Autor: Poradopedia.pl | 9 September 2011 09:08
Tagi: ogród, ślimaki, Dom i ogród, porada, pomoc, instrukcja, Jak, zwalczyć, ślimaki?
Pojawiają się w zacienionych i wilgotnych zakamarkach ogrodu; największą aktywność wykazują rano i wieczorem, zwłaszcza podczas deszczowej pogody. Charakterystycznym śladem obecności tych roślinożerców są pasma zaschniętego śluzu.
W dużych liściach i płatkach wygryzają dziury, a w korzeniach warzyw (np.: marchwi) drążą kanały. Ale ślimaki pełnią też pożyteczną rolę - w rozkładzie i obiegu materii organicznej w przyrodzie. Dopóki nie atakują masowo upraw, wystarczy profilaktyka i zastosowanie łagodnych metod ich zwalczania, najlepiej naturalnych.
Profilaktyka - polega na utrudnianiu życia ślimakom w ich naturalnym środowisku. Należy więc wykaszać rowy i niszczyć kryjówki (hałdy desek, gruzu, zbutwiałych odpadów, itp.). Ślimaki bardzo lubią rozkładającą się materię, a na kompostownikach mają idealne warunki do składania jaj.
Bezpośrednie wyłapywanie - taką akcję najlepiej przeprowadzić wczesnym rankiem lub wieczorem - tak często, jak jest to konieczne. Do chwytania szkodników przyda się słoik - po kilkunastu godzinach ślimaki, nie mając dostępu do tlenu, po prostu się zaduszą.
Pułapki wabiące - wystarczy umieścić pod deskami lub kamieniami: liście kapusty, sałaty, kawałki marchwi lub ziemniaków. Można również wkopać w ziemię głębokie naczynie i napełnić je piwem - ma go być tyle, aby ślimaki się potopiły. Innym sposobem jest posypywanie szkodników solą kuchenną, która "rozpuszcza" ślimaki - efekt murowany! Nie należy jednak przesadzać z solą; sypanie jej wzdłuż grządek może doprowadzić bowiem do zasolenia gleby.
Walka chemiczna - opiera się na stosowaniu preparatów ślimakobójczych. Granulki działają na szkodniki jako przynęta i trucizna zarazem. Należy je wyłożyć wieczorem na glebę (między rzędami roślin albo na trasie wędrówek ślimaków) w proporcji - 30 granulek na 1 m2.
Powyższe preparaty są substancjami toksycznymi, dlatego należy używać ich bardzo ostrożnie i zgodnie z zaleceniami producenta. Większość z tych środków działa tylko do najbliższych opadów; po ustaniu deszczu konieczna jest ponowna aplikacja.