Autor: Poradopedia.pl | 31 August 2011 11:00
Tagi: choroby, hemoroidy, zdrowie, Zdrowie, porada, pomoc, instrukcja, Jak, leczyć, hemoroidy?
Hemoroidy to żylaki odbytu, które mogą pojawić się zarówno w żyłach górnej (wewnętrznej) jak i dolnej jego części (zewnętrznej), tuż pod skórą. Towarzyszy im ból, kłucia a nawet krwawienie podczas oddawania stolca; można też wyczuć guzki pod skórą odbytu. W zaawansowanej fazie choroby żylaki wypadają na zewnątrz odbytu.
Z hemoroidami zmagają się głównie osoby z genetycznymi uwarunkowaniami do ich występowania, kobiety w ciąży i po przebytych porodach, osoby po 50 roku życia a także prowadzące siedzący tryb życia. Początkowe objawy hemoroidów mogą ustąpić w wyniku leczenia farmakologicznego, ale poważniejsze stany należy poddać leczeniu operacyjnemu.
Leczenie hemoroidów powinno być za każdym razem poprzedzone badaniem lekarskim, mającym na celu wyeliminowanie innych chorób, jak np.: rak jelita grubego. Diagnoza odbywa się poprzez badania proktologiczne czyli anoskopię i kolonoskopię.
Anoskopia trwa kilka, kilkanaście minut i polega na wprowadzeniu przez odbytnicę specjalnego wziernika i obejrzeniu hemoroidów oraz kanału odbytu. Badanie odbywa się zazwyczaj przy znieczuleniu miejscowym.
Kolonoskopia natomiast polega na wprowadzeniu przez odbytnicę giętkiego aparatu optyczno-elektronicznego zwanego endoskopem. Jelito grube z reguły badane jest na całej długości. Zabieg trwa ok. 20 minut i jest poprzedzony podaniem środków rozluźniających i znieczulających.
Leczenie hemoroidów ma na celu:
Obecnie, w zależności od stopnia powikłań czy nasilenia choroby hemoroidalnej, stosuje się szereg kierunków terapeutycznych. W 1 i 2 stopniu choroby najczęściej wykorzystuje się leczenie zachowawcze, ograniczone do hamowania stanu zapalnego i objawów choroby. Do dyspozycji jest wiele substancji czynnych stosowanych miejscowo (czopki, nasiadówki z kory dębu, okłady z maści lub kremów) jak i ogólnie (np.: tabletki z diosminy i hesperydyny). W łagodzeniu bólu i świądu skóry stosuje się natomiast substancje znieczulające takie jak: anestyzyna, likodaina oraz ściągające - tlenek bizmutu, tanina, puder z mączki ziemniaczanej.
Duże guzki, sprawiające silne dolegliwości wymagają interwencji chirurgicznej. Niestety klasyczne metody operacyjne są zazwyczaj bardzo bolesne i nie zawsze skuteczne. I tu zbawienne mogą okazać się chirurgiczne metody małoinwazyjne, którymi leczyć można również zaawansowaną postać hemoroidów. Należy do nich m.in.:
Krioterapia czyli leczenie zimnem - polega na przyłożeniu zimna bezpośrednio na hemoroidy. Zabieg, wykonany przy pomocy specjalnego przyrządu, przynosi natychmiastową ulgę, zmniejsza ból oraz hamuje krwawienie. Metoda ma zastosowanie w przypadku zewnętrznych jak i wewnętrznych hemoroidów. Regularne stosowanie krioterapii pozwala całkowicie wyeliminować symptomy choroby hemoroidalnej, już po kilku tygodniach.
Fotokoagulacja laserowa - wykorzystując laser naczyniowy, wykonuje się bezdotykowy zabieg u podstawy hemoroida, co powoduje martwicę w proksymalnej części guzka. Po zabiegu pacjent może wrócić do domu i normalnych obowiązków. W przypadku wykonania odparowania hemoroidów zewnętrznych, rany w kanale odbytu goją się dzięki częstemu podmywaniu z użyciem szarego mydła i środków antyseptycznych.
Koagulacja bipolarna falami radiowymi - dzięki wykorzystaniu fal o częstotliwościach radiowych płynących między elektrodami aparatu, doprowadza się do koagulacji i zbliznowacenia guzka hemoroidalnego.
Ligatura metodą Barrona, tzw. "gumki" - na podstawę guzka hemoroidalnego zakłada się ciasną gumową opaskę, która hamuje dopływ krwi i powoduje martwicę guzka. Jest to bardzo popularna metoda, zwłaszcza w połączeniu z krioterapią lub fotokoagulacją.
"Liga Sure" - metoda polegająca na bezszwowym i bezkrwawym usuwaniu żylaków odbytu na zasadzie sklejania naczyń, które tworzą hemoroidy i wycinaniu nadmiaru śluzówki (przy hemoroidach zewnętrznych). Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań i trwa ok. 10 minut. Po wyjściu ze szpitala nie ma konieczności przyjmowania żadnych leków a powrót do normalnej aktywności trwa zwykle ok. tygodnia.
DGHAL (Doppler Guided Hemorrhoidal Artery Ligation) - małoinwazyjna metoda polegająca na podwiązywaniu tętnic hemoroidalnych pod kontrolną ultrasonografii dopplerowskiej. Jest to zabieg skuteczny, prosty i bezpieczny - ta mało inwazyjna i praktycznie bezbolesna metoda znajduje zwolenników na całym świecie.