Autor: Poradopedia.pl | 9 August 2011 14:32
Tagi: ginekolog, zdrowie, Zdrowie kobiety, porada, pomoc, instrukcja, Jak, wygląda, pierwsza, wizyta, u, ginekologa?
Niemal każda młoda kobieta obawia się pierwszej wizyty u ginekologa. Towarzyszący jej lęk wynika głównie z nieświadomości przebiegu takiego badania, które jak się okazuje po fakcie nie jest niczym strasznym.
Wybór ginekologa to ważna i dość istotna kwestia podczas pierwszej wizyty, dlatego najlepiej zapisać się do lekarza poleconego przez mamę, siostrę czy przyjaciółkę - osobę do której ma się zaufanie. Można przy okazji podpytać jak wygląda taka wizyta, na jakie pytania trzeba będzie odpowiedzieć, itp. Jeśli chodzi o płeć lekarza, to właściwie nie ma ona żadnego znaczenia, jednak na pierwszą wizytę chyba lepiej będzie wybrać się do kobiety, aby uniknąć jeszcze większego dyskomfortu psychicznego. Decyzja co do płci lekarza powinna być podjęta osobiście przez pacjentkę.
Zapisując się na pierwszą wizytę do ginekologa należy wziąć pod uwagę termin wystąpienia miesiączki. Krwawienie mogłoby zdecydowanie utrudniać badanie jak i wprowadzać pacjentkę w zakłopotanie. Przed wizytą należy się dokładnie umyć - w zupełności wystarczy żel do higieny intymnej.
W przypadku dziewczyn niepełnoletnich, wizyta u ginekologa musi odbywać się z udziałem opiekuna prawnego.
Podczas pierwszej wizyty ginekologicznej, lekarz założy kartotekę i przeprowadzi rozmowę z pacjentką. Dokładny wywiad ma na celu zebranie informacji na temat przebytych chorób i operacji w dzieciństwie a także życia seksualnego dziewczyny. Padną również pytania dotyczące cyklu menstruacyjnego a mianowicie: dzień ostatniej miesiączki, regularność krwawienia, towarzyszące temu dolegliwości, itp.
Po rozmowie pacjentka zostanie poproszona o zdjęcie dolnej części garderoby i zajęcie miejsca na fotelu ginekologicznym. Może być to nieco krępujące, gdyż nogi muszą znaleźć się na specjalnych uchwytach, aby lekarz mógł obejrzeć narządy rodne i swobodnie przeprowadzić badanie.
Badanie ginekologiczne nie jest bolesne i trwa krótką chwilę, warto je przeczekać w trosce o własne zdrowie.
W zależności od stanu zdrowia pacjentki, ginekolog może skierować dziewczynę na dalsze badania, m.in.: usg piersi lub cytologię.
W trakcie wizyty u ginekologa nie należy obawiać się zadawania pytań, gdyż jedynie w ten sposób można rozwiać wszelkie wątpliwości. Lekarz na pewno odpowie na każde z nich a także omówi przebieg badania i profilaktykę. Warto poruszyć temat antykoncepcji i ewentualnie wybrać najlepszą dla siebie.