Autor: Poradopedia.pl | 15 October 2011 18:07
Tagi: urlop, urlop macierzyński, urlop tacierzyński, Prawo, porada, pomoc, instrukcja, Urlop, macierzyński, i, tacierzyński, w, 2012
Do najważniejszych uprawnień przysługujących pracownicom w związku z rodzicielstwem należy urlop macierzyński. Pracownik-ojciec może natomiast skorzystać z urlopu tacierzyńskiego.
Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje pracownicy, która w trakcie trwania stosunku pracy urodziła dziecko. Z prawa do urlopu macierzyńskiego nie może skorzystać osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło bądź umowy zlecenia.
Wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych w czasie jednego porodu. W 2012 roku będzie wynosił od 20 do 37 tygodni (urlop macierzyński podstawowy) i od 4 do 6 tygodni (urlop macierzyński dodatkowy). Oznacza to, że pracownica będzie mogła liczyć na urlop macierzyński od 24 tygodni w razie urodzenia jednego dziecka do maksymalnie 43 tygodni w razie urodzenia pięciorga i więcej dzieci w trakcie jednego porodu. W przypadku obliczania wymiaru urlopu macierzyńskiego uznaje się, że tydzień odpowiada 7 dniom kalendarzowym.
Wymiar podstawowego urlopu macierzyńskiego w 2012 roku:
Prawo do dłuższego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego zyskają osoby, które 1 stycznia 2012 roku będą przebywać na podstawowym lub dodatkowym urlopie macierzyńskim. Dodatkowy urlop będzie udzielany jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności. W 2012 roku dodatkowy urlop macierzyński wyniesie 4 tygodnie w razie urodzenia jednego dziecka i 6 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. Przy udzielaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, tydzień odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Z dłuższego urlopu na opiekę nad dzieckiem będą mogły również skorzystać osoby adoptujące dzieci.
Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego w 2012 roku:
Łączny wymiar urlopu macierzyńskiego podstawowego oraz dodatkowego w 2012 roku:
W określonych okolicznościach prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje również ojcu dziecka - jest to urlop tacierzyński. Muszą jednak zostać spełnione odpowiednie warunki. Matka musi mieć prawo do urlopu macierzyńskiego (jeśli nie jest pracownikiem i nie przysługuje jej urlop, ojciec dziecka również nie skorzysta z urlopu macierzyńskiego po matce dziecka). Matka dziecka musi przebywać na urlopie macierzyńskim minimum 14 tygodni, dopiero wtedy może zrezygnować z przysługującej jej dalszej części urlopu. W takim przypadku ojciec dziecka może złożyć do swojego pracodawcy wniosek o udzielenie mu urlopu tacierzyńskiego, a matka dziecka składa swojemu pracodawcy wniosek o rezygnację z urlopu.
Wymiar urlopu tacierzyńskiego zależy od tego, do jakiego urlopu macierzyńskiego miała prawo matka dziecka. W przypadku rezygnacji z urlopu po 14 tygodniach, pracownikowi-ojcu pozostanie od 6 do 23 tygodni urlopu - w zależności od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu.
Wymiar podstawowego urlopu tacierzyńskiego w 2012 roku:
Na wymiar urlopu tacierzyńskiego, będzie miał wpływ dodatkowy urlop macierzyński. Jeśli pracownik-ojciec wychowujący dziecko, skorzysta z urlopu tacierzyńskiego, będzie miał również prawo do urlopu dodatkowego.
Wymiar dodatkowego urlopu tacierzyńskiego w 2012 roku:
Łączny wymiar urlopu tacierzyńskiego w 2012 roku:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r., Nr 21, poz. 94 z późn. zm.; Dz.U. z 2006 r., Nr 221, poz. 1615).