zasypiamy. Dziecko należy myć powolnymi, delikatnymi ruchami, a następnie wytrzeć i użyć odpowiednich kosmetyków, np.: brzuszek niemowlęcia dobrze jest wysmarować oliwką.
3. Uspokajający masaż - dzięki niemu łatwiej zapaść w głęboki sen. Podczas tej czynności należy zadbać przede wszystkim o to, aby dziecku było ciepło. Ponadto ważna jest atmosfera - można przyciemnić światło i włączyć spokojną muzykę.
4. Kołysanki - metoda najbardziej znana i z powodzeniem stosowana od wieków. Warto samemu śpiewać dziecku albo kupić płytę z kołysankami w wykonaniu aktorów. W celu uspokojenia najmłodszych dzieci (noworodków i niemowląt) rodzice czasami używają np.: suszarki do włosów, której jednostajny szum uspokaja malca. Nie jest to jednak najlepszy sposób, zdecydowanie bezpieczniej jest włączyć "Kołysanki prenatalne" z rytmiczną muzyką wspartą szumem środowiska prenatalnego. Warto słuchać jej razem z dzieckiem przez pierwsze 10 minut, a gdy malec zacznie usypiać - wyjść z pokoju i pozwolić mu samodzielnie zasnąć.
5. "Wypłakanie się" - to jedna z najskuteczniejszych metod wyciszania przed snem. Płacz znużonego dziecka jest zupełnie czymś innym niż płacz dziecka wyrwanego ze snu. Bardzo zmęczony malec wydaje z siebie odgłosy przypominające wycie - i to już w momencie układania go do snu (trwa to zazwyczaj od 10 do 30 minut). Jedyne co należy zrobić w takiej sytuacji, to pozwolić maluchowi samodzielnie zasypiać. Niektórym rodzicom trudno pogodzić się z płaczem dziecka, nie mniej jednak nie należy zaglądać do pokoju malca wcześniej niż po upływie 10 minut. Przez 2 minuty (nie dłużej) można uspokajać dziecko poprzez dotyk lub szept, a następnie wyjść z pokoju - odczekać kolejne 10-15 minut i powtórnie odwiedzić dziecko. Ta metoda jest skuteczna wówczas, gdy malucha nie wyjmuje się z łóżeczka. Czas potrzebny do wyciszenia dziecka zależy głównie od jego wieku, np.: miesięcznemu maluchowi wystarczy ok. 5-10 minut, ale gdy jest bardzo znużony - potrzeba nawet 20 minut. Stosując się do powyższego, dziecko powinno nauczyć się samodzielnie zasypiać w przeciągu kilku dni. Czas ten może się oczywiście wydłużyć, ale intensywność i częstotliwość płaczu z każdym dniem będzie mniejsza.