Autor: Poradopedia.pl | 29 July 2011 14:33
Tagi: praca dyplomowa, praca licencjacka, praca magisterska, studia, Studia, porada, pomoc, instrukcja, Zasady, pisania, pracy, licencjackiej, i, magisterskiej
Do pisania pracy licencjackiej jak i magisterskiej należy się odpowiednio przygotować. Pomogą w tym poniższe wskazówki.
Jest niewątpliwie najważniejszym elementem pracy. Przy jego wyborze najlepiej kierować się własnymi zainteresowaniami, wiedzą, ale też dostępnością materiałów. Przygotowania do pracy jak i samo jej pisanie będą przebiegać znacznie sprawniej w towarzystwie owych zainteresowań. Należy też pamiętać, że nawet najciekawszy temat może sprawić trudności, jeśli pojawi się problem ze znalezieniem odpowiedniej literatury.
Temat pracy powinien być więc dobrze przemyślany, gdyż po jego zatwierdzeniu zwykle nie ma możliwości na jakiekolwiek zmiany. Poza tym pisanie nie na temat mija się z celem, a taka praca na pewno nie zostanie zatwierdzona.
Jeśli pojawią się wątpliwości co do wyboru tematu, warto skonsultować się z promotorem. Podczas wspólnej rozmowy na pewno zostanie wymyślony ciekawy temat, odpowiadający zarówno kompetencjom promotora jak i zainteresowaniom studenta.
Bez niego napisanie pracy licencjackiej i magisterskiej po prostu jest niemożliwe. Najlepiej wypunktować sobie poszczególne części pracy a więc wstęp, rozdziały i zakończenie. Najwygodniej pisze się pracę zaczynając od rozdziałów a na wstępie i zakończeniu kończąc. Oczywiście o ile zakończenie nie budzi żadnych wątpliwości, to sprawa wstępu może nieco dziwić. Jednak o wiele łatwiej wyrazić to o czym chciało się napisać po skończeniu pracy i zapoznaniu się z materiałami niż na samym początku.
Ważna jest strona tytułowa, której wzór udostępniany jest studentom przez poszczególne uczelnie. Zazwyczaj zawiera ona następujące dane:
Uczelnie wymagają również dołączenia do pracy oświadczenia mówiącego o tym, że praca została napisana samodzielnie przez studenta. Oświadczenie takie umieszcza się zaraz po stronie tytułowej i nie podlega numeracji.
Istotna jest również numeracja stron, która powinna zaczynać się od wstępu. Nie numeruje się strony tytułowej, oświadczenia, spisu treści, ale bierze się je pod uwagę licząc numer strony.
To chyba najbardziej pracochłonny etap pisania pracy licencjackiej i magisterskiej. Składa się on na zbieranie, analizowanie i katalogowanie materiałów. Pisanie pracy można rozpocząć w chwili zgromadzenia podstawowych źródeł, z których chce się korzystać. Wówczas istnieje pewność, że gotowe fragmenty będą jedynie udoskonalane w trakcie pisania pracy a nie rozpoczynane od początku.
Następnym ważnym elementem jest katalogowanie materiałów i warto zająć się tym już na samym początku. Wykaz źródeł można przygotować na różne sposoby, ważne jest jednak wprowadzenie podziału na podstawowe ich grupy czyli np.: literaturę, wykaz aktów prawnych, wykaz stron internetowych a także grupę innych źródeł, których nie można zakwalifikować do tych, wspomnianych wcześniej.
Poszczególne pozycje katalogowane są według nazwisk autorów, w porządku alfabetycznym. Jeśli korzysta się z wielu opracowań tego samego autora, obowiązuje porządek alfabetyczny jeśli chodzi o tytuły. Zdarza się wymieniać dane pozycje w kolejności podyktowanej datą ich wydania. Z reguły nie znaczenia, który ze sposobów katalogowania zostanie wybrany w tym przypadku, jednak ważne jest aby przyjętą raz metodę stosować konsekwentnie.
W tym przypadku katalogowanie powinno odbywać się zgodnie z przyjętą hierarchią źródeł prawa a także zgodnie z chronologią. Najpierw wymienia się akty prawne zajmujące najwyższą pozycję w hierarchii a następnie te, które występują na niższym poziomie. W ramach poszczególnych kategorii należy przyjąć porządek chronologiczny. Cytując akty prawne podaje się kolejno: nazwę aktu, nazwę organu który go wydał (nie dotyczy Ustaw), datę wydania, tytuł aktu i miejsce jego publikacji. Jeśli akt prawny podlegał późniejszym zmianom, należy to zaznaczyć po podaniu miejsca publikacji. Podobnie należy postąpić w przypadku, gdy istnieje tekst jednolity danego aktu.
W pracach licencjackich i magisterskich często wykorzystywane są materiały pochodzące z Internetu. Jeśli tak się zdarzy, w przypisach oprócz adresu strony należy również podać datę ich pobrania/odczytania. Jak wiadomo informacje umieszczone dziś na stronie internetowej mogą zostać zmodyfikowane lub zlikwidowane; trzeba o tym pamiętać.
W pracy licencjackiej i magisterskiej muszą znaleźć się przypisy. Powinny być umieszczane za każdym razem, gdy korzysta się z jakiejś pozycji. Zazwyczaj liczba przypisów ustalana jest z góry przez konkretną uczelnię, nie mniej jednak im więcej tym lepiej - świadczy to o zaangażowaniu studenta i jego poważnym podejściu do pracy. Poza tym przypisy to najlepsza forma obrony przed plagiatem.
Ilość stron: dla pracy licencjackiej 50-60, dla pracy magisterskiej 80-120;
Format papieru - A4;
Czcionka - Times New Roman, wielkość 12 pkt;
Odstępy między wierszami (interlinia) - 1,5 wiersza;
Marginesy: górny, dolny - 2 cm, prawy - 2,5 cm, lewy - 3,5 cm (w tym 1 cm na oprawę);
Wyrównanie tekstu do obu marginesów (wyjustowanie).
Są to ogólne zasady pisania prac licencjackich i magisterskich. O dokładnych wymogach zazwyczaj informują same uczelnie, a w poszczególnych z nich wymagania te mogą się różnić.