Autor: Poradopedia.pl | 16 December 2011 15:51
Tagi: przepisy, śledzie, święta, wigilia, Kuchnia, porada, pomoc, instrukcja, Przepisy, na, śledzia, na, świątecznym, stole
Na świątecznym stole nie może zabraknąć śledzi. Poniżej znajduje się kilka przepisów na ten wigilijny przysmak.
Składniki:
Zalewa:
Sposób przygotowania
Składniki zalewy gotujemy, po czym szczelnie przykrywamy naczynie i odstawiamy do wystudzenia.
Śledzie myjemy i filetujemy, pozostawiając skórkę. Następnie układamy je w wysokim słoiku lub kamiennym garnku i wlewamy zalewę. Odstawiamy w zimne miejsce na 24 godziny, a następnego dnia wyjmujemy śledzie z zalewy, kroimy w dzwonka i ponownie układamy w tym samym naczyniu w następujący sposób: na spodzie warstwa pokrojonej w piórka cebuli, kawałki śledzi, posiekane grzybki, warstwa cebuli.
Każdą warstwę posypujemy szczyptą soli i grubo utłuczonym pieprzem. Ostatnią, wierzchnią warstwę przykrywamy cebulą. Całość zalewamy oliwą tak, by dotarła do każdego miejsca; po czym przykrywamy naczynie i odstawiamy w chłodne miejsce. Śledzie są pyszne już następnego dnia.
Składniki:
Sposób przygotowania
Filety myjemy i kroimy w dzwonka. Obrane ze skórki jabłka i pory drobno siekamy, a następnie mieszamy z kolendrą. Zagotowujemy 1/2 szklanki wody; wlewamy do niej wino i sok z jednej cytryny, a także dodajemy starty imbir. Całość zagotowujemy i odstawiamy do przestudzenia.
W słoju układamy śledzie, pory i jabłka. Zalewamy je winną zaprawą i wstawiamy do lodówki. Przed podaniem na stół, śledzie wykładamy na półmisek i dekorujemy je plastrami pozostałej cytryny.
Składniki:
Sposób przygotowania
Po wyjęciu filetów z opakowania, rozkładamy je na bibule aby odsączyć nadmiar oliwy. Śliwki wkładamy do naczynia z letnią wodą i moczymy przez ok. 1 godzinę. Migdały sparzamy wrzątkiem i obieramy ze skórki, a następnie grubo siekamy (kilka najładniejszych migdałów możemy odłożyć do przybrania półmiska).
Śliwki gotujemy przez ok. 10 minut w wodzie, w której się moczyły, a następnie przecieramy przez sitko i łączymy z migdałami; doprawiamy do smaku cukrem, solą i sokiem z cytryny.
Filety zwijamy w rulonik, a gdy są szerokie - kroimy najpierw wzdłuż na połowę. Ruloniki śledziowe spinamy wykałaczką, układamy na półmisku i polewamy sosem śliwkowym. Szczelnie przykryte, wstawiamy na 1 godzinę do lodówki, a przed podaniem na stół - usuwamy wykałaczki i dekorujemy plastrami cytryny oraz zieleniną.
Składniki:
Sos:
Sposób przygotowania
Filety odsączamy na bibule z nadmiaru oliwy i kroimy w paseczki (ok. 2 cm grubości). Ogórki i cebulę siekamy, a jabłka, buraczki oraz pieczarki - kroimy w kostkę; dodajemy groszek konserwowy. Całość mieszamy i przyprawiamy do smaku.
Aby przygotować sos, najpierw ucieramy olej z octem winnym i musztardą, aż uzyskamy konsystencję lekkiego majonezu. Następnie przyprawiamy, by sos nabrał wyraźnego smaku. Zalewamy sałatkę i wstawiamy na ok. 15 minut do lodówki. Przed podaniem na stół, nakładamy sałatkę na liście sałaty i układamy je na półmisku.
Składniki:
Sposób przygotowania
Śledzie filetujemy, pozbawione głów - obsuszamy i posypujemy przyprawami, a następnie układamy w kamiennym garnku, przekładając pokrojoną w krążki cebulą. Odstawiamy w chłodne miejsce, najlepiej do następnego dnia. Na godzinę przed podaniem potrawy na stół, wyjmujemy filety z cebuli, obsuszamy i panierujemy w mące, roztrzepanych jajkach oraz tartej bułce. Smażymy na głębokim tłuszczu, rumieniąc z obu stron. Następnie przekładamy na wygrzany półmisek i stawiamy w ciepłym miejscu.
Na tłuszczu pozostałym ze smażenia śledzi, rumienimy z obu stron krążki cebuli (te same, którymi filety były przełożone). Obkładamy nimi śledzie i całość oprószamy przyprawą ziołową oraz dekorujemy zieleniną.
Śledzie zawierają wiele cennych składników, jednak niewłaściwe przygotowanie może je ich pozbawić. Aby potrawa była nie tylko pyszna, ale przede wszystkim zdrowa, warto wiedzieć że:
Tłuszcz z rzepaku bądź lnu zawiera megadawkę kwasów omega-3 (najzdrowszy jest nierafinowany, o intensywnym żółtym kolorze). Olej rzepakowy, pod wpływem temperatury i światła traci swoje najcenniejsze wartości, dlatego powinniśmy kupować go kilka dni przed Wigilią, przechowywać w ciemnym naczyniu w lodówce i skrapiać nim śledzie tuż przed podaniem na stół.
Śledzie w kwaśnej zalewie (marynowane w occie spirytusowym) sprzyjają nadkwasocie i nieprzyjemnemu uczuciu zgagi. Jeśli nie potrafimy oprzeć się kwaśnemu smakowi, zamiast octu spirytusowego powinniśmy dodawać do śledzi ocet winny lub cytrynę.