Autor: Poradopedia.pl | 31 October 2011 11:07
Tagi: komputer, nauka, pisanie, Technologia, porada, pomoc, instrukcja, Jak, bezwzrokowo, pisać, na, klawiaturze?
Opanowanie umiejętności bezwzrokowego pisania na klawiaturze, wcale nie jest takie trudne. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim ułożeniu rąk - poszczególnym palcom przyporządkowany jest określony (zawsze ten sam) zakres klawiszy na klawiaturze.
Pozycja wyjściowa
Lewa ręka:
A - palec mały
S - palec serdeczny
D - palec środkowy
F - palec wskazujący
Prawa ręka:
; (średnik) - palec mały
L - palec serdeczny
K - palec środkowy
J - palec wskazujący
Na klawiszach F i J znajdują się wypustki, dzięki którym można szybko znaleźć właściwe miejsce dla palców na klawiaturze.
W tym przypadku używa się jednego klawisza - prawego Alt. Należy go uderzać zawsze prawą ręką, najprościej kciukiem.
Należy je tworzyć przy pomocy klawisza Shift. Z lewego - dla znaku uderzanego prawą ręką i z prawego - dla znaku uderzanego lewą ręką. Klawisze te zawsze uderza się małymi palcami, np.: by uzyskać dużą literę S, należy przytrzymać prawy Shift małym palcem prawej ręki, a klawisz S uderzyć palcem serdecznym lewej ręki.
Nie odrywanie rąk od pozycji wyjściowej jest raczej trudne, ale po to są właśnie owe wypustki na klawiszach F i J, żeby można było szybko, bez patrzenia na klawiaturę, położyć na nich z powrotem palce wskazujące i tym samym resztą palców.
Spację należy uderzać kciukiem jednej z rąk, w zależności od sytuacji - jest to tzw. pozycja wyjściowa. Po wykonaniu zadania, palce wracają na swoje pozycje.
Enter - uderza się palcem małym prawej ręki.
Shift - palcami małymi obu rąk.
Tab - palcem małym lewej ręki.
Lewy Ctrl - małym palcem lewej ręki.
Mistrz Klawiatury II - to jeden z najlepszych programów. Pozwala szybko przyswoić nawyki mające istotne znaczenie w trakcie bezwzrokowego pisania na klawiaturze. Nauka opiera się na zestawach zadań, materiałach multimedialnych oraz grach.
Qwerty 1.1 - to darmowe narzędzie do nauki bezwzrokowego pisania na klawiaturze. Można śledzić m.in.: prędkość wpisywanych znaków czy liczbę popełnianych błędów. Program daje możliwość wyboru poszczególnych lekcji oraz sprawdzenia swoich umiejętności poprzez testy.
Jeśli jakość pisania na klawiaturze ma wpływ na pracę zawodową, warto zastanowić się nad ukończeniem odpowiedniego kursu. Przez 2 tygodnie (poświęcając 20 minut dziennie) można opanować bezwzrokowe pisanie wszystkich podstawowych znaków. Program szkolenia pozwala uzyskać zaskakujące rezultaty, przy minimalnym nakładzie pracy.
Kurs online ma wiele zalet:
Kurs szybkiego pisania na klawiaturze dostępny jest na stronie http://piskle.pl/